Propad cen komodit: Konec "nového normálu" a návrat ke starému?

| redakce

Povyk okolo komoditních ekonomik od Austrálie po Brazílii přinesl často až exotická zdůvodnění toho, proč měl komoditní boom z uplynulé dekády trvat věčně. Někteří tento fenomén dokonce začali označovat za "nový normál". Ruchir Sharma, šéf investičního managementu Morgan Stanley pro oblast emerging markets, je však k podobným označením skeptický. Ve své nové knize Breakout Nations: In Pursuit of the Next Economic Miracles vysvětluje proč.

Čína a komodity - ilustrační foto

Prognóza nekonečného růstu cen komodit je postavena na předpokladu, že se poptávka mladých trhů bude stále zvyšovat přinejmenším stejným tempem jako v uplynulém desetiletí. Ovšem ten se ukazuje jako mylný - BRIC zpomalují. Uvolnění cen komodit ale může přinést "revival" vyspělých západních ekonomik, které jsou ve většině případů závislé na dovozu surovin.

Návrat ke "starému" normálu

To je návrat k pravému normálu! Za posledních 200 let ceny komodit nejenže v průměru klesaly, ale držely se předem predikovatelných linií: Když cena určité suroviny kontinuálně po celé desetiletí roste, inspiruje to vědce k rozvíjení nových metod (například efektivnější těžby, lepšího skladování existujících zásob nebo výroby levnějších substitutů). Jakmile se technologie v praxi osvědčí, zpravidla na to cena komodity reaguje dvě dekády trvajícím sestupným trendem.

Právě nyní se blížíme ke sklonku desetiletí komoditního boomu a zdá se, že se historický vzorec skutečně opakuje.

Další světová katastrofa? Komodity! Další světová katastrofa? Komodity! Investoři nakupují cokoli od ropy po hovězí maso. Mánie na trzích ovšem většinou nevěstí nic ...

Komoditní růst minulé dekády? Jedna velká bublina!

Zpomalení Číny by mohlo sesadit z pomyslného Olympu hvězdy minulého desetiletí. Mezi sektory to byly materiály a energie a z pohledu akciových indexů trhy komoditních velmocí Ruska a Brazílie. Ty v dolarovém vyjádření rostly o 300 %, a pokud vezmeme ještě kurzové výnosy díky posilujícím měnám, jde už o slušnou bublinu.

reklama
reklama