Zasedání OPEC a pravděpodobné omezení produkce ropy

| Ole S. Hansen

Spekulanti s ropou upírají zraky ke středečnímu jednání organizace OPEC ve Vídni. Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu před ním projevil svou spokojenost se současnými cenami ropy. OPEC přitom bude nepochybně muset výrazně snížit produkci ropy. Světová nabídka ropy totiž začíná překonávat poptávku, za což může hlavně prudký nárůst produkce ropy ve Spojených státech, která vzrostla nejvíce za uplynulých 20 let.

Ačkoli je nepravděpodobné, že svůj plán představí OPEC již na středečním jednání, k jeho naplnění zřejmě dojde na začátku roku 2013. To může mít za následek přeskupení sil na trzích s ropou, protože tradiční producenti ropy budou riskovat postupnou ztrátu svého vlivu.

Větší množství volné kapacity bude pro všechny dobrou zprávou, protože se sníží cenová volatilita ropy. Zřejmě se zabrání i tomu, aby v dohledné doby rostly její ceny vyšším tempem.

Vývoj cen ropy Brent a WTI

Levnější benzín přeje spotřebitelům i průmyslu Levnější benzín přeje spotřebitelům i průmyslu Minulý týden klesal nejvíce ze všech komodit na trzích americký benzín. Měly na to vliv ...

Zdroj: Saxo Bank

reklama
reklama