Stříbro a marže: Jak bude pokračovat dlouholeté drama?

| redakce

Vývoj ceny stříbra je v posledních měsících názornou ukázkou vlivu marží (nebo přesněji jejich změn), které po investorech požaduje burza, na kurz futures kontraktu. Jaké jsou dopady změn požadované marže na vývoj ceny stříbra? A jak se bude cena stříbra vyvíjet?

V trochu pozměněné podobě se opakuje více než 30 let stará historie, kdy začátkem roku 1980 stříbro po omezení obchodování na margin spadlo během krátké doby z 50 na zhruba 10 USD za trojskou unci.

Cena stříbra (dlouhodobý vývoj)

První dějství letošního dramatu "O stříbru a maržích" se odehrálo na přelomu dubna a května. 25. dubna cena narazila na rezistenci na úrovni maxima z roku 1980. Investory zřejmě vystrašily historické souvislosti a při vzpomínce na pád, který před 31 lety následoval, jej nechali spadnout o 10 %.

Brzy jim však otrnulo a do konce měsíce jej vyhnali ještě kousek nad předchozí maximum. Burza však od 25. dubna utahuje podmínky a postupně zvyšuje požadované marže, které jsou v pátek 29. dubna již o 30 % vyšší než v předchozím týdnu.

Investoři, kteří nejsou schopni nebo ochotni maržovým požadavkům dostát, po víkendu spouští lavinu výprodejů, kterou podporuje další zvyšování požadovaných záruk ze strany burzy (po konečném zvýšení 9. května je marže o 84 % vyšší než 25. dubna). Stříbro během týdne ztrácí třetinu své hodnoty a v pátek se zoufale snaží udržet na 33 USD.

Následuje klidnější intermezzo, během kterého se stříbro stabilizuje a znovu postupně roste. Tentokrát již "umírněněji" v blízkosti horní hranice dlouhodobého růstového kanálu.

Aktuální cenu stříbra sledujte zde

  • 1
  • 2
reklama
reklama