Zlato jede jako na horské dráze, komoditní propady nezvrátila ani Čína

| Ole S. Hansen

Komoditní trhy se minulý týden pokoušely vzpamatovat ze svého slabého květnového výkonu. Zpočátku jim pomáhaly obnovené spekulace o dalším stimulu ze strany amerického Fedu, které se objevily po slabých datech z trhu práce z 1. června. Zlato vyskočilo nejvíce za několik uplynulých let, aby zažilo po slovech šéfa Fedu Bena Bernankeho, který další opatření zatím vyloučil, největší propad za dva měsíce.

Týdenní vývoj cen komodit

Čína snížila poprvé po čtyřech letech klíčovou úrokovou sazbu, aby podpořila oslabující ekonomiku. Tento krok ekonomiku opět nepodpořil, protože vzbudil obavy, že nadcházející ekonomická data budou horší než očekávání. Úvěrový rating Španělska poklesl o tři stupně, přestože země dokázala prodat dluhopisy za další 2 miliardy eur. Bankovní krize a krize financování v této zemi nadále pokračuje, pomoc bankám je na cestě. Pozornost bude následující dny opět patřit volbám 17. června v Řecku, jejichž výsledky mohou obnovit spekulace o další budoucnosti Řecka v eurozóně.

Dá se čekat, že rizikové a na růstu závislé komodity budou pravděpodobně pod tlakem do doby, než dostaneme odpovědi na otázky ohledně krátkodobých vyhlídek světového růstu. Zemědělské komodity může opět hnát výše pouze nepřízeň počasí, které jsme v poslední době svědky.

Zemědělským komoditám se dařilo, energie trpěly

Minulý týden se nejlépe vedlo zemědělskému sektoru. Zemědělský index DJ-UBS přidal více než 4 %, zatímco vzácné kovy více než 2 % ztratily, energetický index odepsal procento. Mezi šesti nejlepšími komoditami z pohled růstu najdeme tři hlavní sklizně, kterým se daří díky exportům nebo suchému počasí, které panuje v klíčových oblastech v USA i v Rusku.

Více diverzifikovaný komoditní index DJ-UBS si minulý týden připsal první malý zisk po třech týdnech, zatímco více energetický index S&P GSCI utrpěl rekordní ztrátu během uplynulých ztrátových šesti týdnů a má za sebou nejdelší ztrátovou šňůru za 11 let. To podtrhuje agresivní výprodeje, které u ropy probíhají již od května.

Komodita, kterou nečeká nic dobrého Komodita, kterou nečeká nic dobrého U bavlny pozorujeme v posledních měsících silný sestupný cenový trend, který je způsoben přebytkem komodity ...

reklama
reklama