Komoditní propady pokračují. Na co investoři čekají?

| Ole S. Hansen

Komoditní trhy utrpěly minulý týden ztráty, všechny hlavní sektory byly pod tlakem kvůli slabým fundamentům a silnějšímu dolaru a investoři potřebovali snížit svou expozici. Indická průmyslová produkce klesala a Čína během dubna, kdy investice zpomalily na nejnižší úroveň za posledních deset let, prudce zpomalila. To vyvolalo otázku, zda je to signál konce silného růstu poptávky po komoditách, kterého jsme bylo v uplynulé dekádě svědky.

Hlavním zdrojem nervozity zůstává eurozóna. V tomto prostředí posiluje dolar vůči euru na téměř čtyřměsíční maxima, což pro komodity znamená další ztrátu podpory.

Euro na klouzačce. A nejde jen o dluhovou krizi Euro na klouzačce. A nejde jen o dluhovou krizi Jedním z klíčových faktorů pro vývoj měnového kurzu je úrokový diferenciál, který vyjadřuje rozdíl mezi ...

Index cen komodit

Opakuje se opět scénář posledních dvou let, kdy jsme viděli silné první čtvrtletí, po němž následoval slabý druhý kvartál? Při pohledu na graf je zřejmé, že pokles indexu S&P GSCI, kde mají velkou váhu energetické komodity, trvající v řadě osm dní, je nejhorší od roku 2008.

Libye v roce 2011 vyhnala ceny ropy výše, což se opakovalo i letos, kdy ropě pomohlo napětí v Preském zálivu. Loni však touto dobou napětí v Libyi končilo, zatímco v Íránu krize sice polevila, ale zatím neskončila, což otevírá otázku, zda cena ropy najde brzy podporu. My si myslíme, že ano.

Dokáže ropa zvrátit pokles z uplynulých týdnů?

Týdenní vývoj cen komodit

Většina komodit během uplynulého týdne ztrácela, jen zemní plyn prudce rostl díky důvěře, že se již vytvořilo minimum. Proto trpěl energetický sektor o něco méně. Vzácné kovy, zejména stříbro a paládium, byly již druhý týden pod náporem prodejců.

Čína zpomaluje, s ní i poptávka po ropě

Čínská poptávka v dubnu spadla na nejnižší hodnotu za šest měsíců a ukázala první meziroční pokles po třech letech, primárně kvůli snížené poptávce rafinérií, které prováděly každoroční údržbu. Výsledkem je situace, kdy trh očekává, že poptávka po ropě bude slabá ještě několik měsíců.

reklama
reklama