Zlaté pamětní mince: Jistota, nebo spekulace?

| Daniel Kuchta

Zlaté pamětní mince jsou považovány za zajímavou investiční příležitost, která kromě zlata a jeho ceny přináší majiteli také přidanou sběratelskou nebo uměleckou hodnotu. Význam umělecké a sběratelské hodnoty ovšem v poslední době překonává spekulativní výdělek.

O pamětní mince vydávané ČNB v pětiletých cyklech je mezi sběrateli i investory poměrně velký zájem, který navíc v posledních letech rychle roste. Mince již stále častěji nenakupují pouze sběratelé a numizmatici kvůli jejich umělecké hodnotě, zájem roste zejména mezi investory a spekulanty, kteří nakupují mince pouze kvůli zajímavému výdělku.

Souvisí to jednak s rostoucím zájmem o žlutý kov a růstem jeho ceny, a jednak s tím, že cena pamětních mincí není tak závislá na ceně drahého kovu, jako je tomu u investičních mincí nebo slitků a cihel (a přirážka při emisní ceně není oproti samotné ceně zlata výrazná). Sběratelé z tohoto stavu asi velkou radost nemají, protože poptávka cenu mincí poměrně rychle žene nahoru, na druhou stranu však běžná kvalita mincí, kterou sběratelé upřednostňují, neroste tak výrazně.

Radek Šulta: Zlaté a stříbrné investiční mince rozzáří každé portfolio Radek Šulta: Zlaté a stříbrné investiční mince rozzáří každé portfolio Zlato, na rozdíl od bank, fondů, burz či celých států, nemůže zbankrotovat. Ve spojení s ...

Dochází tak k poněkud paradoxní situaci, kdy i přes několikanásobně vyšší nabídku cena proof verze mincí roste mnohem rychleji, než je tomu u mincí v běžné kvalitě. Vysvětlit se to dá nejspíše tím, že si numizmatici datum emise pohlídají a nemají potřebu kupovat mince v aukcích, kdežto ostatní investoři začátek každého cyklu mohou promeškat, načež se snaží nakupovat mince za poměrně vysoké ceny.

Zajímavé zhodnocení pamětních mincí

Na pamětních mincích ČNB se dá vydělat skutečně hodně, je ovšem také potřeba zmínit, že ne všechny mince přinesly investorům a spekulantům výrazný zisk. Podle zkušenosti z minulých let se ukazuje, že nejvyšší výnosy zaznamenali ti, kteří nakupili mince na začátku každého pětiletého tématického cyklu. Od roku 2001 do roku 2005 to bylo Deset století architektury (nominál 2 000 Kč, hmotnost 6,22 g.), od 2006 do 2010 Kulturní památky technického dědictví (2 500 Kč, 7,78 g.) a od roku 2011 do roku 2015 se prodávají mince v cyklu Mosty České republiky (5 000 Kč, 15,55 g.).

Průměrná cena zlatých mincí
  • 1
  • 2
reklama
reklama