Indie touží po zlatě: Důvod k obavám pro zlaté býky?

| redakce

Indie zápasí se zpomalujícím růstem ekonomiky, oslabující měnou a slabou politikou současné vlády. Obrovský apetit Indie po zlatě může vzhledem k prohlubujícím se deficitům obchodní bilance a běžného účtu dostat ekonomiku do prekérní situace. Není proto žádným překvapením, že indická vláda zdvojnásobila dovozní clo na zlato, aby nevhodné alokaci kapitálu ve své zemi učinila přítrž. Hlad po zlatě má přiškrtit politická smyčka. Zahýbe předpokládaná změna poptávky po zlatě jednoho z největších světových odběratelů s globálními cenami drahého kovu?

Zlato

Rostoucí cena zlata loni nepříjemně prodražila indické nákupy tohoto kovu. Země v roce 2011 dovezla rekordních 969 tun zlata, což vyvinulo silný tlak na již tak zhoršující se deficity obchodní bilance a běžného účtu. Rovněž indický ministr financí Pranab Mukherjee vidí jako hlavní faktor prohlubování deficitu běžného účtu skoro 50% růst dovozu zlata a dalších vzácných kovů v prvních třech kvartálech fiskálního roku 2011 až 2012.

Hrozivé indické deficity

Na tuto skutečnost proto vláda reagovala zdvojnásobením dovozního cla na zlato, což vyvolalo třídenní stávku klenotníků a dodavatelů zlata v celé zemi. Indie je předním světovým importérem zlata, podle vládních odhadů ve fiskálním roce končícím 31. března 2012 dovezla zlato za 58 miliard USD, o rok dříve to bylo jen 38 miliard.

Prabhat Awasthi, ředitel akciového výzkumu Nomury, tvrdí, že jsou ceny ropy již dost velkým břemenem pro indický běžný účet, a země si tak nemůže dovolit další tlak kvůli dovozu zlata nebo stříbra. Dovoz zlata a ropy tvoří dohromady zhruba 70 % indického deficitu obchodní bilance. Za uplynulý fiskální rok se očekává prohloubení deficitu běžného účtu Indie o 65 miliard USD a deficitu obchodní bilance o 175 miliard USD.

Pro investory to je výstražný signál. Když totiž připočteme ještě vliv slábnoucí rupie, dovozy se Indii výrazně prodražují. Obavy potvrzují i analytici Morgan Stanley, kteří tvrdí, že je zlato v posledních dvou letech hlavním zdrojem napětí indického běžného účtu. Poptávka indických domácností po zlatě se totiž od roku 2009 do roku 2011 zvýšila z 19 na 45 miliard USD.

Jak si má investor vybrat mezi Čínou a Indií? Indie je rizikovější Jak si má investor vybrat mezi Čínou a Indií? Indie je rizikovější Čínského "tvrdého přistání" se bojí řada ekonomů. Přetrvávající globální nejistota by kromě Číny mohla mít ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama