Zlato, ropa, platina i kukuřice: Komoditní výhled je příznivý

| Ole S. Hansen

Ceny drahých kovů by měly v druhé polovině roku opět růst. Ceny průmyslových kovů jsou na sestupu zejména kvůli hospodářskému zpomalení Číny. Investoři by se také mohli zaměřit na potenciálně zajímavou kukuřici. Ropa Brent by se měla postupně vrátit pod 115 USD za barel.

Několik dramatických poklesů během posledních šesti měsíců utlumilo předchozí nadšení z drahých kovů, především ze zlata. Na začátku druhého čtvrtletí jsou investoři stále konfrontování s lepší ekonomickou situací v USA. To přesouvá pozornost z rizika na růst. Výsledkem byl růst výnosů dluhopisů a náchylnost aktiv nenesoucích úrok, jako jsou například drahé kovy, k poklesu.

Ve výhledu zůstáváme v táboře býků, čekáme, že cena zlata bude v následujících měsících růst, protože nelze vyloučit další akce Fedu. Několik centrálních bank nadále akumuluje zlato jako nástroj diverzifikace. Předchozí poklesy se setkaly se silnou fyzickou poptávkou, což je trend, který podle nás bude pokračovat. Taktičtí investoři jako hedgeové fondy snížili expozici a otevřeli si prostor pro nákupy.

Volatilní stříbro, nadějná platina

V prvním kvartálu dosáhlo zlato téměř 1 800 USD za unci a čekáme, že během druhého čtvrtletí bude konsolidovat, přičemž pozornost zůstane upřená na americká ekonomická data a Fed. Pro investory bude druhé čtvrtletí výzvou, ale věříme, že zlato je připraveno vrátit se zpět na 1 800 dolarů a koncem letošního roku ještě výše.

Růstový scénář může znamenat pro platinu lepší výkon v porovnání se zlatem, protože se její cena poprvé po šesti měsících vrátila nad cenu zlata. Stříbro zůstává proti zlatu volatilnějším bratříčkem a v porovnání s ním může představovat výzvu, zejména díky svému průmyslovému využití.

reklama
reklama