Zase jedna sopka, která hraje o nejvyšší ceny v komoditním kasinu

| David Navrátil

Co způsobilo tak mrazivý konec ledna a únor? Mým oblíbením zdrojem analýz k počasí je Browning. Podle jejich analýzy je letošní počasí opět bláznivé až schizofrenní, protože způsobilo neobvykle teplé počasí na západní hemisféře, ale mrazivé na té východní. Dopad na ceny komodit? Zásadní!

Kouřící sopka Grímsvötn

Erupce islandské sopky Grímsvötn spolu s erupcemi ruských sopek narušily obvyklé rozložení severoatlantického tlaku vzduchu. To ochránilo východní pobřeží USA a Kanady od arktického mrazu. I Evropa byla z východu chráněna pozitivním prouděním severoatlantické oscilace.

Ale nebyla chráněna z východu. A proto poté, co se proudění tzv. arktické oscilace změnilo na negativní, uvolnilo cestu mrazu na jih, a ten se přelil přes východní Evropu a Asii.

Výsledek těchto hrátek přírody? Mráz zabil více než 600 lidí. Kromě toho také způsobil škody zemědělcům. Například v Číně bude nižší produkce řepkového oleje a pšenice. Zimní monzuny v Asii jsou neobvykle suché, což dále sníží úrodu.

Dále, efekt La Niña se pomalu vytrácí a zmizet by měl koncem března. Z toho budou mít radost především zemědělci v USA a Kanadě, které trápilo sucho způsobené tímto efektem. Prognózou je, že La Niña postupně přejde v jiný klimatický efekt. Tentokrát v teplý El Niño. To ovlivní počasí na jižní hemisféře.

  • 1
  • 2
reklama
reklama