KONTEXT: Bílý dům rok poté aneb Dr. Donald a Mr. Trump
|

KONTEXT: Bílý dům rok poté aneb Dr. Donald a Mr. Trump

Akcie na rekordu, nezaměstnanost proklatě nízko a federální vláda v rozpočtovém provizoriu. Donald Trump oslavil rok prezidentství symptomaticky. A bude hůře, naznačuje narůstající rozkol na politické scéně i ve společnosti. K opaku by přitom stačilo málo, totiž aby samozvaný "vyrovnaný génius" zkrotil své ego a soustředil se na ty body programu, za které ho chválila i konkurence. Něco podobného ovšem nelze čekat.

Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika Petr Zahradník Analytici ČS Politika

Trumponomika si (zatím) v hodnocení Yahoo! Finance zasluhuje lepší dvojku. Srovnání se šesticí předchozích prezidentů, ze kterého index Yahoo! vychází, přitom pro stávajícího rtuťovitého nájemníka Bílého domu vyznívá nadprůměrně ve všech šesti sledovaných ukazatelích. HDP na hlavu a zaměstnanost ve výrobním sektoru si dokonce bezmála vysloužily absolutorium, za což se také prezident v jednom ze svých sebeoslavných tweetů neopomněl pochválit. Stejně tak jako za rekordní ceny akcií.

Kritici stávajícího prezidenta v reakci na jeho výroční tweetovou smršť přispěchali s uštěpačnou notickou, že S&P 500 od jeho inaugurace skutečně posílil o 23,6 %, za Obamy to ale bylo ještě o 11,7 procentního bodu více. Mnozí přitom opomněli doplnit, že Donald Trump pokropil všeobjímající americký akciový index živou vodou již ve chvíli svého zvolení; pokud tedy srovnáme jeho výkonnost rok od voleb, dojdeme k výsledku 30,8 % ku 14,4 % ve prospěch současného prezidenta.

Robustní posílení akcií po vítězství Trumpa přišlo jako reakce na jeho slib masivních daňových škrtů, který také na sklonku loňského roku splnil. Otázkou je, nakolik prospěšný bude tento odpustek pro ekonomiku jako takovou a pro "běžného (bílého) Američana", o jehož přízeň se prezident opírá. Růst mezd neprivilegovaných je totiž již několik desetiletí dýchavičný, přičemž uplynulých 365 dnů nepřineslo žádnou dramatickou změnu, historicky nízké míře nezaměstnanosti navzdory.

Jistě, k obratu ještě může dojít. Pravděpodobnější se ale zdá být alternativní scénář, který vychází z oblíbeného srovnání prezidenta s kapitánem tankeru – oba mají autoritu, ta jim ale neumožňuje provést s entitou, jíž velí, náhlé čelem vzad. Obrovské momentum a komplexita gigantických lodí i ekonomik tak mimo jiné znamenají, že jsou velící důstojníci často vynášeni do nebes nebo kritizováni ne úplně právem (což platí i v případě zmíněné výkonnosti akcií).

Podobná těžkopádnost politických procesů přitom již z principu musí člověka, jako je Donald Trump, vytáčet, což jen potvrzují jeho časté výlevy. Bohužel pro sebe, Ameriku a celý svět věnuje prezident až příliš mnoho času a energie vybíjení si svých frustrací a destrukci, která se projeví v delším horizontu, a příliš málo mu jej tedy zbývá na slibované propláchnutí politického Augiášova chléva, jenž vedle mnoha záchovných mechanismů skrývá také rigidity a falše, bez kterých bychom se obešli.

S každým dalším veletočem s pečetí Bílého domu tak narůstá pravděpodobnost, že za Donaldem Trumpem zůstane doma i na globální scéně jen množství nově vykopaných příkopů. Pomyslných mostů v podobě globálních norem a regulí, které spojují svět a prospívají bezpochyby i nám, respektive Evropě, naopak zřejmě ubude. Evropané se s touto novou realitou buď dokáží srovnat, dospějí a zasednou k jednacímu stolu, kde se dohadují pravidla zítřejší hry, nebo se ocitnou na menu (staro)nových velmocí.

Příležitosti a výzvy této historické křižovatky jsme po volbách ve Spojených státech probírali v rámci projektu Alter Eko s ekonomem z České spořitelny Petrem Zahradníkem. V kontextu prvního výročí Trumpova prezidentství (a zároveň podobně relevantního blížícího se druhého kola prezidentských voleb v České republice) nabízím výběr toho nejzajímavějšího, co v naší diskuzi zaznělo.

O vzestupu a pádu (západních) mocností

V současnosti bezpochyby pozorujeme – a je to patrné jak ve Spojených státech, tak v Evropě a České republice –, že ekonomická otevřenost, globalizace a konkurenceschopnost dělí společnost na dvě části. Mezi těmito částmi začíná vznikat animozita a nevraživost, což se promítá do ekonomických, finančních a podnikatelských zájmů a pohledů. Z hlediska schopnosti Evropy hájit v tomto kontextu své zájmy a předejít svému pádu si troufám tvrdit, že je nutné naslouchat oběma stranám, a to i proto, že toto rozdvojení nastalo velice rychle.

Dříve jsme žili v domnění, že žijeme v homogenní společnosti, ale není tomu tak. Ukazuje se, že heterogenita a názorová neslučitelnost se nějakou dobu skrývaly, ale najednou vyplavaly na povrch. Je proto zapotřebí pečlivě shromáždit a zamyslet se nad argumenty obou stran. Co se možného pádu týče, domnívám se, že by v případě Evropy nedošlo k ústupu rychlému, ale o to možná k tvrdšímu, byť v delším časovém horizontu. Evropa není tak rychlá jako Amerika, ale z hlediska tvrdosti dopadu v delší časové perspektivě bych nepochyboval o vážných následcích.

O tom, že (a proč) Evropa potřebuje revoluci

Evropa je v současnosti jedna improvizovaná spontánnost, kde se porušují šedesát let vytvářené struktury, aniž by byly na obzoru nástupnické. Přesto, nebo možná právě proto by revoluce měla být spíše racionálně zvažovaná, ne pod taktovkou nacionalistických názorů. Pud sebezáchovy by měl zvítězit. Pouhý pohled na mapu říká, že kdyby se Evropa fragmentovala a opět se rozdělila na 28 v podstatě nicotných celků, byla by daleko zranitelnější než v současnosti. Je tedy v zájmu společné Evropy, aby reforma proběhla a aby jejím výsledkem byla funkční celistvost.

Co to znamená? V podmínkách 28 států nelze udržet stav, kdy rozhodují dvě tělesa, tedy Evropská rada a Evropský parlament, který si myslí, že díky Lisabonské smlouvě narostl jeho význam (to je iluze). Do toho je zde Evropská komise, která by měla spíše plnit to, co rozhodující orgány říkají, a nevytvářet vlastní rozhodovací centrálu. Právě proto je reforma tak důležitá. A že by pokus o změnu skončil totální fragmentací a vítězstvím odstředivých sil? Snad ne, snad je Evropa stále natolik inteligentní, aby tomuto klamu nepodlehla.

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC
včera v 13:50

Hradní tým se vrátil z Číny, kde šetřil potíže šéfa CEFC

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde...
Čína Česká republika Politika
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
Čínský parlament schválil změny struktury vlády
včera v 03:00

Čínský parlament schválil změny struktury vlády

Poslanci čínského parlamentu v sobotu schválili plán rozsáhlých změn ve struktuře centrální vlády. Reforma je...
Čína Politika Asijská ekonomika
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny…
16. 3. 2018 21:30

Americké akcie v pátek posílily, za celý uplynulý týden ale všechny tři hlavní indexy klesly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne posílily díky nejnovější ekonomické statistice z USA. Zpráva o průmyslové...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny
16. 3. 2018 20:59

Merkelová a Macron chtějí do června stvořit plán reformy eurozóny

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek v Paříži zavázali k vytvoření...
Eurozóna Evropská unie Politika
Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem
16. 3. 2018 20:48

Více než 100 zemí chce do roku 2020 shodu ve zdanění digitálních firem

Více než 100 zemí se dohodlo, že budou spolupracovat na vytvoření společného mezinárodního postupu při zdanění...
Daně Internet Byznys a podnikání
Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene
16. 3. 2018 20:20

Čína má zájem o bulharskou jadernou elektrárnu Belene

Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) vyjádřila zájem o investici do projektu bulharské jaderné...
Čína Jaderná energetika Energetika
Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační…
16. 3. 2018 19:46

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v telekomunikační firmě OTE

Řecko neobdrželo žádnou nabídku na minoritní podíl v největší telekomunikační skupině v zemi OTE. Řecko nyní vyzvalo...
Řecko Privatizace Telekomunikace
Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy
16. 3. 2018 19:09

Japan Tobacco kupuje ruskou tabákovou skupinu Donskoy

Společnost Japan Tobacco se dohodla na koupi ruské Donskoy Tabak za zhruba 90 miliard rublů. Dohoda posílí pozici...
Japonsko Rusko Tabák a cigarety
V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny
16. 3. 2018 18:39

V Brazílii vzniká nový gigant ve výrobě buničiny

Brazilská společnost Suzano Papel e Celulose vyhrála boj o kontrolu nad větším konkurentem Fibria Celulose. Spojením...
Brazílie Latinská Amerika Fúze a akvizice
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily
16. 3. 2018 18:00

Evropské trhy v pátek stouply, za celý týden však mírně oslabily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech, když se investoři nenechali znervóznit...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby
16. 3. 2018 17:06

Porsche má za loňský rok rekordní zisk, zvýšily se i tržby

Německá automobilka Porsche loni zaznamenala díky rekordnímu odbytu i rekordní tržby a zisk. Ten po zdanění vzrostl o...
Volkswagen Auta Německo
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl…
16. 3. 2018 16:45

Pražská burza v pátek uzavřela v plusu, za celý týden získala půl procenta

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty z předcházející seance, když index PX zpevnil o 0,28 % na 1 118,52 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let
16. 3. 2018 16:21

Druhý nejbohatší muž Asie odchází do důchodu, bude mu 90 let

Hongkongský miliardář Li Ka-shing se rozhodl ve svých téměř 90 letech odejít do důchodu. Během života se vypracoval...
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary
16. 3. 2018 16:04

Společnost ČEZ ukončila spolupráci s MFF Karlovy Vary

Generální partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, energetická společnost ČEZ, po 16 letech ukončil...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Ze světa investičních doporučení (16. března)
16. 3. 2018 15:50

Ze světa investičních doporučení (16. března)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent
16. 3. 2018 15:30

Objem veřejných stavebních zakázek do března vzrostl o 53 procent

Veřejní investoři v Česku do konce února zadali stavebním firmám 993 zakázek za 23,5 miliardy korun. Jejich hodnota...
Česká republika Stavebnictví
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu…
16. 3. 2018 15:10

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v březnu podle předběžných dat stoupl na 102 bodů

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v březnu stoupl na 112 bodů z 99,7 bodu v únoru. Analytici naopak...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord
16. 3. 2018 15:00

Počet nabízených pracovních míst v USA v lednu vzrostl na rekord

Američtí zaměstnavatelé v lednu prudce zvýšili poptávku po nových zaměstnancích. Počet nabízených volných pracovních...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %
16. 3. 2018 14:17

Průmyslová výroba v USA v únoru meziměsíčně stoupla o 1,1 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně vzrostla o 1,1 %. V pátek to oznámila americká centrální...
Spojené státy americké (USA) Průmysl Průmyslová výroba