Americké akcie ve středu sestoupily z historických maxim. Potěšil Boeing, zklamal Caterpillar
|

Americké akcie ve středu sestoupily z historických maxim. Potěšil Boeing, zklamal Caterpillar

Americké akcie ve středu zahajovaly v mínusu a z červených čísel jim za celý den nepomohly ani velmi solidní výsledky výrobce letadel Boeing. Investoři totiž dali přednost slabým čtvrtletním finančním výsledkům společnosti Caterpillar, které interpretovali jako důkaz pokračujícího útlumu ekonomického růstu Číny a slabé výkonnosti globálních těžařů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,35 % na 15 413,33 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,47 % na 1 746,38 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,57 % na 3 907,07 bodu. Největší ztráty zasáhly energetické tituly a sektor základních materiálů. Na zelené nule naopak uzavřel sektor zdravotnictví.

Americké akcie (23. října 2013)

"Probíhající výsledková sezóna je jasným důkazem toho, že růst americké ekonomiky je stále spíše mírný," říká Bruce Bittles ze společnosti RW Baird. "Společnosti z některých sektorů vykazují velmi dobrou výkonnost, zatímco firmy z jiných odvětví nedokáží ani zdaleka naplnit očekávání analytiků."

Hlavní středeční události na americkém trhu:

  • Index dovozních cen za září meziročně -1 % (odhad: -1 %, srpen revidován z -0,4 % na -0,2 %) a meziměsíčně +0,2 % (odhad: +0,2 %, srpen revidován z 0,0 % na +0,2 %).
  • FHFA index cen domů za srpen vzrostl meziměsíčně o 0,3 % (odhad: +0,8 %, červenec revidován z +1,0 % na +0,8 %) a meziročně o 8,5 %.
  • Výsledky Boeing ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 22,13 miliardy USD (odhad: 21,65 miliardy USD). Akcie Boeing v řádném obchodování +5,40 %.
  • Výsledky Caterpillar ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 13,42 miliardy USD (odhad: 14,47 miliardy USD). Akcie Caterpillar v řádném obchodování -5,99 %.
  • Výsledky Nasdaq OMX ve 3Q2013: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 506 milionů USD (odhad: 504 milionů USD). Akcie Nasdaq OMX v řádném obchodování +5,84 %.
  • JPMorgan je prý blízko urovnání sporu s investory kvůli hypotékám.
  • Visa zvýšila dividendu z 33 centů na 40 centů (+21 %).

Goldman Sachs předpokládá, že po slabším reportu tvorby nových pracovních míst ve Spojených státech za září bude Fed nejspíše s utlumováním svého stimulačního programu otálet až do března 2014. "Přestože prosinec stále zůstává ve hře, úterní data z trhu práce povedou Fed spíše k tomu, aby první omezení tempa nákupů nechal až na příští rok," napsali ekonomové banky v úterní zprávě.

Investor Carl Icahn na svém twitterovém účtu oznámil, že zaslal šéfovi společnosti Apple dopis, jehož obsah bude veřejnosti odhalen ve čtvrtek. Icahn se s Cookem již delší dobu snaží domluvit na spuštění masivního zpětného odkupu akcií. Akcie Apple v řádném obchodování posílily o 0,98 % na 524,96 USD.

Z indexu Dow nejvíce oslabily akcie největšího světového výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar (-5,99 %). Společnost svými čtvrtletními finančními výsledky zaostala za odhady analytiků na úrovni zisku i tržeb. Posílily naopak cenné papíry výrobce letadel Boeing (+5,40 %), a to poté, co firma reportovala velmi solidní finanční výsledky a zároveň zlepšila odhad celoročního zisku.

Akcie biotechnologického gigantu Amgen (-0,46 %) oslabily v reakci na včerejší finanční výsledky (upravený zisk na akcii: 1,94 USD, tržby: 4,75 miliardy USD). V úterý po závěru trhů své kvartální finanční výsledky reportoval také výrobce polovodičů Broadcom (zisk na akcii: 0,76 USD, tržby: 2,15 miliardy USD), který sice naplnil očekávání analytiků, avšak snížil svůj výhled pro čtvrté čtvrtletí a současně také oznámil plán zrušit 1 150 pracovních míst. Akcie Broadcom celý den snižovaly ztráty ze včerejšího after-marketu, kde odepisovaly více než 8 %, a středeční seanci nakonec uzavřely se ztrátou 2,87 %.

Vydařenou obchodní seancí si naopak prošly akcie americké společnosti Corning (+14,20 %), která oznámila, že od Samsungu koupí jeho podíl ve společném podniku Samsung Corning Precision Materials na výrobu skla pro obrazovky z tekutých krystalů. Firma současně oznámila, že zahájí zpětný odkup akcií v objemu 2 miliard USD, a také zveřejnila předběžné finanční výsledky za třetí čtvrtletí, podle kterých její zisk na akcii klesl meziročně z 0,36 USD na 0,28 USD při růstu tržeb z 2,0 na 2,1 miliardy USD.

Po závěru trhů zveřejnily výsledky svého hospodaření například americká telekomunikační společnost AT&T, vývojář antivirových programů Symantec nebo provozovatel cestovatelského portálu TripAdvisor.com. AT&T vykázala upravený zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD) při tržbách 32,16 miliardy USD (odhad: 32,19 miliardy USD). Akcie AT&T na výsledky v after-marketu prakticky nereagovaly.

Společnost Symantec dosáhla ve třetím čtvrtletí upraveného zisku na akcii 0,50 USD (odhad: 0,44 USD) při tržbách 1,7 miliardy USD (odhad: 1,69 miliardy USD). Výhled firmy na posledním čtvrtletí letošního roku počítá se ziskem na akcii 0,41 až 0,43 USD. Analytici přitom očekávali 0,51 USD na akcii. Akcie Symantec v after-marketu v reakci na slabší výhled odepisovaly až 12 %.

I českým cestovatelům známá společnost TripAdvisor vykázala očištěný zisk na akcii 0,45 USD při tržbách 255 milionů USD. Zisk byl v souladu s odhady, tržby za nimi zaostaly o jeden milion dolarů.

Bank of America je zodpovědná za podvod související s nekvalitními hypotéčními cennými papíry, které před lety prodávala její divize Countrywide. Rozhodla o tom ve středu porota. Verdikt lze podle agentury Reuters považovat za velké vítězství americké vlády. Žaloba viní banku, že způsobila polostátním hypotéčním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac vysokou ztrátu. Podvedla je údajně prostřednictvím programu, který zahájila hypotéční banka Countrywide. Tu Bank of America koupila v roce 2008, tedy na samém začátku globální finanční krize.

Dolar stále poblíž 2letých minim. Ropa zlevňuje kvůli růstu zásob

Dolar vůči euru v první polovině středeční obchodní seance mírně posiloval, a vzdálil se tak bezmála dvouletému minimu, na kterém se vůči jednotné evropské měně ocitl v úterý. Trh tím částečně reagoval na prudký nárůst krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu v Číně. Americká měna se totiž v této souvislosti ukázala jako bezpečnější investice. Po posílení k 1,374 EUR/USD však dolar začal znovu oslabovat a kolem desáté hodiny se obchodoval zpět u 1,378 EUR/USD. K japonskému jenu americká měna oslabila z 98,14 JPY na 97,36 JPY.

Úrokové sazby na peněžním trhu v Číně ve středu vystoupaly nejvýše od července. Podle analytiků za tímto vývojem mohly stát obavy, že velké čínské banky odepisují nesplácené úvěry, ale také znepokojení, že čínská centrální banka omezí přísun peněz na trhy, aby se pokusila snížit inflační riziko.

Světové ceny ropy ve středu klesaly a barel americké lehké ropy WTI se během dne obchodoval dokonce za 96,25 USD, nejníže za poslední skoro čtyři měsíce. Krátce po uzavření amerických burz se ropa WTI obchodovala za 97 USD za barel. Cenám černého zlata aktuálně neprospívají zprávy o nečekaně výrazném nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech, které jsou jejím největším světovým spotřebitelem.

Barel severomořské ropy Brent zlevnil dokonce o více než 2 % na 107,50 USD. Zásoby ropy se v září zvyšovaly i v Číně, která je jejím druhým největším spotřebitelem na světě. Dovoz suroviny podle oficiální tiskové agentury Nová Čína dosáhl rekordního maxima. "Dalšími faktory ukazujícími na pokles cen jsou teplý podzim na severní polokouli a libyjská ropa, která se dostává zpět na trhy," poznamenal makléř Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache, jehož citovala agentura Reuters.

Cena zlata se ve středu pohybovala v úzkém pásmu 1 330 až 1 338 USD za trojskou unci. Žlutý kov tak investorům mnoho příležitostí k obchodování nenabídl.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Evropští ministři vyzvali USA k přehodnocení daňové reformy
Evropští ministři vyzvali USA k přehodnocení daňové reformy
před 42 minutami

Evropští ministři vyzvali USA k přehodnocení daňové reformy

Ministři financí pěti předních evropských ekonomik vyzvali Spojené státy k přehodnocení připravované daňové reformy,...
Evropa Spojené státy americké (USA) Daně
Americká LKQ koupí německého výrobce autodílů Stahlgruber
před hodinou

Americká LKQ koupí německého výrobce autodílů Stahlgruber

Americký dodavatel autodílů a příslušenství LKQ koupí za zhruba 1,5 miliardy eur německou firmu Stahlgruber a...
Fúze a akvizice Spojené státy americké (USA) Německo
Pražská burza v úvodu týdne oslabila, klesla většina finančních titulů
Pražská burza v úvodu týdne oslabila, klesla většina finančních titulů
před hodinou

Pražská burza v úvodu týdne oslabila, klesla většina finančních titulů

Pražská burza v pondělí nenavázala na ziskový závěr minulého týdne, když index PX klesl o 0,4 % na 1 058,08 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Rusko postaví jadernou elektrárnu v Egyptě
16:18

Rusko postaví jadernou elektrárnu v Egyptě

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Egypt u příležitosti pondělního podpisu dohody o ruské výstavbě jaderné...
Rusko Egypt Energetika
Automobilka BMW prodala v listopadu o 5,2 procenta více vozů
Automobilka BMW prodala v listopadu o 5,2 procenta více vozů
15:19

Automobilka BMW prodala v listopadu o 5,2 procenta více vozů

Německý výrobce luxusních vozů BMW prodal v listopadu na celém světě 220 649 aut, meziročně o 5,2 procenta více....
BMW Auta Německo
Ze světa investičních doporučení (11. prosince)
15:00

Ze světa investičních doporučení (11. prosince)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
V Německu přibylo za 20 let milion smluv na dobu určitou
V Německu přibylo za 20 let milion smluv na dobu určitou
14:40

V Německu přibylo za 20 let milion smluv na dobu určitou

V Německu přibylo za posledních 20 let více než milion pracovních smluv na dobu určitou, letos jich je zhruba 2,8...
Německo Pracovní trh
Siemens postaví v Libyi elektrárny za 700 milionů eur
Siemens postaví v Libyi elektrárny za 700 milionů eur
14:20

Siemens postaví v Libyi elektrárny za 700 milionů eur

Německá společnost Siemens postaví v Libyi dvě paroplynové elektrárny za 700 milionů eur. Firma v pondělí podepsala...
Siemens Libye Energetika
Inflace v Polsku v listopadu meziročně stoupla na 2,5 %
14:00

Inflace v Polsku v listopadu meziročně stoupla na 2,5 %

Tempo růstu spotřebitelských cen v Polsku zrychlilo na 2,5 % v listopadu z říjnových 2,1 %. Analytici s tímto růstem...
Polsko Inflace
ČR má smluvně zajištěno 45,6 procenta peněz z evropských fondů
13:40

ČR má smluvně zajištěno 45,6 procenta peněz z evropských fondů

Česká republika měla ke konci listopadu smluvně zajištěno 45,6 procenta evropských dotací určených na programové...
Evropská unie Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Listopadová meziroční inflace v Česku byla v souladu s odhady ČNB
13:21

Listopadová meziroční inflace v Česku byla v souladu s odhady ČNB

Listopadová meziroční inflace v Česku byla v souladu s aktuální prognózou České národní banky. V pondělí to uvedl...
Inflace Česká republika Česká ekonomika
Členka ECB čeká více fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny
Členka ECB čeká více fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny
13:00

Členka ECB čeká více fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny

Fúzí a akvizic v bankovním sektoru eurozóny pravděpodobně přibude, vzhledem k silnému ekonomickému růstu a poklesu...
ECB Centrální banky Fúze a akvizice
Spiegel: Nové berlínské letiště se zřejmě otevře až v roce 2020
11:42

Spiegel: Nové berlínské letiště se zřejmě otevře až v roce 2020

Nové berlínské letiště Willyho Brandta (BER), jehož stavbu sužují vleklé problémy, se zřejmě otevře až v roce 2020....
Německo Doprava
Turecká ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla nejrychleji za šest let
Turecká ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla nejrychleji za šest let
11:07

Turecká ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla nejrychleji za šest let

Turecká ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 11,1 procenta, což byl nejrychlejší růst za šest let....
Turecko HDP Hospodářský růst
Inflace v Česku je podle analytiků za vrcholem, sazby ČNB ale porostou
10:47

Inflace v Česku je podle analytiků za vrcholem, sazby ČNB ale porostou

Inflace dosáhla svého maxima v říjnu a opět začíná klesat. Podle analytiků to ukázala listopadová data. Pokles...
Inflace Česká republika Česká ekonomika
Asijské trhy začaly nový týden v zelených číslech
Asijské trhy začaly nový týden v zelených číslech
10:30

Asijské trhy začaly nový týden v zelených číslech

Asijské akciové trhy v pondělí uzavřely v plusu, když se investoři soustředili zejména na zahájení obchodování s...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii