Cena ropy na cestě k novému maximu

| redakce

Surová ropa Brent dosáhla v roce 2011 nového průměrného maxima ve výši 111 USD za barel. I po očištění o inflaci to bylo více než v roce 2008, a dokonce i více než během druhého ropného šoku v letech 1979 a 1980.

Vývoj ceny ropy byl v minulém roce ovlivněn v první radě nabídkou a také nepokoji sahajícími od Maroka až po Írán. Celý tento region produkuje přibližně 30 milionů barelů denně (mb/d) a exportuje více než 21 mb/d. Stále expanzivnější peněžní politika ze strany Fedu, ECB, Bank of England a Bank of China má rovněž stimulační efekt.

Cena ropy: Poslední dějství světového ekonomického dramatu začíná Cena ropy: Poslední dějství světového ekonomického dramatu začíná Spousta siláckých prohlášení a řinčení (nejen ekonomických) zbraní. Chamtiví spekulanti řeší ceny benzínu v USA, ...

Odhodlání Fedu pokračovat v politice nulových úrokových sazeb přinejmenším do konce roku 2014 by mělo podpořit celý segment surovin, především však ropu a zlato. Základ pro nová maxima je tímto položen.

"V roce 2012 očekáváme průměrnou cenu ropy 123 USD za barel Brentu," říká Ronald Stöferle, odborník Erste Group pro oblast surovin. V Evropě by vyšší ceny ropy mohly mít velmi brzy dopad na vývoj ekonomiky. Cena ropy v eurech již dosáhla nových maximálních hodnot.

Cena ropa očištěná o inflaci
reklama
reklama