Mobilní aplikace

Italské referendum: Fakta a očekávání v kostce Italské referendum: Fakta a očekávání v kostce

V neděli 4. prosince se v Itálii koná referendum o návrzích premiéra Mattea Renziho. Zdálo by se, že ve srovnání s britským referendem nebo americkými prezidentskými volbami se jedná o druhořadou záležitost. I tak ale přitahuje pozornost. O čem přesně Italové hlasují a jaké může mít výsledek plebiscitu dopady na Itálii a celou Evropu?

Americké akcie v pátek uzavřely kolem nuly, za celý týden klesly
Americké akcie v pátek uzavřely bez větších změn. Zpráva o listopadovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv, jelikož pouze potvrdila přesvědčení většiny trhu, že Fed na svém prosincovém zasedání přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb.
Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne

Výběr deseti nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden.

Výhled na nový obchodní týden: Prodlouží ECB program odkupu aktiv? Výhled na nový obchodní týden: Prodlouží ECB program odkupu aktiv?

V prvním prosincovém týdnu bude především důležité sledovat zasedání ECB, která signalizovala, že právě před koncem roku sdělí více o svých plánech s programem kvantitativního uvolňování. Investoři se také dozví, jak se vyvíjí ekonomika eurozóny, v Česku je pak bude zajímat vývoj mezd, tedy ukazatel důležitý pro ČNB při jejím rozhodování o nastavení měnové politiky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. prosince Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. prosince

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 178 tisíc pracovních míst, nezaměstnanost spadla na 9leté minimum 4,6 %
Americká ekonomika v listopadu mimo zemědělství vytvořila zhruba 178 tisíc pracovních míst. Trh odhadoval, že vzniklo přibližně 175 tisíc míst. Celková míra nezaměstnanosti spadla z říjnových 4,9 % na 4,6 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Mzdy v listopadu v meziročním srovnání dál slušně rostly. Podle analytiků tak data potvrzují, že by americká centrální banka měla tento měsíc zvýšit úrokové sazby.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Quang Nguyen (BNP): Trumpovy plány na investice do infrastruktury jsou pro ekonomiku USA pozitivní, jejich efekt ale mohou vymazat protekcionistické reformy
Splnění předvolebních slibů nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně masivních investic do infrastruktury by mohlo posílit růst HDP Spojených států o zhruba tři čtvrtiny procentního bodu. Ve čtvrtek to na setkání s analytiky a novináři prohlásil portfoliomanažer Quang Nguyen ze společnosti BNP Paribas Investment Partners. Současně ovšem upozornil na to, že pokud Trump bude prosazovat i avizované protekcionistické reformy, bude pozitivní vliv jeho politiky na americkou ekonomiku jen malý, možná dokonce nulový.
Rok 2017 a zelená pro akcie: Užijte si závěr býčího cyklu, do tří let skončí Rok 2017 a zelená pro akcie: Užijte si závěr býčího cyklu, do tří let skončí

V horizontu následujícího roku předpokládáme rostoucí zájem o akcie, což by se mělo projevit na růstu jejich cen. Nejprve se ale připravme na vyšší volatilitu.

Co bude italské referendum znamenat pro euro a Evropskou unii? 7 poznámek, které si na Mikuláše vezměte k ruce Co bude italské referendum znamenat pro euro a Evropskou unii? 7 poznámek, které si na Mikuláše vezměte k ruce

Po překvapeních ve Spojeném království a USA se investoři psychicky připravují na další poměrně důležité vyjádření názoru lidu, a to v Itálii. Referendum o změnách v ústavě sice na první pohled vypadá celkem neškodně, ale podle řady analytiků a investorů jde o jednu z klíčových událostí pro další osud fungování celé Evropské unie.

13 strašáků roku 2017 (2. díl): Příští rok v Evropě? Půjde o politiku, hlupáku! 13 strašáků roku 2017 (2. díl): Příští rok v Evropě? Půjde o politiku, hlupáku!

Rok 2016 byl bodem zlomu, rok 2017 ukáže, co je za horizontem. Platí to jak o politice, kde svět vstoupil do neznámých a nebezpečných populistických vod, tak v ekonomice. Tam, tvrdí kupříkladu Bank of America, znamenal letošek vrchol likvidity, nerovnosti, globalizace a deflace. Analýzu třinácti (nejen) s tím spojených rizik nabízíme v prosincové sérii. I kvůli nedělnímu referendu v Itálii se před víkendem zaměříme na politiku.