Cena ropy: Poslední dějství světového ekonomického dramatu začíná

| redakce

Spousta siláckých prohlášení a řinčení (nejen ekonomických) zbraní. Chamtiví spekulanti řeší ceny benzínu v USA, Izrael leží v žaludku řadě arabských zemí, země BRIC pohánějí poptávku po ropě, jejíž cena podle řady analytiků nenávratně míří k 200 USD za barel a "nikdy" již neklesne pod 130 USD. Na druhé straně je ovšem poněkud prozaičtější realita.

Ropa WTI

Trh s ropou je jako orchestr, který je řízen schopným dirigentem. A celé těleso má za sebou jednu skvělou generálku - rok 2008. Historie se sice neopakuje, ovšem mnohdy se docela dobře "rýmuje".

Tentokrát to není americká poptávka, která kolabuje, ale poptávka z Evropské unie včetně Británie. Cena ropy v eurech a librách nikdy nebyla vyšší. USA naproti tomu tiše zvyšují domácí produkci, protože se řadě velkých těžařů vyplatí zahajovat nové vrty - drahá ropa slibuje vysoké marže.

"Za vysokou cenu ropy je ovšem (s výjimkou loňského jara, kdy vznikla panika kvůli jaderné katastrofě ve Fukušimě a výpadku dodávek z Libye) potřeba hledat pasivní příliv kapitálu od investorů, kteří se bojí rizika na finančním trhu," tvrdí Chris Cook, bývalý šéf International Petroleum Exchange, v současnosti konzultant a komentátor. Největší vlny přílivu tohoto kapitálu podle něj nastaly loni v září a v prosinci.

Zlato a ropa v čele komoditního býčího stáda Zlato a ropa v čele komoditního býčího stáda Napětí na Středním východě, slabší dolar, dostupné peníze za nulové sazby a rostoucí akciové trhy ...

Koncert je u konce

Nyní by podle Cooka mělo přijít "velké finále" celé hry. Orchestr hraje fortissimo a láká na svůj mocný zvuk další spekulativní peníze. Ty umožňují producentům prodávat dopředu ropu za vyšší ceny, než sami očekávají v budoucnu po odlivu spekulativního kapitálu, tedy nižší než současné.

Sankce na íránskou ropu ze strany USA a Evropy pouze nahrávají Číně. Ta si se slevou doplní své strategické ropné rezervy. "Zaplatí" to především země jako Itálie nebo Řecko.

reklama
reklama