Zlato a stříbro letos září, zemní plyn v USA naopak. Letošní hvězdou jsou ale i pomeranče

| Ole S. Hansen

Při pohledu na výnosy jednotlivých tříd aktiv od začátku roku by si jeden mohl myslet, že se díváme na období půl roku, ne jednoho měsíce. Mnoho sektorů vykázalo silný růst, některé mají za sebou nejsilnější start za několik desetiletí. Negativní sentiment, který ovládal trhy koncem roku 2011, je pryč a investoři, z nichž mnoho zvolilo defenzivní strategie, byli přinuceni hnát trh výše.

Výkonnost komoditních sektorů v roce 2012
Výkonnost jednotlivých komodit v roce 2012

Akciové trhy po celém světe letěly vzhůru, zejména rozvíjející se trhy zažily silné oživení, přičemž index MSCI Emerging Markets přidal 11,4 %. Dolar alespoň dočasně není v oblibě, protože byl překoupený, zejména proti euru a měnám rozvíjejících se zemí. V lednu se nejvíce dařilo cyklickým akciím, což se odrazilo také v komoditách. Tabulka ukazuje, že leden byl zejména o kovech.

Vzácné a průmyslové kovy letěly v lednu vzhůru a mnoho investorů bylo nakonec z trhu "vyhozeno" a krátké pozice byly změněny v dlouhé, což rally ještě podpořilo. Zemědělský sektor zůstal okolo nuly a energie mají za sebou překvapivě navzdory geopolitickým neshodám negativní měsíc. Extrémně nízké úrokové sazby v USA spolu s kvantitativním uvolňováním v Evropě přinesly vzpomínky na vývoj komodit na konci roku 2010, kdy rally na komoditách startovala druhá vlna kvantitativního uvolňování.

Dominance kovů a pomerančů

Při pohledu na jednotlivé komodity nepřekvapí, že mezi pěti nejlepšími najdeme stříbro, zlato a měď, přičemž spodní konec okupuje zemní plyn, který trpí převisem nabídky (plyn v USA). Ropa WTI také padala a cenový rozdíl mezi ní a ropou Brent se opět výrazně rozšířil díky rozdílnému výhledu na vývoj nabídky v USA a ve zbytku světa.

Dolar od svých maxim uprostřed ledna oslabil, což komoditám obecně pomohlo. Během korekce však hedgeové fondy navyšovaly dlouhé pozice na rekordní úrovně, zejména proti euru, což ukazuje na silné přesvědčení, že začne opět posilovat. Na druhou stranu lze argumentovat, že by další oslabování dolaru případně mohlo spustit jeho další prodej díky prolomení stop-lossů, což by pomohlo dalšímu růstu cen komodit.

Stříbro bylo hvězdou lednového obchodování z části i díky tomu, že do nového roku vstoupilo na nízkých úrovních, protože na konci loňského roku hodně oslabilo. Ve srovnání se zlatem se mu dařilo výrazně lépe, přičemž poměr obou cen se opět přiblížil 50 uncím stříbra za 1 unci zlata, nedávné maximum je 57,4. Technicky je rezistence na 36,50 USD, což je zároveň horní strana současného pásma, které je vymezené trendovou linii z maxim 2011. Podpora je pak na nedávné konsolidaci u 33 USD.

  • 1
  • 2
reklama
reklama