Výhled cen ropy: Střílejí analytici od boku?

| redakce

Ceny ropy se od svých ročních maxim kvůli obavám ze zpomalení ekonomik Číny, USA i Evropy ustoupily o více než 20 %. Zkraje roku investoři vyhnali ceny černého zlata výše, protože se vyostřoval konflikt mezi Izraelem a Íránem. Jak se budou ceny ropy vyvíjet v dalších měsících, možná i letech? Analytici nejsou tak úplně zajedno.

Ropa - ilustrační foto

Podle Credit Suisse může pokles ceny ropy typu Brent pokračovat při nejhorším uvažovaném scénáři vývoje ekonomiky klesnout až na 50 USD za barel. "Krize důvěry je obrovská," varují analytici Jan Stuart a Stefan Revielle.

Ve srovnání s rokem 2008, kdy došlo k raketovému růstu cen ropy ke 150 USD za barel i k jejich rychlému propadu, je podle nich současná ekonomická nerovnováha ještě výraznější. Navíc byla již během uplynulých čtyř let vyčerpána většina politického i reálného kapitálu.

Vyšší produkce i vyšší cena?

Saúdskoarabský ministr ropného průmyslu se nechal nedávno slyšet, že by země OPEC měly v zájmu světového ekonomického růstu navyšovat limity těžby, a to i navzdory klesajícím cenám. Tento trend potvrdily i poslední statistiky kartelu, který na trh dodává zhruba 40 % světové ropy - již nyní těží více, než kolik je od něj poptáváno. Cenu ropy by ovšem představitelé zemí OPEC raději viděli zpátky nad 100dolarovou hranicí.

Nad ni by se měla v delším horizontu bez problémů vrátit. Tvrdí to ve své aktuální analýze Russ Koesterich ze společnosti BlackRock. A vidí pro to hned několik důvodů, mimo jiné:

  • Nekonvenční zdroje nabízejí stále více ropy (například kanadské ropné písky), ale s vyššími náklady.

  • Rusko a Saúdská Arábie volají po vyšších cenách ropy - logicky, jsou na příjmech z ropy silně závislé.

BlackRock ovšem nedoporučuje nakupovat přímo ropu, ale spíše sázet na akcie v energetickém sektoru.

Energetické akciové tipy pro případné QE3 Energetické akciové tipy pro případné QE3 Ben Bernanke zatím vyloučil další kolo kvantitativního uvolňování (QE3), ale investoři s napětím čekají na ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama