Brent: Vysoká cena ropy odráží rizika na trhu

| Ole S. Hansen

Cena ropy Brent v posledních měsících silně rostla a v tomto týdnu dosáhla nejvyšší úrovně od loňského srpna, kdy trh řešil výpadek ropy z Libye. Růst byl tažen několika geopolitickými událostmi, které zvyšují riziko výpadku dodávek ze zemí jako Libye, Sýrie, Nigérie, Súdán a Írán, který je největším světovým exportérem ropy.

Ropa Brent

Růst ke 120 dolarům za barel nyní následoval po preventivní akcii Teheránu, který se před červencovým ropným embargem ze strany Evropy rozhodl zadržet dodávky ropy do šesti evropským zemí. Ačkoli ropný ministr tuto akci popřel, události zdůraznily zvýšený neklid pramenící z toho, kolik světových zásob ropy se nachází v oblasti kolem Perského zálivu.

Od poloviny prosince a zejména v průběhu posledního měsíce se obchodníci s ropou soustředili na riziko na straně nabídky. Výsledkem je akumulace dlouhých pozic na ropě Brent i WTI, protože roste riziko rychlého pohybu ceny směrem vzhůru.

K tomu všemu ještě nízké teploty panující v Evropě zvýšily konkurenci mezi kupujícími Brentu z Evropy a z Asie. Produkce Bretnu je nyní nízká, což na fyzickém trhu vyústilo v napětí na straně poptávky, díky čemuž rostla cena Brentu s okamžitým dodáním.

Za této situace trh věnoval jen málo pozornosti zprávám OPEC i Mezinárodní energetické agentury, které předvídají snížení poptávky po ropě v roce 2012 především kvůli evropské dluhové krizi a křehkému stavu světové ekonomiky. Díky vyšším cenám tak spotřebitelé utrácí více disponibilních prostředků za ropu, což může oslabit fundamenty a následně i cenu.

Současná cena je o 7,5 % vyšší než průměr roku 2011, v eurech dokonce během týdne atakovala cenové maximum z roku 2008, protože cenový růst na ropě je doprovázen posilováním dolaru.

  • 1
  • 2
reklama
reklama