Dokáže ropa zvrátit pokles z uplynulých týdnů?

| Daniel Marván

Dění na ropě je v poslední době pod vlivem napětí okolo íránského jaderného programu, výhledu kondice globální ekonomiky a s evropskou dluhovou krizí. Napětí spojené s íránským jaderným programem, které gradovalo v prvních měsících letošního roku, od března postupně polevuje a je čím dál jasnější, že hlavní hráči (snad s výjimkou Izraele) nemají chuť konflikt eskalovat. Díky tomu postupně opadl i tlak na růst ceny ropy.

Zimní nadšení z úspěchu programu LTRO, kterým ECB nalila na vysychající trhy potřebnou likviditu, a výměny řeckých dluhopisů již také značně povadlo. S rostoucími výnosy dluhopisů problémových evropských zemí vzrostl v posledních týdnech tlak na riziková aktiva včetně ropy. Jediným faktorem, který v poslední době brzdil pokles černého zlata, byl obrázek relativně dobré kondice globální ekonomiky.

Americká výsledková sezóna poskytla vesměs dobrá data. Dařilo se i německým podnikům. Jinde v Evropě to už taková sláva nebyla, avšak dobré výsledky z jižní Evropy snad ani nikdo nečekal. Další významný spotřebitel ropy - Čína - sice zpomalil ekonomický růst, ale zatím úspěšně uniká černějším scénářům.

Írán jako rozbuška

Zastavit pokles ropy může nové zažehnutí íránské krize. Podle mého názoru je však tato varianta mimo hru. V USA se blíží volby a administrativa prezidenta Obamy potřebuje mít v zahraničí klid. Izrael se na vlastní pěst po pár let starých zkušenostech z Libanonu do žádné akce pravděpodobně nepustí.

Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury Cena ropy je v současnosti považována za jedno z největších, když ne největší riziko pro ...

Zlato, ropa, platina i kukuřice: Komoditní výhled je příznivý Zlato, ropa, platina i kukuřice: Komoditní výhled je příznivý Ceny drahých kovů by měly v druhé polovině roku opět růst. Ceny průmyslových kovů jsou ...

Půjde tedy o to, zda zprávy z reálné ekonomiky dokáží přebít dluhové problémy eurozóny, případně zda ECB nepřijde s variací na LTRO, jejíž efekt, zdá se, již slábne. Zejména Španělsko zabředává do stále zřetelnějších problémů.

Co byste měli vědět o Španělsku, než sednete na býka Co byste měli vědět o Španělsku, než sednete na býka Španělsko poslední dobou poutá negativní pozornost investorů rostoucími výnosy státních dluhopisů, akcie na madridské burze ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama