Zlato - technická analýza a investiční nástroje (ETF a opce)

| Petr Klepetko

Jelikož zlato bylo v nedávné době hitem číslo jedna a v současné době haló okolo něj utichlo, je čas podívat se, jestli nenastal vhodný okamžik k nákupu předtím, než se opět zvedne všeobecný zájem o jeho koupi.

Z fundamentálního hlediska je známo, že se zlato nachází v solidní kondici a jeho další růst třeba i o 50 % je dost pravděpodobný.

Technická analýza denního grafu ETF na zlato - SPDR Gold Shares (Ticker: GLD)

Trend, podle kterého cena "jela" v posledním cca půl roce je pod tlakem, nicméně je vidět, že na ceně 105 se nachází první smysluplný support. Je také hezky vykreslena vlajka, ve které cena padá dolů. Takovéto vlajky se vyskytují v silném býčím (nebo medvědím) trendu. Jde o pokračující formaci a obchoduje se proražení ve směru dlouhodobějšího trendu.

Z grafu je také vidět, že se spodní část vlajky aktuálně nachází u hranice 105. Na stejné ceně je i 61,8% linka fibonacciho fanu a 50% fibo retracement. Dalším faktorem podporující tuto resistenci je vrchní část poslední konsolidace. Proto lze předpokládat, že zde budou nakumulovány nákupní objednávky a cena tuto cenu směrem dolů prorazí jen s velkými obtížemi. Tím je tedy definován první support. Další je na ceně 100.

technická analýza GLD

Aby nebyla situace popsána pouze pomocí linek, je přidán Stochastic Oscilator. Ten leze využít také jako ukazatel hybnosti trhu. Pokud obě jeho linky (hlavně červená) prorazí z přeprodané oblasti (nad zelenou linku [20]) s dostatečnou razancí, lze tuto situaci vyhodnotit jako signál pro vstup do dlouhé pozice.

Pokud tedy dojde k proražení vlajky směrem vzhůru a tento pohyb bude podpořen výše uvedeným signálem na stochastice, bude se jednat o velmi silný býčí signál. V ideálním případě by mohlo tomuto signálu předcházet higher high a higher low, což v tuto chvíli na grafu vidět není, naopak je zde formace opačná, lower low a lower high.

  • 1
  • 2
reklama
reklama