Jaké bude třetí čtvrtletí na trzích energií?

| Petr Čermák

Trhy s energiemi nezažívají právě nejlepší časy. Ropa se po červnových výprodejích stále drží jen lehce nad úrovní 90 USD a fundamenty nemluví v její prospěch. Cena zemního plynu v USA se naproti tomu už možná odrazila od pomyslného dna kolem 2 USD.

Ropa

Cena ropy se v průběhu druhého čtvrtletí prudce propadla. Na konci března se WTI pohybovala na úrovni kolem 103 USD za barel, výrazné výprodeje poslaly cenu na konci června na hodnoty kolem 80 USD za barel. Prudkého propadu se dočkala i ropa Brent, jejíž cena poklesla ze 122 USD na hodnoty kolem 90 USD za barel.

Ropa

Příčinou velmi razantního poklesu ceny ropy byla kombinace několika faktorů. Jedním z nejdůležitějších byla "risk off" fáze na finančních trzích, kde se investoři zbavovali rizikových aktiv a přesouvali kapitál do bezpečných investic. To mělo negativní vliv na akcie i komodity. Ropa nebyla výjimkou, naopak vysoká cykličnost tohoto trhu znamenala, že dopad na sektor energií patřil k nejvýraznějším.

Ropa: celosvětová poptávka a nabídka

Komoditám jako celku zároveň nepřál posilující dolar. Nepříznivou zprávou byla i zpomalující globální ekonomika, která se negativně odráží na spotřebě. Eurozóna bojuje s recesí, hospodářský růst zpomaluje i ve Spojených státech (největší spotřebitel ropy na světě) a v Číně (druhý největší spotřebitel ropy na světě).

Produkce zůstává dostatečná. Kartel OPEC na svém pravidelném zasedání ponechal těžební kvóty nezměněné, přičemž těžba se pohybuje blízko nejvyšších úrovní od roku 2008. Zásoby ropy ve Spojených státech jsou nejvyšší od roku 1990.

reklama
reklama