Přehlížení vítězové: Platina, stříbro a paládium umějí nabídnout stejně zajímavý růst jako zlato

| redakce

Zlato, zlato, zlato! I přes cenový výkyv na konci února a začátku března tento drahý kov plní titulní stránky světových médií. Je atraktivní z mnoha důvodů - evropská dluhová krize odhání investory od kdysi bezpečných státních dluhopisů a zlato se jeví jako jistota. Kromě jiného je považováno za ochranu před inflací, podobně jako jiná pevná aktiva. Ovšem zlato není jediné, které nabízí podobné výhody, letošní rally se týká i dalších kovů v čele se stříbrem, platinou a paládiem.

Stříbro

Stříbro se loni na jaře po krátkém výletu k 50 USD za unci vrátilo během pouhých osmi obchodních dnů do úrovní okolo 33 USD. Jeho cena není tak stabilní jako u zlata, ovšem pro krátkodobé obchodníky může stříbro nabídnout mnohdy zajímavější příležitosti. Ti dlouhodobí mohou sázet na průmyslové využití stříbra.

Stříbro je také díky nižší ceně praktičtější. Nákup fyzického kovu i jeho prodej se může odehrávat v řádech tisíců korun, zatímco unce zlata stojí přes 30 tisíc. Počítejte ovšem s přibližně padesátinásobnými požadavky na skladovací prostory - právě takový je zhruba v současnosti poměr ceny stejně velkých slitků zlata a stříbra.

Stříbro má zaděláno na další růst

Pro zájemce o investice skrze fondy ETF je stříbro snadno dostupné. Příkladem je nejznámější iShares Silver Trust ETF (SLV), případně menší ETFS Silver Trust (SIVR).

Zajímavé mohou být také akcie těžařů, z nichž někteří se přednostně zabývají právě produkcí stříbra. Mezi takové společnosti patří Silver Wheaton (SLW), která za první dva měsíce letošního roku posílila o 40 %, nebo například Pan American Silver (PAAS) a Silvercorp Metals (SVM), které ve stejném období na burze vzrostly zhruba o 20 %.

Stříbro
reklama
reklama