UBS: Izrael s Íránem mohou poslat ropu až k 270 USD za barel

| redakce

Írán je druhým největším producentem ropy v oblasti Perského zálivu. Izrael přitom hrozí, že zemi raději vojensky napadne, než aby nechal rozvíjet její jaderný program. Nervozita na trhu s ropou proto roste. Analytici UBS zpracovali analýzu situace, z níž jim vyšly čtyři základní scénáře vývoje ceny ropy v návaznosti na Írán. Ten nejčernější počítá s krátkodobým růstem ceny Brentu až k 270 dolarům za barel.

O kolik může zdražit ropa kvůli Íránu?

1. scénář: Výpadek 600 tisíc barelů denně

Jde o variantu při plné implementaci embarga ze strany EU. K té má dojít 1. července. Pokud nedojde k dalším významným vlivům, podle UBS to zvýší cenu ropy Brent o 17 až 25 USD za barel, ovšem z původních zhruba 105 USD (částečně je již riziko v ceně započteno).

K úplné implementaci nakonec nemusí dojít, hovoří se o výjimkách pro Itálii a Řecko. Navíc větší část ropy, kterou Írán nedodá Evropě, mohou skoupit například Indie a Čína, a to se slevou, která se na trhu také projeví.

2. scénář: Výpadek 800 tisíc barelů denně

Varianta počítající s prvním scénářem doplněným o alespoň symbolický 10% škrt v dovozech ze strany dalších zákazníků Íránu. Může to být i gesto, které zabrání případným negativním vztahům se zeměmi EU. Cena Brentu by se v takovém případě měla podle UBS vyšplhat na 128 až 138 USD za barel.

  • 1
  • 2
reklama
reklama