5 protichůdných argumentů na trhu s ropou v roce 2013

| Ole S. Hansen

Cena ropy Brent se v posledních letech obchodovala v relativně stabilním cenovém rozmezí. Nadále čekáme, že se její cena během let 2013 a 2014 bude pohybovat v rozmezí mezi 90 a 125 USD za barel. Jaké faktory ji budou v tomto pásmu udržovat?

Ropa - ilustrační foto

Faktory pro pokles ceny ropy:

Vyšší ceny ropy vedly k vyšší produkci v Saúdské Arábii

Na začátku roku 2012, když se cena ropy Brent zvýšila, jsme se často setkávali s tím, že se saúdskoarabský ministr pro ropný průmysl snažil o její snížení. A protože je tato země jedním z největších světových producentů ropy a jedinou, která má další volné kapacity, svět jeho slovům naslouchal.

Produkce ropy v Saúdské Arábii se po ropném embargu na Írán vyšplhala až k 10 milionům barelů za den. Šejkové totiž chtěli pomoci ropě k návratu zpět na 100 USD za barel, což je hodnota přijatelná jak pro producenty, tak pro zákazníky. Vysoké ceny ropy totiž narušují ekonomický růst a celkovou poptávku.

Uvolnění strategických ropných rezerv

Když v důsledku stupňujícího se geopolitického napětí stoupají i ceny ropy, mohou státy patřící do organizace OPEC zakročit a uklidnit trhy tím, že uvolní ropu nebo její deriváty ze svých strategických rezerv. Povinností členů Mezinárodní energetické agentury (IEA) je držet nouzové rezervy ropy, s nimiž by mohly vystačit 90 dnů bez dodávek této suroviny.

V současnosti mají podle amerického úřadu pro energetiku v zásobách téměř 700 milionů barelů, přičemž největším spotřebitelem ropy jsou právě Spojené státy. Poté, co v červnu 2011 došlo k narušení dodávek z Libye, mělo uvolnění těchto zásob jen omezený efekt na jejich dlouhodobý vývoj. Ovšem jen samotná hrozba jejich uvolnění může někdy stačit k tomu, aby spekulativní investory odradila, a tím zabrání většímu nárůstu cen ropy.

Prudké zvýšení produkce ropy ve Spojených státech

Když pomineme země OPEC, produkci ropy budou v roce 2013 táhnout především Spojené státy a jejich břidlice. Tento nárůst už má na svědomí dramatickou redukci čistých importů ropy za posledních 5 let. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve svém energetickém výhledu na rok 2013 prohlásil, že "nástup a soustavné zlepšování pokročilých technologií pro produkci ropy nadále zvedá předpokládané domácí dodávky". Do roku 2019 podle něj dosáhne produkce ropy 7,5 milionu barelů za den.

V dalších 10 letech by tak mohlo dojít k zásadní změně paradigmatu na světových ropných trzích a podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) by mohly Spojené státy ve své ropné produkci překonat i Saúdskou Arábii. Takovýto nárůst by mohl sloužit jako tlumící prvek mezi poptávkou a dostupnou nabídkou, čímž by se snížilo riziko rekordních cen v dobách narušených dodávek ropy.

  • 1
  • 2
reklama
reklama