Vrchol ropy? Ano, vrchol LEVNÉ ropy máme za sebou!

| redakce

Ropa Brent se obchoduje opět nad 110 USD za barel. Cena benzínu vyletěla vzhůru ve většině evropských zemí a v USA je poblíž společensky a politicky únosné hranice 4 dolarů za galon.

Nabídka ropy nestíhá držet krok se světovou poptávkou. Podle Goldman Sachs je jen otázkou času, kdy dojdou zásoby a volná kapacita OPEC. Vzhledem ke stavu, v jakém se právě nachází světová ekonomika (recese s dvojitým dnem, či dokonce stále popíraná deprese), je to velmi palčivá situace. Ekonomiky Velké Británie, eurozóny a některých zemí regionu CEE se nacházejí v recesi. Čína následkem monetárních šoků a poklesu peněžní zásoby z loňské zimy tvrdě přistála - index nákupních manažerů za srpen je toho jasným důkazem.

Ropa Brent

Nevídano, neslýcháno! Brent nad 100 USD navzdory recesi!

Strach z izraelského útoku na Írán může cenu ropy ještě "vyšponovat", i když je toto riziko investory vnímáno méně než začátkem roku. Sankce vůči Íránu snížily nabídku o více než 900 tisíc barelů za den proudících do Saúdské Arábie, svou daň si vybralo i zvýšení japonské závislosti na fosilních palivech poté, co byla odstavena většina jadernách reaktorů. Produkce v Severním moři a Mexickém zálivu klesá a náklady na těžbu z hlubinných vrtů zůstávají příliš vysoké.

Nic se ve skutečnosti nezměnilo od doby, kdy před čtyřmi lety IEA varovala, že v dalších 25 letech bude svět muset investovat 20 bilionů USD do energetických projektů, aby nasytil poptávku živenou průmyslovými revolucemi na mladých trzích. Obavy z vrcholu ropné produkce byly jen zastíněny evropskou dluhovou krizí a celosvětovým ekonomickým zpomalením.

Během let 2006 až 2008 jsme se přesvědčili, že je Čína se spotřebou rostoucí každý rok o 0,5 milionu barelů denně klíčovým faktorem pro světové ceny ropy. V současnosti odebírá zhruba 9,2 milionu barelů denně na celkově 90milionovém trhu s ropou. Kolosální projekty na rozšiřování infrastruktury - například výstavba letišť, silnic a průmyslových parků - naznačují, že její žízeň ještě zesílí. Co se stane s cenou ropy, až prodeje aut v Číně překonají příští rok 20 milionů, jak očekává China Association of Automobile Manufacturers, nechce nikdo zatím raději předpovídat. Poptávka naproti tomu stagnuje v Evropě a Americe.

Cena ropy brzdí světový růst

Ukazuje se, že je ropa skutečně vzácnou komoditou. Jakýkoli nárůst poptávky nevede ke zvýšení nabídky, nýbrž se promítá v ceně. Funguje také jako automatický stabilizátor – stabilizuje světovou ekonomiku do permanentního zpomalení.

Kamakshya Trivedi a Stacy Carlson z Goldman Sachs tvrdí, že se v ekonomice objevil nový vzorec: když začne oživení, stoupne i cena ropy, která následně vzestup ekonomiky utlumí. Dvoubodový růst v indexech výroby vede k 30% vzestupu ceny ropy v následujících měsících.

Kudy kam teče světová ropa a kolik jí je? Kudy kam teče světová ropa a kolik jí je? Trh s ropou je jedním z hlavních ekonomických témat. Ať se v Evropě žení třeba ...

  • 1
  • 2
reklama
reklama