Kde je zlato, které chybí ve světových trezorech?

| Jan Dvořák

Německo je známo jako jeden z největších vlastníků fyzického zlata na světě – drží kolem 3 400 tun. Zlato tvoří necelé tři čtvrtiny německých devizových rezerv (o něčem takovém si Česká republika může nechat jenom zdát). Dosud se mělo za to, že je všechno fyzické zlato uloženo na území Německa a je plně pod kontrolou Bundesbanky. Nyní se objevily spekulace, že tomu tak nemusí být, že je část zlatých rezerv uložena mimo německé území.

Zlaté cihly

Tyto spekulace evidentně nejsou brány na lehkou váhu – chystá se velké prošetřování ze strany Bundestagu. Pokud se ukáže, že je německé zlato někde "na cestách", hrozí velký skandál. Nepochybně pak bude vznesen požadavek na okamžitou repatriaci veškerého zlata z ciziny. V době probíhající světové finanční války to není nic překvapivého.

V posledních dnech se mluvilo o tom, že podobnou akci chystá i Švýcarsko, kde je ve hře referendum na toto téma. Švýcaři uvažují o tom, že budou chtít zpět své zlato, které je fyzicky uloženo v trezorech newyorského Fedu. Mimochodem, 98 % zlata uloženého loni na podzim v trezoru této pobočky Fedu je vlastněno cizími centrálními bankami.

Bude zajímavé sledovat, zda analogickou kontrolu provedou i další země. Věřím, že ano.

Zlato je pryč. No a?!

Můžete namítnout, že je zlato evidováno v rozvahách bank a že by zde neměl být nejmenší problém. V ideálním případě tomu tak je.

Jak by se ovšem změnilo množství zlata v rozvaze centrální banky, kdyby své zlato "leasovala" dál? Nijak. Pořád by vykazovala zlato ve svém vlastnictví, akorát by již nebylo v jejím sejfu a již by se nějakou dobu pohybovalo po trhu. Je to podobné jako s leasingem aut - zkuste si dojít do leasingové firmy a chtít vidět auta, která má leasingová firma účetně ve svém majetku. Neuvidíte je. Navíc u řady z nich je smluvně ošetřen jejich prodej, často za 1 000 Kč.

  • 1
  • 2
reklama
reklama