Zlato a ropa v čele komoditního býčího stáda

| Ole S. Hansen

Napětí na Středním východě, slabší dolar, dostupné peníze za nulové sazby a rostoucí akciové trhy pomohly minulý týden komoditám k zisku. Komoditní index DJ-UBS přidal 2,4 procenta. Dařilo se všem sektorům, nejvíce k zisku přispěly vzácné kovy, zatímco zemědělské komodity a průmyslové kovy zůstaly pozadu. Dolar oslabil, zejména proti euru, poté, co Řecko obdrželo záchranný balíček.

Týdenní vývoj cen komodit

Stříbro posílilo o 6,3 procenta a následovalo technicky silný růst napříč vzácnými kovy. Ropa WTI překonala ropu Brent, která se přiblížila svému devítiměsíčnímu maximu nad 120 dolary. Američtí farmáři zvýšili osevní plochu pro kukuřici nejvíce od roku 1994, protože chtějí využít vyšších cen.

Známky rostoucí paniky na ropném trhu

Slovní válka mezi Íránem a západními státy zvyšuje nejistotu investorů i spotřebitelů. Ropa Brent se vrátila zpět nad 120 dolarů, na nejvyšší hodnotu za 9 měsíců, protože obavy o dostatečné dodávky převážily obavy, že zpomalení globální ekonomiky může narušit poptávku, jako tomu tomu bylo během loňského konfliktu v Libyi. Cena ropy v eurech a librách překročila maxima v roku 2008 a pro Evropu trpící dluhovou krizí nyní představuje problém.

Vysoká libyjská produkce pomáhá jen málo

Forwardová křivka ceny ropy Brent

Zatímco se většina pozornosti soustředí na Írán a napětí kolem něj, skutečnou škodu páchá výpadek dodávek z malých zemí OPEC, jako jsou Jemen, Jižní Súdán a Sýrie. Přestože Libye oznámila záměr exportovat v únoru 1,2 milionu barelů proti 970 tisícům v lednu, stále to znamená celkový pokles dodávek.

Tyto geopolitické události zvyšují konkurenci pro spotové dodání ropy Brent. Důsledkem je strmější forwardová křivka v backwardation. Graf ukazuje, jak se tlak na cenu projevil na blízkém konci křivky s dodáním v dubnu 2012, kdy je cena o 13,7 dolaru vyšší než minulý měsíc, přičemž pozdější ceny rostly mnohem méně.

Ropa WTI dohání rozdíl

Technický výhled na ropu WTI se také zlepšil a jakmile byla pokořena rezistence na 103,50, vydala se cena prudce vzhůru a zvládla v růstu překonat ropu Brent. Sleva WTI proti Brentu poklesla na 15 USD z předchozích 18 USD. Goldman Sachs zavřela dlouhé pozice na Brentu a místo toho se přesunula do ropy WTI, protože předpokládá, že červencové otevření ropovodu z Cushingu do Mexického zálivu povede k tomu, že se cena ropy WIT bude vyvíjet v souladu se světovým benchmarkem, tedy Brentem.

  • 1
  • 2
reklama
reklama