Válka je daleko, cena ropy roste především kvůli nízkým zásobám

| Martin Lembák

Ve svém březnovém reportu International Energy Agency (IEA), která čítá 28 členských zemí z OECD, argumentuje, že je růst ceny ropy na světových trzích primárně funkcí snižujících se zásob a rezervní kapacity, zvláště pak zásob černého zlata v absolutním vyjádření v oblasti Evropy a Asijsko-Pacifického regionu.

Toto evidentní zhoršování fundamentální situace probíhá od poloviny roku 2010. Nyní je navíc spojené s nabídkovými šoky v souvislosti s geopolitickou situací.

Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury

Podle agentury je důležité se dívat nejen na ukazatel pokrytí budoucí poptávky (například populární "forward demand cover" v jednotkách dnů), ale hlavně na ukazatel absolutní hodnoty zásob v barelech.

Pojďme se podívat na graf vývoje zásob ropy v OECD v posledních letech, jednak celkově, a jednak podle regiónů. Na pravém grafu je pak vyjádření relativní k 5letému průměru.

Zásoby ropy v zemích OECD

Podle IEA se rovněž v médiích a na trhu z důvodu íránského problému věnuje málo pozornosti situaci v Jižním Súdánu, Sýrii a Jemenu. Zde se jedná o nezanetbatelné produkční výpadky ve výši 0,75 milionu barelů za den, což představuje kolem 30 % exportu Íránu!

  • 1
  • 2
reklama
reklama