Anketa: Zlato pohledem českých investičních expertů

Anketa: Zlato pohledem českých investičních expertů

| redakce

Dění na finančních trzích řídí centrální bankéři. Jejich opakované likviditní injekce na podporu vyspělých ekonomik povedou podle řady ekonomů časem nevyhnutelně k vyšší inflaci. Nejen dluhopisový guru Bill Gross proto tvrdí, že je pro něj zlato v roce 2013 investicí číslo jedna. Jaké šance dávají zlatu aktuálně čeští tradeři a odborníci na zlato? Bude podle nich pokračovat 12 let trvající nepřetržitý růst ceny zlata? A patří vůbec zlato do investičního portfolia?

Ľuboš Mokráš

Analytik, Česká spořitelna

Zlato v omezeném rozsahu (do 10 %) obecně patří do větších portfolií. Momentálně bych ho však držel maximálně na neutrální úrovni a uvažoval bych o jeho "podvážení". Důvodem je měnící se situace ve světové ekonomice. Americká ekonomika se pomalu, ale zřetelně zotavuje, podobné je to u Číny, v Evropě se zatím alespoň podařilo odvrátit nejhorší hrozby související s dluhovou krizí.

Trh už to jednoznačně reflektuje a pomalu začíná počítat s obratem měnové politiky hlavních centrálních bank, což není a nebude pro zlato dobré. Nevěřím, že by centrální banky neudržely inflaci pod kontrolou, a nemyslím si proto, že bude zlato dobré jako zajištění proti inflaci.

V dohledné budoucnosti (3 až 6 měsíců) by cena zlata měla kolísat kolem aktuálních hodnot (to znamená zhruba kolem 1 650 USD za trojskou unci s odchylkou 50 USD), ve druhém pololetí postupně klesat. Na konci roku bych ji viděl někde kolem 1 450 USD za trojskou unci.

Richard Siuda

Ředitel prodeje, Conseq

Fyzické zlato do investičního portfolia nepatří, neboť zlato není investiční aktivum. Na rozdíl od akcií, dluhopisů či nemovitostí, které nesou pasivní příjem (dividendu, respektive kupón či nájem), držení zlata s sebou nese pouze náklady (které se promítají i do nákladů držby různých certifikátů na zlato a podobně).

Jedná se tedy o zcela spekulativní aktivum, jehož cena byla v posledních letech vyhnána ohromně nahoru. V současné době tak vidíme spíše značná rizika poklesu ceny zlata než dalšího růstu. Pokud si však investor chce na zlato vsadit, nechť to udělá spíše prostřednictvím nákupu akcií firem, které z růstu cen zlata mohou v rámci svého podnikání těžit.

Michal Valentík

Investiční stratég, ČP Invest

Investování je dlouhodobý proces a zlato do vyváženého portfolia rozhodně patří. Proto by v něm nemělo chybět ani v roce 2013. Váha zlata by neměla nikdy překročit 20 %, a to ani v době největší paniky na trzích. V současné době se snížila především systémová rizika na trhu, proto by zlato mělo být zastoupeno menší mírou – okolo 5 %.

Cena zlata se v posledních týdnech pohybuje ve velmi úzkém technickém pásmu, kdy horní hranice je omezena 50denním průměrem a spodní hranice je dána 200denním průměrem. Z důvodu uvolněné monetární politiky všech důležitých centrálních bank vidíme stále prostor pro růst ceny, která by letos mohla překonat historická maxima. Je ovšem také důležité upozornit na rizika, která jsou spojena převážně s budoucím ukončením kvantitativního uvolňování. K tomu bude docházet s tím, jak se situace ve světové ekonomice bude zlepšovat.

Kamil Kresta

Manažer, ČM Aurum

Investiční drahé kovy, konkrétně zlato a stříbro, jsou již dlouhodobě oblíbeným cílem pro mnoho investorů, a to nejen v dobách recese a uvolněné měnové politiky centrálních bank. V roce 2013 registrujeme zvýšený zájem o tyto alternativní investice způsobený právě podhodnocením měn, především kvůli politice Fedu a ECB. Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu by fyzické zlato a stříbro mělo tvořit 15 až 20 % investičního portfolia.

V roce 2013 přispěje k růstu ceny stříbra možné oživení ekonomiky a s ním související následná zvýšená poptávka ze strany průmyslových výrobců. Zlatu pak do jisté míry pomůže zvýšený zájem ze strany investorů, kteří využívají současných příznivých cenových podmínek.

Oslabený dolar a zvýšená poptávka po fyzickém zlatě ze strany centrálních bank a zemí udávajících tempo poptávky a ceny zlata, tedy Číny a Indie, může katapultovat cenu zlata na hranici 1 890 až 2 000 USD za trojskou unci.

Jaroslav Tupý

Ředitel, Fx2business.cz

Domnívám se, že tlak na navyšování ceny zlata postupně slábne. Důvodem je především stále se zlepšující rekonvalescence světové ekonomiky a s tím rostoucí pozitivní sentiment, který na trzích panuje.

Cenu zlata ke konci roku vidím přibližně na aktuálních úrovních, alternativně i trochu níže.

reklama
reklama