Zlato a stříbro? Trpělivost přináší růže

| redakce

Na trhu je stále cítit pnutí. Dluhová krize zmítá Evropou, miliardové ztráty amerických velkých bank finančnímu systému na klidu jistě nepřidávají a optimismus na trh nepřineslo ani nejočekávanější IPO poslední doby - Facebook. Dalo by se očekávat, že takové prostředí bude svědčit drahým kovům. Opak je pravdou. Zatím.

V Evropě vzrůstají obavy už nejen o Řecko, ale i o čtvrtou největší ekonomiku eurozóny - Španělsko -, na jejíž záchranu by finance záchranného fondu nemusely stačit. Země čelí chronickému zhoršování veřejných financí a potřebě kapitálových injekcí pro své banky postižené splasknutím realitní bubliny. Úroky za desetileté půjčky jsou okolo 6,5 %.

V takové situaci by většina z nás očekávala rostoucí ceny "bezpečných přístavů" v čele s drahými kovy. Přitom zlato se nachází stále jen lehce nad 1 600 dolary za unci a stříbro kolem 28 USD.

Králem bezpečných aktiv je americký dolar

Dolarový index
Výnos 10letých amerických dluhopisů

Navzdory rychle rostoucímu zadlužení vyspělých ekonomik - Spojené státy nevyjímaje - se mnoho investorů stále uchyluje do "bezpečí" amerických státních dluhopisů a dolaru. Dolarový index, který srovnává výkonnost dolaru s dalšími šesti světovými měnami, vzrostl na roční maxima. Naproti tomu euro je na nejnižších úrovních od června 2010.

Na trhu je paradoxní situace: Investoři prchající před dluhovou krizí v eurozóně přesouvají peníze do amerického dolaru, i když na tom nejsilnější ekonomika se svým neudržitelným dluhovým břemenem není o mnoho lépe.

Stejně jako investoři zanevřeli na IPO Facebooku, vyškrtli ze seznamu svých oblíbenců i zlato a stříbro. Oba vzácné kovy umazaly své roční zisky a neudržely ani rostoucí trend z prvního čtvrtletí. U zlata se ovšem možná blýská na lepší časy.

QE3 se blíží!

  • 1
  • 2
reklama
reklama