Zlato LONG: Cenu podporuje půltucet zásadních faktorů

| Petr Čermák

Cena zlata se už několik měsíců pohybuje v obchodním pásmu 1 550 až 1 800 USD za trojskou unci a nezdá se, že by mělo nastat proražení vzhůru nebo dolů. V současnosti je proto výhodné vypisování opcí na tuto komoditu. K tomu ovšem doporučujeme vždy konzultaci s odborníkem. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme pohyb v obchodním pásmu 1 400 až 1 800 USD za trojskou unci. Které faktory budou podporovat cenu zlata v příštích měsících?

Uvolněná měnová politika vládne světu

Centrální banky se rozhodly bojovat s recesí prostřednictvím extrémně uvolněné monetární politiky. Cílem bylo co nejdříve dosáhnout oživení hospodářského růstu. Do finančního systému zamířily obrovské objemy likvidity a úrokové sazby byly v řadě zemí sníženy na historická minima. V USA a Velké Británii poklesly prakticky na nulu, výrazného snížení jsme se dočkali i v eurozóně.

Monetární autority šly ještě dál a představily netradiční nástroje měnové politiky v podobě programů kvantitativního uvolňování. Množství levných peněz v oběhu kvůli tomu prudce vzrostlo. Bilance Fedu (2,9 bilionu USD) i ECB (3 biliony EUR) jsou rekordně vysoké. ECB poslala do evropských bank přes bilion eur, banky je ovšem zatím drží a nepouštějí do ekonomiky.

Až je začnou využívat k investování (ECB předpokládala, že budou nakupovat jihoevropské obligace) nebo úvěrování, může nastat růst cen nejen investičních nástrojů, ale i zboží.

Kvůli slabším údajům o růstu HDP v prvním kvartálu 2012 se spekuluje i o výraznějším uvolnění měnové politiky Číny. V nejbližších měsících by tamní centrální banka mohla pokračovat v postupném snižování povinných minimálních rezerv komerčních bank. Expanzivní měnová politika centrálních bank a obavy z budoucího růstu cenové hladiny jsou tradiční podporou ceny zlata.

Cena zlata

Zlato zamíří ke 2 000 USD za unci, a nemusí to být konečná Zlato zamíří ke 2 000 USD za unci, a nemusí to být konečná Cena zlata poroste, tvrdí Paul Schatz, šéf Heritage Capital. Je proto hned několik důvodů - ...

reklama
reklama