Rusko a Blízký východ: Budoucí poražení nového energetického řádu

| Luděk Bednář

Zapomeňte na konec světových zásob ropy, zapomeňte na Blízký východ. V minulých několika letech se totiž začala odehrávat geopolitická energetická revoluce, která bude utvářet celé 21. století. Nenastane kvůli solární ani větrné energii. Přichází totiž věk hojnosti fosilních paliv. Navíc se centrum globálních energetických zásob přesune z Blízkého východu do Severní Ameriky.

Ropa Brent

Podle některých odhadů mají USA větší zásoby ropy než Saúdská Arábie, Irák a Írán dohromady. A zásoby Kanady jsou údajně ještě vyšší. Ze studie amerického Vládního kontrolního úřadu (Government Accountibilty Office) zveřejněné letos v květnu totiž vyplývá, že se až tři biliony barelů břidlicové ropy nacházejí jen v jednom z jejích potenciálních nalezišť v USA. Pokud by se v této lokalitě potvrdila jen polovina ropy, USA by měly tolik zásob jako všechna v současnosti známá místa na světě dohromady, kde se těží.

Nová naleziště

Zdá se tedy, že díky novým nalezištím a technologiím v dohledné době fosilním palivům žádný konec nehrozí. Náhle jsou totiž dostupné zdroje, o kterých jsme dříve nevěděli – od ropných písků v kanadské Albertě přes obrovská naleziště břidlicového plynu v USA až po obrovské zásoby ropy v pobřežních brazilských vodách, které by ze země měly udělat v roce 2020 čtvrtého největšího producenta na světě.

Velká nová naleziště ropy a plynu jsou dle měsíčníku Foreign Policy kromě zmíněných tří zemí také v Ghaně, Izraeli, ve Francouzské Guyaně, Somálsku, Norsku, Tanzanii, Mozambiku, Venezuele a na Kypru.

Díky novým nalezištím fosilních paliv vzniknou v globální ekonomice noví vítězové. Ropa je jedním z důvodů brazilského hospodářského růstu a břidlicový plyn by mohl pomoci oživit ekonomiku USA po jejím poklesu následkem finanční krize po roce 2008. Největšími vítězi se zdají být USA a Kanada.

Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury Ropa: Irák může být pro trhy větším rizikem než Írán, upozorňuje komoditní expert z Nomury Cena ropy je v současnosti považována za jedno z největších, když ne největší riziko pro ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama