Ropa vs. plyn: Jak se budou na podzim vyvíjet ceny a které akcie z toho mohou těžit?

| Petr Fiala

V průběhu léta byli motoristé konfrontováni s rostoucí cenou benzínu a nafty na pumpách. Nikdo z motoristů nad tím nejásal. Naopak to přišlo vhod všem investorům a traderům, kteří sázeli na růst ceny ropy a měli nakoupeny přímo kontrakty na ropu nebo akcie ropných společností. Pokusil jsem se vyhodnotit, kam až by cena ropy mohla v současné růstové vlně jít a zda by se role nemohly obrátit, zda nebudou jásat motoristé a smutnit investoři.

Cena ropy podléhá silným sezónním vlivům. I letos se vyvíjela podle typického scénáře.

V horním panelu prvního grafu jsou hned dvě křivky typického sezónního vývoje. Modře je znázorněn medián vývoje za posledních 6 let, zeleně průměr za období 1986 až 2008, tedy mnohem delší období. Je vidět, že v posledních letech se vývoj dost odlišuje od typického dlouhodobého vývoje. Vysvětluji si to tím, že všechna aktiva jsou díky globalizaci a pokroku v rychlosti šíření informací daleko více korelována, cena ropy je korelována s cenou akciových indexů i dalších komodit.

Jelikož akcie mívají v létě většinou horší období, je tím poznamenán také typický cenový vývoj ropy v posledních letech. V posledních šesti letech cena ropy vrcholila typicky koncem července, zatímco dlouhodobý vrchol je typický až na konci září. Současný růst by tedy odpovídal spíše dlouhodobě platnému sezónnímu vývoji.

Letošní rok byl velice blízký typickému vývoji. V případě ropy se tedy vyplatí sledovat sezónnost. Proto si myslím, že období října by mohlo být pro ropu slabší. Nesázel bych na to, že bude sezónnost porušena, protože říjen bývá typicky slabší nejen podle dlouhodobého průměru, ale i v posledních šesti letech.

Sezónnost vývoje ceny ropy

Vrchol ropy? Ano, vrchol LEVNÉ ropy máme za sebou! Vrchol ropy? Ano, vrchol LEVNÉ ropy máme za sebou! Ropa Brent se obchoduje opět nad 110 USD za barel. Cena benzínu vyletěla vzhůru ve ...

reklama
reklama