Drahé kovy do konce roku: Výhled nejasný

| Daniel Kuchta

Předpovídat pohyb ceny jakéhokoli aktiva je ošemetná věc. Stejně naivní je se jakýmikoli předpověďmi řídit, obzvláště pokud jde o dlouhodobé investování. U drahých kovů, zejména zlata a stříbra, to platí možná dvojnásob, protože rozdíl mezi jednotlivými predikcemi je až překvapivě velký, což jen dokazuje, že ani samotní analytici nemají v pohybu drahých kovů v průběhu letošního roku moc jasno.

Zlato a stříbro

Každý investor by se měl při rozhodování o tom, kam a kdy uloží své peníze, rozhodovat na základě vlastních zkušeností a znalostí, případně rizikového profilu, investičního horizontu a podobně. Řídit se cizími radami, kterých je v médiích nepřeberné množství, se většinou nevyplácí. Zkušenosti říkají, že ti, kdo jdou vlastní cestou, jsou většinou na vítězné straně.

Přesto někdy neuškodí zjistit si i cizí pohled na věc. Současný opětovný zájem o drahé kovy přímo vybízí k tomu, abychom se podívali, jak vidí (respektive viděli na začátku roku) jejich budoucnost odborníci na slovo vzatí.

Různý pohled na věc a nejednotnost v cenách asi nikoho nepřekvapí, ale rozdíly u analytiků z bank a investičních společností, kteří předpovídají ceny drahých kovů pro London Bullion Market Association, na rok 2012, jsou poměrně výrazné, zejména u zlata. Předpovědi zveřejňuje LBMA každý rok, přičemž každý z analytiků určuje maximální, minimální i průměrnou cenu na celý rok pro čtyři kovy (zlato, stříbro, platina, paládium) společně s komentářem o očekáváních a svým pohledem na situaci na trhu.

Minimum: Zlato za 1 200 USD

Nejnižší minimální cena zlata, která se v letošní předpovědi objevila, byla pouhých 1 200 dolarů za unci. Rohit Savant z CPM Group vysvětlil svoji poměrně pesimistickou předpověď tím, že investoři (jak centrální banky, tak soukromí investoři) sice budou mít o zlato stále zájem, ale rizikem pro cenu žlutého kovu může být silný dolar a oslabující poptávka z Indie. Savant má nejnižší také maximum (1 800 USD za unci) a je jedním ze sedmi analytiků (z celkem 26), kteří předpověděli maximální cenu pod 2 000 dolarů za unci. Zatím to vypadá, že s tímto maximem se docela trefil (pokud zlato neposílí do konce roku o 200 a více dolarů).

Thorsten Proettel z LBBW, který očekával minimum na 1 220 USD za unci (maximum 1 950), viděl jako největší riziko pro cenu zlata zvyšování produkce, pokles v nákupech klenotnického zboží a nevýraznou poptávku v oblasti investic do zlata. Nejvyšší minimum pak očekával Ross Norman ze společnosti Sharps Pixley (1 590 USD za unci), podle něhož měla být investiční poptávka, zejména v Asii, naopak silná kvůli ekonomickým nejistotám v první polovině roku. Sám však přiznal, že předpovědět pohyb ceny zlata v roce 2012 je extrémně složité. V každém případě se však svým minimem od reality (1 548 USD za unci na konci května) velmi nevzdálil.

10 000 USD za unci zlata? Podle Nicka Barisheffa do pěti let žádný problém 10 000 USD za unci zlata? Podle Nicka Barisheffa do pěti let žádný problém Inflace v cenách potravin, další kolo kvantitativního uvolňování a pokračující evropská dluhová krize mohou poslat ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama