Další světová katastrofa? Komodity!

| redakce

Investoři nakupují cokoli od ropy po hovězí maso. Mánie na trzích ovšem většinou nevěstí nic dobrého. Vzpomeňte na technologickou bublinu konce 90. let. Nad současným závratným růstem cen komodit se ve své knize "Breakout Nations: In Pursuit of the Next Economic Miracles" hlouběji zamýšlí Ruchir Sharma, šéf globálních akciových investičních strategií pro mladé trhy v Morgan Stanley.

Ceny potravin - ilustrační foto

Investorské mánie a spekulativní bubliny jsou většinou zapříčiněny iluzemi, které se jednoho dne znenadání rozplynou. V poslední dekádě jsme těchto iluzí mohli pozorovat nespočet, například představy, že robustní růst světové ekonomiky bude trvat navždy, centrální banky dokáží svými intervencemi vyhladit výkyvy hospodářského cyklu nebo že si vyspělé ekonomiky mohou na svou spotřebu neomezeně půjčovat.

Jednou ze současných převládajících iluzí je to, že nebývalý růst Číny a dalších mladých trhů bude nadále táhnout boom komodit. S tím je spojen i velmi optimistický výhled na komoditní velmoci, jakými jsou například Brazílie, Argentina, Austrálie nebo Kanada.

Commodity.com

Komoditní rally vykazuje podobné znaky s technologickou bublinou. Na jejím vrcholu bylo v technologických akciích zainvestováno 30 % veškerého kapitálu na světových trzích. Poté co bublina praskla, zaujaly místo "investice snů" - energie a materiály. Už loni získaly srovnatelný – třetinový - podíl na světovém kapitálu, ačkoli ne všechny peníze byly vsazeny na růst, jak ukazuje i pokles cen komodit v druhém pololetí (například DJ UBS Commodity Index - pozn. red.).

Žádná bublina nezanechá svět bez následků a dopady splasknutí komoditní bubliny mohou ještě dalekosáhlejší než u dot.com.

Šílenství investorů způsobilo, že vyvstala nová potřeba projektů, které z komodit dříve poptávaných jen pro průmyslové nebo zemědělské účely učinila snadno obchodovatelná aktiva. Díky tomu lze dnes do komodit dlouhodobě investovat nebo s nimi krátkodobě spekulovat, tedy podobně jako s akciemi.

Třeba taková měď: hromadí se ve skladech ne proto, že by se z ní její vlastníci chystali vyrobit dráty, nýbrž kvůli tomu, že na ní spekulanti "sedí" a čekají, že ji za nějakou dobu prodají s ohromným ziskem (podobně jako zlato).

reklama
reklama