Proč zdražuje benzín u pump? Zeptejte se svého centrálního bankéře

| Petr Fiala

V posledních letech se pravidelně objevují zasvěcené komentáře analytiků zdůvodňující růst ceny ropy. V poslední době se s nimi znovu roztrhl pytel. Horké téma, protože 40 korun za litr benzínu nemůže nechat v klidu nikoho, kdo jezdí autem. Slýcháme, že je růst ceny ropy z velké části dílem očekávání útoku na Írán v příštích týdnech až měsících. Vzpomínám si na rok 2007, kdy častým zdůvodněním byly útoky rebelů na ropovod v Nigérii. Není to ve skutečnosti trochu jinak?

Nechci zpochybňovat význam případného útoku na Írán, to by byla skutečně událost, která by mohla s cenami zamávat, ale není růst ropy spíše pravidlem spojeným s jiným fenoménem? Není náhodou dán aktivitami největších centrálních bank?

Na růstu ceny se podílí více faktorů. Když pominu různé více či méně pravděpodobné náhodné události (útok na Írán), je to především sezónní faktor daný cyklickým vývojem ekonomických aktivit na severní polokouli během roku. Směrem k létu ekonomická aktivita sílí, v létě nastává čas dovolených a největších přesunů lidí. Spotřeba pohonných hmot v létě kulminuje. Tento faktor je přirozený, protože zvýšená poptávka po ropě vede k růstu její ceny.

Graf 1: Sezónní vliv na cenu ropy

Nahoře je průměr ceny (v % kumulativně) za poslední čtyři dvouletá období, dole je aktuální vývoj ceny od září 2010. Cenový vývoj v zásadě odpovídá, je pouze momentálně o 3 měsíce posunutý.

Sezónnost vývoje ceny ropy
reklama
reklama