Komodity levné, potraviny drahé: Kdo zaplatí za moji snídani?

| Ole S. Hansen

Pokud se podíváme na letošní ceny komodit, které tradičně tvoří snídaňové menu (káva, mléko a pomerančový džus), naše snídaně by měla být stále levnější. Je tomu skutečně tak? Neřekl bych. Obchodníci nemívají velkorysost ve zvyku.

Vývoj cen snídaňových komodit v roce 2012

Zatímco indexy těchto zemědělských komodit (DJ-UBS a S&P GSCI) klesly o 5,4, respektive 3,5 %, tři zmíněné komodity zaznamenaly mnohem větší propady. Podle nejnovějších dat Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) zůstal index cen potravin, jehož mezinárodní koš zahrnuje 55 potravinových komodit, v březnu na hodnotách z minulého měsíce, od začátku roku výše o 2,4 %.

Ovšem index FAO táhnou nahoru především oleje, třeba palmový nebo sójový. Pokud nemáte rádi rostlinné tuky, vaše snídaně by měla být cenově dostupnější.

Zaměřil jsem se na snídaňové komodity a zjišťoval, proč je jejich cena tak nízká. Ale aby bylo snídaňové menu kompletnější (jak by vypadala pořádná snídaně bez chleba), přidal jsem i pšenici typu Paris Milling a Kansas Red. Tyto dvě komodity zaznamenaly odlišný vývoj ceny, a možná i z toho důvodu není naše snídaně levnější.

Pomerančový koncentrát

Cena se propadla na nejnižší hodnotu za 17 měsíců. Je za tím kombinace zpomalující poptávky a uzavíraní dlouhých pozic spekulanty, kteří koncentrát předtím skupovali v očekávání možného nedostatku dodávek způsobeného špatným počasím na Floridě. Ta je druhým největším pěstitelem citrusů, hned po Brazílii.

Cena dosáhla rekordu už v lednu, když se kvůli mrazům hrozícím v regionu začaly šířit obavy. Nakonec nebyly způsobené škody tak vysoké. Od té doby začaly ceny klesat.

Pomerančový koncentrát: Na sezónnost nesázejte! Pomerančový koncentrát: Na sezónnost nesázejte! Pomerančový koncentrát není u nás masivně obchodovanou komoditou, přesto má smysl se o něj zajímat. ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama