Jak poznat, kdy je zlato atraktivní? Pár faktů a rad pro zmatené

| redakce

Pierre Lassonde, jeden z největších světových expertů na investice do zlata a šéf společnosti Franco-Nevada, který byl v letech 2002 až 2006 také ředitelem Newmont Mining, prozradil na semináři těžařů v Torontu svůj pohled na trh se zlatem.

Pierre Lassonde

Lassonde považuje zlato za barometr strachu investorů o osud papírových měn. Jeho cena skáče nahoru a dolů podle toho, zda právě přicházejí dobré, nebo naopak špatné zprávy. Podobně jako cena zlata se pohybuje také tržní hodnota "zlatých" akcií. Lassonde však upozorňuje, že k tomu dochází pouze do určité míry.

Nová akciová třída pro ustrašené

V bouřlivém světě, kde padají finanční společnosti, akciové trhy i státy, svítí blyštící se žlutý kov stále zářivěji. Investoři se k němu přesouvají z realitního, akciového i dluhopisového trhu.

Lassonde doporučuje důsledně rozlišovat mezi investicemi do zlata jako takového a do akcií těžařů. Vztah poptávky a nabídky naznačuje, že cena zlata nejspíše dlouhodobě poroste, stejné tvrzení však nemusí platit pro akcie zlatých těžařů.

Zde je několik věcí, které byste o zlatu měli vědět:

  • Poptávka roste od roku 2002, ale mění se její složení. V roce 2002 putovalo 80 % zlata do šperkařství, 5 % na průmyslové účely a pouze 5 % zahrnovaly investice. Do roku 2011 vylétla investiční poptávka po zlatě na 40 %.

  • V roce 2008 přestaly centrální banky prodávat zlato, ale začaly je nakupovat. 58 % celkových zlatých rezerv drží centrální banky USA a EU, jen zhruba 2,6 % asijské centrální banky. Když budou centrální banky chtít navýšit své zlaté rezervy o 15 % (tedy o 17 359 tun), bude muset vzrůst cena zlata, protože roční produkce je zatím jen 2 800 tun.

  • Investiční poptávka bude nadále růst. Rozmach ETF začal v roce 2004 s celkovými 2 800 tun. Dnes jen o něco převyšuje italské zlaté rezervy.

  • Investoři zvýšili podíl zlata ve svých portfoliích z 0,5 % na 2 % mezi roky 1980 a 2011. V pěti až deseti letech by se toto číslo mohlo dostat až k 5 nebo 7 %.

  • Poptávka Číny dramaticky roste. Na čínském trhu se zlatem převažují šperkaři. Je pozoruhodné, že trh roste dvakrát rychleji než čínský HDP.

  • Když se navyšují devizové rezervy, roste cena zlata.

6 argumentů pro zlato v portfoliu, 1 900 USD na dohled 6 argumentů pro zlato v portfoliu, 1 900 USD na dohled Nejvýznamnější měnové instituce světa představily stimulační opatření v řádu desítek až stovek miliard dolarů. Ta ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama