Cena ropy pohledem na vzdálenější futures kontrakty: Zajišťují se producenti proti levnému plynu?

| Martin Lembák

Zkušení investoři a obchodníci se dívají nejen na současné ceny kontraktů, ale také na takzvané forwardové křivky, tedy na ceny kontraktů s dodávkou za několik měsíců nebo let. Zajímavostí je, že se u ropy dostal spread mezi současným kontraktem a cenou dodávek v horizontu 3 až 5 let, na historiké maximum (při současném nejbližším kontraktu WTI na hodnotě okolo 103 USD za barel).

Jednoduše řečeno to znamená, že například cena květnového kontraktu 2012 je historicky mnohem výše než cena květnového kontraktu 2015. A to dokonce výše než v období let 2003 až 2008, kdy cena černého zlata rostla ze zhruba 30 USD za barel až na 147,30 USD za barel na newyorké burze NYMEX a v médiích jsme mohli slýchat předpovědi prezidenta OPEC, že cena půjde na 170 USD ještě v létě 2008, nebo například šéfa ruského Gazpromu, že cena vzroste na 250 USD za barel do roku 2009.

Mimochodem, jen tak pro zajímavost, v červnu 2008 bylo na burze nakoupeno přes 3 000 opčních kontraktů s právem realizace prosincového nákupu ropy za 250 USD za barel!

Pojďme se podívat na vývoj spreadu květnových kontraktů Brentu 2012 vs. 2015 v posledních letech:

Spread ceny futures na ropu Brent dodanou v květnu 2012 a květnu 2015

Jak je tedy možné, že firmy, investoři a obchodníci očekávají silnější pokles ceny v letech budoucích? Je to dáno zřejmě jednak "dobrou prací" politiků, například v pátek americký prezident Obama ospravedlnil zavedení sankcí proti Íránu s tím, že je ve světě dostatek černého zlata, které dokáže íránskou ropu nahradit, ať již ze Saúdské Arábie, nebo ze strategických vládních rezerv.

Speciál IW: Ropa se utrhla ze řetězu. Co bude dál? Speciál IW: Ropa se utrhla ze řetězu. Co bude dál? Ceny ropy dosáhly v posledních dnech několikaletých maxim, když jejich růst podporuje zvyšující se pravděpodobnost ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama