Energetické komodity díky zimě letí nahoru, zlato vyčkává a potraviny zdražují

| Ole S. Hansen

Řecký záchranný balíček, který měl touto dobou už být na místě určení, stále přitahuje pozornost finančních trhů. Celý týden byla dohoda na spadnutí, což pomáhalo akcím a drželo dolar na nejnižších hodnotách za dva měsíce. Ve čtvrtek se nálada změnila, Evropa poslala řeckou delegaci zpět do Atén, aby provedla další škrty a uklidnila situaci. A to je čím dál těžší. O víkendu Atény hořely, ale parlament nakonec úsporná opatření přijatá vládou přijal.

Týdenní vývoj cen hlavních komodit

Komodity se v uplynulém týdnu vyvíjely smíšeně. Energiím se díky extrémně chladnému počasí v Evropě a díky lepšímu ekonomickému výhledu dařilo. Naopak zemědělské komodity zažily mírné prodeje. Index DJ-UBS, který zahrnuje 20 hlavních komodit, oslabil v minulém týdnu o 0,3 % a od začátku roku je výše o 3,2 %.

Zlato vyčkává

Silná rally, která na drahých kovech probíhala v lednu, je alespoň prozatím u konce a před případným dalším růstem je nutná konsolidace. Dokonce ani 11% snížení záloh na futures na COMEXu nepomohlo sentimentu k růstu. Investice do burzovně obchodovaných fondů, které jsou považovány za dlouhodobé investice, se zvýšily od nedávných minim o 40 tun na téměř rekordních 2 388 tun, přičemž hedgeové fondy zatím spekulativní dlouhé pozice budují pomalu.

Zlato

Technicky našlo zlato podporu na 1 710 dolarech, ale následný růst neměl dlouhého trvání, protože prodejci se objevili kolem hodnot 1 750 dolarů. Silný růstový trend, který započal 30. prosince, byl přerušen, což signalizuje konsolidaci a a pravděpodobně dojde k testování podpory v oblasti 1 670 až 1 680 dolarů.

Platina už za zlatem nezaostává

Platina překonala v růstu zlato od začátku roku o 8 procentních bodů a minulý týden se přiblížila cenové paritě. Historicky se platina obchodovala proti zlatu s prémií ve výši zhruba 25 %, začátkem ledna byla však o 15 % levnější, nyní je to o 4,5 %.

Platina je důležitou komoditou pro automobilový průmysl. Díky zlepšení ekonomické aktivity a díky přerušení dodávek z Jihoafrické republiky, hlavního producenta, našel kov podporu. Prodloužení stávky a související snížení produkce pomohly zredukovat přebytek nabídky, což vedlo k růstu ceny.

  • 1
  • 2
reklama
reklama