Jeremy Grantham: Lidstvo čeká apokalypsa biblických rozměrů!

| Tomáš Beránek

Legendární investor a spoluzakladatel GMO Jeremy Grantham se již před rokem a půl věnoval tématu exploze cen komodit. Ve své stati věnoval prostor i dalšímu osudu lidstva. Není to zrovna optimistické čtení.

Grantham je přesvědčen, že naše planeta není schopna donekonečna živit rostoucí lidské pokolení. Dokonce tvrdí, že populace již překročila všechny únosné hranice a je pouze otázkou času, kdy přijde moment, který ji donutí tomuto faktu otevřeně čelit. "Růst populace závislé na omezeném množství zdrojů nemůže trvat věčně," tvrdí Grantham. "Ceny kovů, ropy i potravin tuto skutečnost začínají odrážet."

Moderní doba s moderními starostmi

Dle jeho propočtů je naše planeta schopna bez větších problémů uživit zhruba 1,5 miliardy lidí, nás je ale pětkrát více. Do roku 2050 může být dokonce lidí o další 3 miliardy více.

V historii (s výjimkou posledních 200 let) byl růst populace přirozeně regulován množstvím dostupné potravy, díky čemuž nedocházelo k iracionálnímu přírůstku počtu obyvatel. Podle Granthama nebude trvat dlouho, než bude i dnešní lidstvo donuceno navrátit se k tomuto osvědčenému modelu. Podle optimistů přitom obavy nejsou namístě, jelikož budoucí vědecké pokroky dokáží vyřešit všechny problémy, které se v posledních dvou stoletích objevily. S tím Grantham zásadně nesouhlasí. Proč?

Růst světové populace

V roce 1798 publikoval anglický ekonom Thomas Malthus Esej o principu populace, ve kterém vyslovil své obavy z nepoměru mezi exponenciálním růstem populace a pouze aritmetickým růstem množství dostupné potravy. Společnosti 21. století již nezbývá než Malthusovy obavy potvrdit a jeho esej doplnit o nález ropy a dalších přírodních zdrojů, které rychlost růstu populace ještě více umocnily. Naleziště ropy však jednoho dne vyschnou a nikdo neví, co bude následovat.

Výhled růstu světové populace do roku 2100

Vývoj cen komodit

Během posledních 100 let jsme byli svědky dlouhodobého sestupného trendu cen některých komodit, za nímž stály neustále se rozvíjející technologie usnadňující přístup k jejich zdrojům. Dle Granthama bychom se však již pokračování poklesu cen dočkat neměli, naopak.

Ceny komodit přestaly klesat

Stoletý trend vývoje cen komodit je minulostí. Nakrmit a zahřát planetu bude asi hodně těžké Stoletý trend vývoje cen komodit je minulostí. Nakrmit a zahřát planetu bude asi hodně těžké Od začátku 20. století se ceny komodit pohybovaly v sestupném trendu, který narušily jen extrémní ...

reklama
reklama