Kartel OPEC se rozpadne, převálcují ho země s novými ložisky

| Patria.cz

Éra ropného kartelu OPEC se blíží ke konci. Dobývání nekonvenčních ložisek ropy a plynu na západní polokouli sníží cenu těchto komodit a volatilitu dodávek, a navíc přispěje k zániku Organizace zemí vyvážejících ropu, napsal v odvážně spekulativním článku pro Financial Times Roger Altman, šéf společnosti Evercore Partners a bývalý náměstek amerického ministra financí.

OPEC

Technologický pokrok způsobil revoluci v energetických distribučních řetězcích. Pokročilé seizmické mapování a moderní techniky hloubení vrtů lidstvu otevřely dosud neznámá nebo nedostupná ložiska.

USA mají zásoby

Spojené státy mají díky nekonvenčním ložiskům zásoby zemního plynu na 100 let. Co se ropy týče, těžba v Kanadě, Spojených státech, Brazílii a možná i v Mexiku by měla dramaticky vzrůst. Produkce ropy na Západě by se podle Altmana mohla poprvé od roku 1952 vyrovnat spotřebě.

Trhy ropy a plynu se ve výsledku stanou likvidnějšími, stabilnějšími a méně náchylnými k politicky motivovanému přerušení dodávek. Nebude se už opakovat situace z roku 1973, kdy byly západní ekonomiky ochrnuty arabským ropným embargem. Stejně tak zeslábne dopad válek v zemích jako Libye nebo Irák.

Americký ropný průmysl: Z toho vám spadne čelist Americký ropný průmysl: Z toho vám spadne čelist V posledních měsících Spojené státy přesvědčují svět, že nebude trvat dlouho a nebudou potřebovat cizí ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama