Začalo šesté Světové fórum o vodě. Vyhrají v boji o základní komoditu velké korporace?

| redakce

Diplomaté, byznysmeni a vědci se v tomto týdnu setkávají v jižní Francii na mezinárodní konferenci, která by měla pomoci v řešení globálního problému přístupu k vodě. Fórum se nejspíš neobejde bez protestů. Kritici argumentují, že deklarace základního lidského práva na přístup k nezávadné vodě postrádá legitimitu a že fórum jen prosazuje zájmy velkých nadnárodních korporací.

Voda - ilustrační foto

Světového fóra o vodě (WWF) v Marseille se zúčastní přes 20 000 delegátů ze 180 zemí. Očekává se návštěva francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa, marockrále Maroka Mohammeda VI. a vrcholných manažerů velkých korporací, jako jsou Nestlé nebo Coca-Cola.

Setkání se koná uprostřed vzrůstajících obav o vzácné vodní zdroje. Report OSN o využívání světových vodních zásob varoval, že nevídaný růst poptávky po vodě ohrožuje cíle světového rozvoje a bude prohlubovat nerovnováhy mezi zeměmi.

Alokace vody ve prospěch bohatších sektorů a regionů povede ke stále zvyšujícímu se podílu lidí, kteří nebudou schopni uspokojit své základní potřeby. Nepůjde jen o stagnaci, ale o výrazně regresivní trend ve srovnání s dnešní situací.

Voda pro všechny?

Dále upozorňuje, že dokud odborníci na vodu budou vypracovávat své návrhy "za zavřenými dveřmi" místo toho, aby se jim problematika vodního managementu otevřela a začala se řešit komplexně, zažité světové vzorce spotřeby a nerovného přístupu ke zdrojům zůstanou beze změn.

V minulém týdnu publikovaná studie OECD vidí za zvyšující se poptávkou po vodě rychle rostoucí urbanizaci, klimatické změny a posun ve světové ekonomice. Do roku 2050 vzroste poptávka o 55 %, zatímco 40 % světové populace bude žít v oblastech trpících chronickým nedostatkem vody.

Oba reporty se shodují v tom, že budou stále vzácnější zdroje vody vyostřovat konkurenční boj mezi farmáři, producenty energií a dalšími skupinami využívajícími vodu.

Svět v roce 2100: 10 miliard lidí, prázdné ropovody a hlad Svět v roce 2100: 10 miliard lidí, prázdné ropovody a hlad Je to pár týdnů, kdy lidstvo načalo osmou miliardu svých jedinců na matičce Zemi. Není ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama