Zlato je bezpečná investice a patří do portfolia. V prostředí nízkých úrokových sazeb bude vítězem

| redakce

Cena zlata by měla podle aktuální prognózy rakouské Erste Group do roka dosáhnout 2 000 USD za trojskou unci, dlouhodobě by mohla vzrůst ještě více. 70 % celosvětové poptávky po zlatu připadá na rozvíjející se země, centrální banky v roce 2011 nakoupily takové množství zlata jako naposledy v roce 1964. V prostředí nízkých úrokových sazeb by se mělo zlato stát hvězdou mezi investicemi.

Cena zlata v EUR a v USD

V důsledku nízkých reálných úroků a touhy po jisté a trvalé formě úspor a investic má cena zlata svůj cenový vrchol ještě před sebou. Americká centrální banka Fed plánuje pokračovat ve své politice minimálních úrokových sazeb přinejmenším do konce roku 2014, což by mělo nadále znamenat záporné reálné úroky a pozitivní základ pro další růst ceny zlata.

"Od naší poslední zprávy o zlatě z července 2011 vzrostla cena zlata v eurech o 26 %. Krátkodobě sice sezónnost signalizuje další vývoj ceny do strany, od srpna ovšem začíná pro zlato z tohoto hlediska nejlepší období. Náš 12měsíční cenový cíl je proto 2 000 USD, a vzhledem k tomu, že je fáze akcelerace trendu před námi, dlouhodobě by cena zlata měla dosáhnout minimálně 2 300 USD za trojskou unci," vysvětluje Ronald Stöferle, komoditní analytik z Erste Group.

Inflace, nebo deflace?

Klíčová otázka, tedy zda bude určujícím faktorem následujících let inflace, nebo naopak deflace, zůstává nadále bez odpovědi. V dobách inflace jsou vyhledávanou kategorií aktiv hmotné statky, v obdobích deflace hotovost. Zlato je likvidní, dělitelné, nezničitelné a snadno přepravitelné. Kromě s ním funguje globální trh a není zde žádné riziko nesplácení. Zlato je tudíž považováno za hotovost nejvyšší jakosti a stále méně za surovinu, což trvale žene jeho cenu výše.

Ronald Stöferle považuje za důvod velmi dobrého vývoje ceny zlata například relativní nedostatek tohoto kovu v porovnání s bankovkami, které lze libovolně tisknout. "Zlato je vzácné, protože je jeho roční produkce velice nízká vzhledem k zásobám. Ta roste pouze o zhruba 1,5 % ročně, peněžní agregáty několikanásobně rychleji."

Jim Rogers: Korekce na zlatě nekončí, ale ani náhodou ho neprodávám Jim Rogers: Korekce na zlatě nekončí, ale ani náhodou ho neprodávám Komoditní guru a světoznámý investor Jim Rogers věří, že 20% korekce ceny zlata neznamená konečnou. ...

reklama
reklama