KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?
|

KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?

Fed čeká doba po Janet Yellenové, typický trumpovský otřes ale nečekejte. Některým škarohlídům a do jisté míry vlastní rtuťovitosti navzdory totiž nakonec americký prezident do čela vrchního monetárního úřadu USA navrhuje příslib kontinuity. Jerome Powell hlasoval pro všechny kroky Fedu od roku 2012. I tak je ale s výměnou stávající guvernérky spojeno několik výzev a příležitostí.

Fed Centrální banky Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Úrokové sazby Miroslav Plojhar Americký dolar

Donald Trump, věren své tradici, proměnil výběr příštího šéfa nejmocnější měnové instituce na světě v reality show. Podobně jako v případě The Apprentice, s pomocí které utužoval svůj statut celebrity, prezident veřejně diskutoval silné stránky a slabiny jednotlivých kandidátů, nasával mínění republikánských senátorů improvizovanými plebiscity a v neposlední řadě žádal o radu moderátora televizní stanice Fox Louise Dobbse s dovětkem, že chce znát názor lidí, které respektuje.

S Dobbsem a dalšími se přitom Trump shodl na tom, že si stávající guvernérka Janet Yellenová zaslouží uznání. Podobně jako tolikrát v minulosti tím (ne)chtěně předvedl další ze svých pověstných názorových veletočů. Během předvolební kampaně totiž hlásal, že by se Yellenová měla stydět za zbytečně uvolněnou měnovou politiku s nepochybným cílem pomáhat Baracku Obamovi. Od příchodu do Bílého domu svůj ledový postoj měnil, ale i tak ji vymění, letité tradici navzdory.

Každý z guvernérů v novodobé historii se totiž dočkal druhého čtyřletého funkčního období. A to i v případě, že ho měl ve funkci stvrdit prezident z druhé strany politické barikády, než jaký ho prvně jmenoval. Yellenová, která je podepsána pod výrazným poklesem míry nezaměstnanosti a nízkou inflací, tak na kapitánském můstku nejmocnější centrální banky světa stráví nejkratší dobu z guvernérů sloužících od roku 1979. Trump to nedávno jako kdyby mimoděk vysvětlil slovy "každý chceme zanechat stopu".

Výběr Trumpovy Fed-stopy, kterému samozřejmě předcházela fanfára na sociálních sítích, měl dle jednoho z výkřiků na Instagramu "všechny ohromit". Mnozí se i proto začali obávat nástupu měnového extremismu, jenž by byl v době normalizace politiky centrální banky problematický, ne-li smrtelný. Podobně by pak, přinejmenším na přechodnou dobu, nejspíše zafungovala i výraznější změna směru, s níž mohl přijít viceprezidentem Mikem Pencem preferovaný John Taylor, kritik stávající politiky Fedu.

Výběr Jeroma Powella tedy nakonec "ohromil" tím, že je celkem rozumný. Powell podpořil všechna rozhodnutí Fedu od roku 2012, i když se v interních debatách k některým krokům stavěl rezervovaně. Tím potvrdil pověst střídmého a rezervovaného muže, ani holubice, ani jestřába (tedy přesně takového, jakého Fed vzhledem k zadání deaktivovat třaskavou rozbušku v podobě extrémně nabobtnalé rozvahy, která po záchranářských pracích z předchozích let Fedu zůstala, potřebuje).

Co se od nového šéfa americké centrální banky (vycházejme z toho, že bude potvrzen i zákonodárci) čeká? Průzkum Evercore ISI mezi 144 respektovanými investory odhalil, že trh předpokládá o něco málo rychlejší utahování měnových opratí, než k jakému by došlo s Yellenovou. Co se finanční regulace týče, Powell se na jednu stranu shodne s Trumpem na tom, že je potřeba ji zlepšit, na stranu druhou nicméně návrh Bílého domu označil za směs dobrých nápadů s návrhy, proti kterým se určitě postaví.

Navzdory oprávněnému očekávání, že je nový guvernér příslibem kontinuity, existuje prostor pro překvapení. Jak to vnímají domácí experti?

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Donald Trump jmenoval do čela Fedu Jeroma Powella. Oproti Johnu Taylorovi platí, že s Powellem v blízké budoucnosti v politice Fedu příliš nepoznáme, že u kormidla již není Janet Yellenová. Powell totiž ve Fedu nehlasoval proti názoru většiny, ačkoli nebyl nadšený z třetího kola kvantitativního uvolňování.

Jako šéf Fedu před sebou bude mít velkou výzvu, konkrétně zadání přebrat organizaci plnou Ph.D. ekonomů (Powell sám je vzděláním právník) a zadat jasný směr, až přijde změna makroekonomického prostředí. Jinými slovy, je před ním změna ze současného goldilock stavu na rychlejší inflaci (a) nebo konec již osm let trvající konjunktury. Osobně tipuji, že dřívější výzvou bude nárůst inflace než recese, a že tedy Powell bude muset se sazbami hýbat více než Yellenová.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

V záplavě ekonomických dat se poněkud ztratila zpráva ze zasedání FOMC. Očekával se totiž bombastičtější signál z Washingtonu načasovaný na čtvrteční podvečerní hodiny středoevropského času, konkrétně oznámení nominace na příštího guvernéra Fedu. Zasedání měnového výboru Fedu nepřineslo překvapení, základní sazba zůstala v pásmu 1,00–1,25 %, čímž centrální bankéři prodlužují citelnou pauzu po třech rychlých zvýšeních sazeb na přelomu roku. Zda přitom dojde k dalšímu zpřísnění měnové politiky v USA v prosinci, nebo až na začátku roku 2018, není pro trh až tak významná informace jako jméno osoby, která bude od února roku 2018 v čele centrální banky.

Trump vybral za nástupce Yellenové Jeroma Powella, který se profiluje jako zastánce středního proudu měnové politiky s mírným holubičím nádechem. Ve srovnání s Yellenovou, která je považována za čistokrevnou holubici, by tedy po výměně stráží mělo dojít k rychlejšímu utahování měnové politiky s pozitivním výhledem pro dolar.

Trumpův návrh podle americké legislativy ještě musí potvrdit Senát (na rozdíl od Česka, kde prezident jmenuje členy bankovní rady ČNB přímo). Jak Powell, tak Yellenová však již byli ve svých pozicích Senátem nejméně dvakrát potvrzeni, v tomto ohledu by tedy nemělo jít o zádrhel. Trh tedy již s velkou pravděpodobností se jmenováním Powella počítá, takže samotné schválení s kurzem dolaru příliš nezahýbá.

Jistý vliv by na hodnotu americké měny naopak mohlo mít to, co prezident Trump řekne na adresu budoucího směřování měnové politiky. Je docela dobře možné, že do rady guvernérů bude chtít jmenovat více jestřábů, jak je u republikánských prezidentů zvykem. Volatilita dolaru proto může opět lehce narůst podle toho, jak si trh bude "překládat" názory Bílého domu.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Všechny měny světa včetně koruny aneb Nejen o kurzovém riziku pro vaše portfolio (Investiční večer)
Koruna letos patří mezi nejpilnější měnové šplhouny. Jak současnou situaci reflektovat v investičních strategiích a na jaké další měny by se investoři nyní měli soustředit. Nejen na to se zaměřil další z cyklu Investičních večerů.
I po elektronizaci daní má zůstat papírový formulář jako možnost
včera v 15:49

I po elektronizaci daní má zůstat papírový formulář jako možnost

Elektronické přiznání daní, kdy by poplatníci nemuseli vyplňovat údaje do několika různých formulářů, by mohlo být do...
Daně Česká ekonomika Česká republika
Ceny rodinných domů letos rostou dvakrát rychleji než ceny bytů
včera v 14:30

Ceny rodinných domů letos rostou dvakrát rychleji než ceny bytů

Ceny rodinných domů v Česku od začátku roku do konce října vzrostly téměř dvakrát rychleji než u bytů. Zatímco...
Bydlení Nemovitosti Realitní trh
Stavební spořitelny do listopadu poskytly o 16 % více úvěrů
včera v 14:15

Stavební spořitelny do listopadu poskytly o 16 % více úvěrů

Stavební spořitelny poskytly od ledna do konce listopadu úvěry za 54,4 miliardy korun, což je meziroční růst o 16 %....
Česká republika Stavební spoření
Nominace nových členů rady ČNB by uchazeči o Hrad konzultovali
Nominace nových členů rady ČNB by uchazeči o Hrad konzultovali
včera v 11:40

Nominace nových členů rady ČNB by uchazeči o Hrad konzultovali

Nominace nových členů bankovní rady České národní banky by prezidentští kandidáti vesměs konzultovali s ekonomy a...
ČNB Centrální banky Česká republika
Analytici varují: Investice do bitcoinu je extrémně riziková
Analytici varují: Investice do bitcoinu je extrémně riziková
včera v 10:40

Analytici varují: Investice do bitcoinu je extrémně riziková

Investice do digitální měny bitcoin je extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny...
Bitcoin Kryptoměny Investiční alternativy
Uber vyrovnal dohodou spor se znásilněnou Indkou
9. 12. 2017 12:33

Uber vyrovnal dohodou spor se znásilněnou Indkou

Alternativní americká taxislužba Uber přistoupila na vyrovnání se ženou, která obvinila firmu z nelegálního postupu v...
Uber Zločiny
Toshiba a Western Digital prý urovnají spor o divizi čipů
9. 12. 2017 06:56

Toshiba a Western Digital prý urovnají spor o divizi čipů

Japonská společnost Toshiba Corp. a americká firma Western Digital Corp. se v zásadě dohodly na urovnání sporu...
Polovodiče Japonské akcie Americké akcie
Švédská firma Spotify a čínská Tencent investují jedna do druhé
9. 12. 2017 02:19

Švédská firma Spotify a čínská Tencent investují jedna do druhé

Přední světová služba pro streamování hudby Spotify a čínská konkurenční firma Tencent Music Entertainment se dohodly...
Fúze a akvizice Zábava a zábavní průmysl
Americké akcie v pátek rostly a indexy Dow a S&P 500 navýšily svá…
Americké akcie v pátek rostly a indexy Dow a S&P 500 navýšily svá…
8. 12. 2017 22:30

Americké akcie v pátek rostly a indexy Dow a S&P 500 navýšily svá zavírací maxima

Americké akcie na závěr týdne posílily. Náladu na trzích zlepšila zpráva o vývoji nezaměstnanosti ve Spojených...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Elektrárna Temelín zahájila tříměsíční odstávku prvního bloku
8. 12. 2017 21:27

Elektrárna Temelín zahájila tříměsíční odstávku prvního bloku

Jaderná elektrárna Temelín v pátek večer zahájila plánovanou odstávku prvního bloku kvůli výměně paliva. Odstávka...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Farmaceutická firma Teva se prý chystá propustit až 10 000 zaměstnanců
8. 12. 2017 20:40

Farmaceutická firma Teva se prý chystá propustit až 10 000 zaměstnanců

Izraelská farmaceutická společnost Teva Pharmaceutical Industries zvažuje zrušení až 10 000 pracovních míst. Firmu by...
Farmacie Americké akcie
Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn zahájil komerční provoz
8. 12. 2017 20:08

Ruský projekt na zkapalněný zemní plyn zahájil komerční provoz

Projekt na zkapalněný zemní plyn (LNG) na ruském Jamalském poloostrově zahájil komerční provoz. Projekt Jamal LNG za...
Rusko Zemní plyn
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více…
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více…
8. 12. 2017 18:00

Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více než procento

Evropské akciové trhy v pátek stouply, když investory povzbudil průlom v jednáních o vystoupení Británie z Evropské...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Bitcoin za deset hodin spadl o dvacet procent
Bitcoin za deset hodin spadl o dvacet procent
8. 12. 2017 17:05

Bitcoin za deset hodin spadl o dvacet procent

Hodnota digitální měny bitcoin v pátek během deseti hodin klesla téměř o pětinu poté, co za předchozích 48 hodin...
Bitcoin Kryptoměny Technologie
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden však o 0,2 % klesla
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden však o 0,2 % klesla
8. 12. 2017 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden však o 0,2 % klesla

Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX stoupl o 0,61 % na 1 062,35 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Cena zlata klesá kvůli růstu sazeb americké centrální banky
Cena zlata klesá kvůli růstu sazeb americké centrální banky
8. 12. 2017 16:18

Cena zlata klesá kvůli růstu sazeb americké centrální banky

Ceny zlata, stříbra a platiny nyní klesají, důvodem je, že americká centrální banka Fed naplánovala na prosinec...
Zlato Komodity Centrální banky
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci…
8. 12. 2017 16:01

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v prosinci podle předběžných dat klesl na 96,8 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v prosinci klesl na 96,8 bodu z 98,5 bodu v listopadu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Světová banka půjčí Bosně na restrukturalizaci železnice
8. 12. 2017 15:20

Světová banka půjčí Bosně na restrukturalizaci železnice

Světová banka schválila půjčku 51,3 milionu eur na restrukturalizaci regionální železnice v Bosně. Je to její první...
Banky Půjčky
Ze světa investičních doporučení (8. prosince)
8. 12. 2017 15:00

Ze světa investičních doporučení (8. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie