Komoditní výhled: Zlato čeká další růst, trh s ropou se uklidnil

| Ole S. Hansen

Podporu ceně zlata poskytl GFMS, největší světový konzultant pro vzácné kovy. Ve svém "Zlatém souhrnu 2012" uvedl, že by se cena do konce roku 2012 nebo začátkem roku 2013 mohla dostat nad 2 000 USD.

Zlato

Důvody pro pokračování růstu ceny zlata jsou dobře známé: obavy z evropské dluhové krize, negativní reálné výnosy a vyhlídky na další kvantitativní uvolňování v USA.

GFMS také předpokládá, že nabídka dolů a recyklace zlata bude růst rychleji než poptávka po špercích a dalších produktech, takže investiční příležitost bude otázkou poptávky.

Ekonomické zpomalení zasáhlo průmyslové kovy

Týdenní vývoj cen komodit

Po lednovém silném růstu si kovy vzaly oddechový čas. Přispívají k tomu i zprávy o ekonomickém zpomalení v Číně. Ta v posledních letech stála za více než 50 % světového růstu ve spotřebě hlavních kovů.

Další ránu kovům zasadil slabší report z amerického trhu práce, který nadále snížil výhled ohledně ekonomické aktivity a s tím související poptávky.

Poptávku po mědi očekáváme slabou, ale problémy na straně nabídky mohou cenu ochránit před dalším poklesem. Produkce z několika hlavních zemí zklamala z mnoha důvodů, například kvůli sporům se zaměstnanci, nepříznivému počasí, technickým problémům a poklesu kvality rudy, protože některé hlavní doly dosáhly hranice kapacity.

  • 1
  • 2
reklama
reklama