KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?
|

KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?

Fed čeká doba po Janet Yellenové, typický trumpovský otřes ale nečekejte. Některým škarohlídům a do jisté míry vlastní rtuťovitosti navzdory totiž nakonec americký prezident do čela vrchního monetárního úřadu USA navrhuje příslib kontinuity. Jerome Powell hlasoval pro všechny kroky Fedu od roku 2012. I tak je ale s výměnou stávající guvernérky spojeno několik výzev a příležitostí.

Fed Centrální banky Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Úrokové sazby Miroslav Plojhar Americký dolar

Donald Trump, věren své tradici, proměnil výběr příštího šéfa nejmocnější měnové instituce na světě v reality show. Podobně jako v případě The Apprentice, s pomocí které utužoval svůj statut celebrity, prezident veřejně diskutoval silné stránky a slabiny jednotlivých kandidátů, nasával mínění republikánských senátorů improvizovanými plebiscity a v neposlední řadě žádal o radu moderátora televizní stanice Fox Louise Dobbse s dovětkem, že chce znát názor lidí, které respektuje.

S Dobbsem a dalšími se přitom Trump shodl na tom, že si stávající guvernérka Janet Yellenová zaslouží uznání. Podobně jako tolikrát v minulosti tím (ne)chtěně předvedl další ze svých pověstných názorových veletočů. Během předvolební kampaně totiž hlásal, že by se Yellenová měla stydět za zbytečně uvolněnou měnovou politiku s nepochybným cílem pomáhat Baracku Obamovi. Od příchodu do Bílého domu svůj ledový postoj měnil, ale i tak ji vymění, letité tradici navzdory.

Každý z guvernérů v novodobé historii se totiž dočkal druhého čtyřletého funkčního období. A to i v případě, že ho měl ve funkci stvrdit prezident z druhé strany politické barikády, než jaký ho prvně jmenoval. Yellenová, která je podepsána pod výrazným poklesem míry nezaměstnanosti a nízkou inflací, tak na kapitánském můstku nejmocnější centrální banky světa stráví nejkratší dobu z guvernérů sloužících od roku 1979. Trump to nedávno jako kdyby mimoděk vysvětlil slovy "každý chceme zanechat stopu".

Výběr Trumpovy Fed-stopy, kterému samozřejmě předcházela fanfára na sociálních sítích, měl dle jednoho z výkřiků na Instagramu "všechny ohromit". Mnozí se i proto začali obávat nástupu měnového extremismu, jenž by byl v době normalizace politiky centrální banky problematický, ne-li smrtelný. Podobně by pak, přinejmenším na přechodnou dobu, nejspíše zafungovala i výraznější změna směru, s níž mohl přijít viceprezidentem Mikem Pencem preferovaný John Taylor, kritik stávající politiky Fedu.

Výběr Jeroma Powella tedy nakonec "ohromil" tím, že je celkem rozumný. Powell podpořil všechna rozhodnutí Fedu od roku 2012, i když se v interních debatách k některým krokům stavěl rezervovaně. Tím potvrdil pověst střídmého a rezervovaného muže, ani holubice, ani jestřába (tedy přesně takového, jakého Fed vzhledem k zadání deaktivovat třaskavou rozbušku v podobě extrémně nabobtnalé rozvahy, která po záchranářských pracích z předchozích let Fedu zůstala, potřebuje).

Co se od nového šéfa americké centrální banky (vycházejme z toho, že bude potvrzen i zákonodárci) čeká? Průzkum Evercore ISI mezi 144 respektovanými investory odhalil, že trh předpokládá o něco málo rychlejší utahování měnových opratí, než k jakému by došlo s Yellenovou. Co se finanční regulace týče, Powell se na jednu stranu shodne s Trumpem na tom, že je potřeba ji zlepšit, na stranu druhou nicméně návrh Bílého domu označil za směs dobrých nápadů s návrhy, proti kterým se určitě postaví.

Navzdory oprávněnému očekávání, že je nový guvernér příslibem kontinuity, existuje prostor pro překvapení. Jak to vnímají domácí experti?

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna)

Donald Trump jmenoval do čela Fedu Jeroma Powella. Oproti Johnu Taylorovi platí, že s Powellem v blízké budoucnosti v politice Fedu příliš nepoznáme, že u kormidla již není Janet Yellenová. Powell totiž ve Fedu nehlasoval proti názoru většiny, ačkoli nebyl nadšený z třetího kola kvantitativního uvolňování.

Jako šéf Fedu před sebou bude mít velkou výzvu, konkrétně zadání přebrat organizaci plnou Ph.D. ekonomů (Powell sám je vzděláním právník) a zadat jasný směr, až přijde změna makroekonomického prostředí. Jinými slovy, je před ním změna ze současného goldilock stavu na rychlejší inflaci (a) nebo konec již osm let trvající konjunktury. Osobně tipuji, že dřívější výzvou bude nárůst inflace než recese, a že tedy Powell bude muset se sazbami hýbat více než Yellenová.

Ondřej Hartman (FXstreet.cz)

V záplavě ekonomických dat se poněkud ztratila zpráva ze zasedání FOMC. Očekával se totiž bombastičtější signál z Washingtonu načasovaný na čtvrteční podvečerní hodiny středoevropského času, konkrétně oznámení nominace na příštího guvernéra Fedu. Zasedání měnového výboru Fedu nepřineslo překvapení, základní sazba zůstala v pásmu 1,00–1,25 %, čímž centrální bankéři prodlužují citelnou pauzu po třech rychlých zvýšeních sazeb na přelomu roku. Zda přitom dojde k dalšímu zpřísnění měnové politiky v USA v prosinci, nebo až na začátku roku 2018, není pro trh až tak významná informace jako jméno osoby, která bude od února roku 2018 v čele centrální banky.

Trump vybral za nástupce Yellenové Jeroma Powella, který se profiluje jako zastánce středního proudu měnové politiky s mírným holubičím nádechem. Ve srovnání s Yellenovou, která je považována za čistokrevnou holubici, by tedy po výměně stráží mělo dojít k rychlejšímu utahování měnové politiky s pozitivním výhledem pro dolar.

Trumpův návrh podle americké legislativy ještě musí potvrdit Senát (na rozdíl od Česka, kde prezident jmenuje členy bankovní rady ČNB přímo). Jak Powell, tak Yellenová však již byli ve svých pozicích Senátem nejméně dvakrát potvrzeni, v tomto ohledu by tedy nemělo jít o zádrhel. Trh tedy již s velkou pravděpodobností se jmenováním Powella počítá, takže samotné schválení s kurzem dolaru příliš nezahýbá.

Jistý vliv by na hodnotu americké měny naopak mohlo mít to, co prezident Trump řekne na adresu budoucího směřování měnové politiky. Je docela dobře možné, že do rady guvernérů bude chtít jmenovat více jestřábů, jak je u republikánských prezidentů zvykem. Volatilita dolaru proto může opět lehce narůst podle toho, jak si trh bude "překládat" názory Bílého domu.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Všechny měny světa včetně koruny aneb Nejen o kurzovém riziku pro vaše portfolio (Investiční večer)
Koruna letos patří mezi nejpilnější měnové šplhouny. Jak současnou situaci reflektovat v investičních strategiích a na jaké další měny by se investoři nyní měli soustředit. Nejen na to se zaměřil další z cyklu Investičních večerů.
USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo
před 35 minutami

USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo

Objem zásob benzínu na území Spojených států se v týdnu do 16. února zvětšil o 0,261 milionu barelů (předcházející...
Americká ekonomika Pohonné hmoty Ropa
USA: Zásoby plynu se ztenčily o 194 miliard kubických stop
před hodinou

USA: Zásoby plynu se ztenčily o 194 miliard kubických stop

Zásoby zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 16. února ztenčily o 194 miliard kubických stop. Po...
Americká ekonomika Zemní plyn
Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup…
Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup…
před hodinou

Pražská burza ve čtvrtek odepsala přes čtvrtinu procenta, sestup vedly Erste Group Bank a ČEZ

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,26 procenta své hodnoty, když zakončil seanci na...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Toys 'R' Us plánuje další zavírání obchodů a propouštění
před hodinou

Toys 'R' Us plánuje další zavírání obchodů a propouštění

Největší americký maloobchodní prodejce hraček Toys 'R' Us, který byl loni v září nucen požádat o ochranu před...
Americké akcie Bankrot
ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom
ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom
15:04

ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě Inercom

Energetická skupina ČEZ se stahuje z Bulharska, orgány firmy ve čtvrtek schválily prodej tamních aktiv společnosti...
ČEZ Energetika Elektřina
Portugalsko mělo loni procentuálně nejnižší dluh od roku 2012
14:46

Portugalsko mělo loni procentuálně nejnižší dluh od roku 2012

Čistý veřejný dluh Portugalska se loni snížil na 126,2 procenta hrubého domácího produktu, což je nejméně od roku...
Portugalsko Zadlužení
Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci poklesly
14:39

Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci poklesly

Tržby kanadských maloobchodníků byly v prosinci loňského roku o 0,8 procenta nižší než v listopadu. Po listopadovém...
Kanada Maloobchod
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 222…
14:35

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl na 222 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 17. února 222 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
GfK: Tři čtvrtiny exportérů plánují letos navýšit investice
14:21

GfK: Tři čtvrtiny exportérů plánují letos navýšit investice

Tři čtvrtiny českých exportérů plánují od letoška navýšit investice. Každý třetí se přitom zaměří na modernizaci i...
Česká republika Mezinárodní obchod
Lotyšská banka ABLV žádá o mimořádnou půjčku 480 milionů eur
14:13

Lotyšská banka ABLV žádá o mimořádnou půjčku 480 milionů eur

Finanční ústav ABLV Bank, který je třetí největší bankou v Lotyšsku, požádal tamní centrální banku o mimořádnou...
Lotyšsko Evropské banky ECB