Podceňovaná komodita, které by mohly svědčit stimuly centrálních bank

| Boris Tomčiak

V sektoru drahých kovů proběhla v uplynulých měsících poměrně výrazná cenová korekce. Platina a paládium, které jsou více průmyslově orientovány, znehodnotily v důsledku obav ze zpomalení globálního ekonomického růstu. Centrální banky a politici však již opět uvažují o nových stimulech. Ty by měly podpořit spotřebu domácností. Poptávka po autech se letos navíc pravděpodobně zvýší na historický rekord, což je pro platinu velmi příznivá zpráva.

Při výrobě autokatalyzátorů se spotřebovává více než třetina globální nabídky tohoto kovu. Na straně nabídky sledujeme rapidní zhoršení situace v Jihoafrické republice. Hornické odbory už letos zastavily na šest týdnů produkci v největším platinovém dole na světě a pohrozily dalšími rozsáhlými stávkami. Náklady na těžbu platiny i paládia rychle stoupají. Analytici odhadují, že je současná cena jen mírně vyšší než produkční náklady.

Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena platiny obchodované na New York Mercantile Exchange by v nejbližší době mohla vzrůst. V časovém horizontu 3 až 6 měsíců očekáváme zdražení ze současných 1 467 USD na 1 700 USD za trojskou unci. Proč konkrétně?

Globální poptávka po platině stabilně roste

Tahounem je zejména rychle expandující Asie.

Dlouhodobý cenový vývoj platiny
reklama
reklama