Investování pro začátečníky: Jak se dá z cen komodit odhadnout vývoj akcií?

| redakce

Některé komodity bývají investory hojně využívány k predikci krátkodobého trendu trhu nebo stavu světové ekonomiky. Třeba takovou měď nemusíte vnímat jen jako hlavní surovinu pro výrobu drátů, ale jako důležitý indikátor. Jak to funguje a co všechno mohou investoři z grafů cen komodit vyčíst?

Komodity

Zlato

Zlato je asi nejpopulárnější komoditou. Jeho lesk přitahuje jak investory, tak spotřebitele. Úloha zlata je ovšem ještě složitější - kromě investičního aktiva a suroviny pro výrobu šperků může sloužit za určitých okolností i jako měna.

Většinou má tendenci vyvíjet se opačně než akcie, protože je investoři využívají jako zajištění proti propadům akciového trhu. Když investoři zpozorují příliv prostředků do SPDR Gold Trust (ETF pod zkratkou GLD, který sleduje aktuální vývoj ceny zlata - pozn. red.), zpozorní, protože to většinou značí, že otěže akciového trhu brzy převezmou medvědi.

Zlato dnes můžete koupit za nejlepší ceny v životě. A ještě výhodněji můžete pořídit zlaté akcie

Měď

Přestože měď neoplývá takovým kouzlem, jakým se pyšní zlato, lze z vývoje její ceny odezírat velice dobře tržní sentiment. Měď je základním kovem využívaným hojně pro průmyslové účely, takže podle poptávky po ní dokážeme určit, v jaké kondici se právě nachází výrobní a stavební sektor největších ekonomik světa.

Odvozeně lze také aplikovat měď jako ukazatel sentimentu traderů: když její cena roste, značí to zvýšení "rizikového apetitu" investorů, a když naopak o hodnotu přichází, předznamenává to strach, výprodej rizikových aktiv a hrozící tržní korekci.

Ropa

Spolu se zlatem je ropa nejspíš nejsledovanější světovou komoditou. Není divu - výkyvy v její ceně mají obrovský vliv na ekonomiky jednotlivých států, potažmo i na akciové trhy. Když jde její cena nahoru, dříve nebo později se to projeví na horším výkonu všech společností, pro které ropa představuje náklady (dopravní průmysl, maloobchod atd.).

Ani spotřebitelé nebudou z rally na ropě jásat a nejspíš sníží své výdaje. Radovat se budou jen ti, kteří investovali do akcií těžařských firem či energií.

  • 1
  • 2
reklama
reklama