Americké akcie ve středu sestoupily z historických maxim. Potěšil Boeing, zklamal Caterpillar
|

Americké akcie ve středu sestoupily z historických maxim. Potěšil Boeing, zklamal Caterpillar

Americké akcie ve středu zahajovaly v mínusu a z červených čísel jim za celý den nepomohly ani velmi solidní výsledky výrobce letadel Boeing. Investoři totiž dali přednost slabým čtvrtletním finančním výsledkům společnosti Caterpillar, které interpretovali jako důkaz pokračujícího útlumu ekonomického růstu Číny a slabé výkonnosti globálních těžařů.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,35 % na 15 413,33 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,47 % na 1 746,38 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,57 % na 3 907,07 bodu. Největší ztráty zasáhly energetické tituly a sektor základních materiálů. Na zelené nule naopak uzavřel sektor zdravotnictví.

Americké akcie (23. října 2013)

"Probíhající výsledková sezóna je jasným důkazem toho, že růst americké ekonomiky je stále spíše mírný," říká Bruce Bittles ze společnosti RW Baird. "Společnosti z některých sektorů vykazují velmi dobrou výkonnost, zatímco firmy z jiných odvětví nedokáží ani zdaleka naplnit očekávání analytiků."

Hlavní středeční události na americkém trhu:

  • Index dovozních cen za září meziročně -1 % (odhad: -1 %, srpen revidován z -0,4 % na -0,2 %) a meziměsíčně +0,2 % (odhad: +0,2 %, srpen revidován z 0,0 % na +0,2 %).
  • FHFA index cen domů za srpen vzrostl meziměsíčně o 0,3 % (odhad: +0,8 %, červenec revidován z +1,0 % na +0,8 %) a meziročně o 8,5 %.
  • Výsledky Boeing ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,80 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 22,13 miliardy USD (odhad: 21,65 miliardy USD). Akcie Boeing v řádném obchodování +5,40 %.
  • Výsledky Caterpillar ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,67 USD), tržby 13,42 miliardy USD (odhad: 14,47 miliardy USD). Akcie Caterpillar v řádném obchodování -5,99 %.
  • Výsledky Nasdaq OMX ve 3Q2013: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 506 milionů USD (odhad: 504 milionů USD). Akcie Nasdaq OMX v řádném obchodování +5,84 %.
  • JPMorgan je prý blízko urovnání sporu s investory kvůli hypotékám.
  • Visa zvýšila dividendu z 33 centů na 40 centů (+21 %).

Goldman Sachs předpokládá, že po slabším reportu tvorby nových pracovních míst ve Spojených státech za září bude Fed nejspíše s utlumováním svého stimulačního programu otálet až do března 2014. "Přestože prosinec stále zůstává ve hře, úterní data z trhu práce povedou Fed spíše k tomu, aby první omezení tempa nákupů nechal až na příští rok," napsali ekonomové banky v úterní zprávě.

Investor Carl Icahn na svém twitterovém účtu oznámil, že zaslal šéfovi společnosti Apple dopis, jehož obsah bude veřejnosti odhalen ve čtvrtek. Icahn se s Cookem již delší dobu snaží domluvit na spuštění masivního zpětného odkupu akcií. Akcie Apple v řádném obchodování posílily o 0,98 % na 524,96 USD.

Z indexu Dow nejvíce oslabily akcie největšího světového výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar (-5,99 %). Společnost svými čtvrtletními finančními výsledky zaostala za odhady analytiků na úrovni zisku i tržeb. Posílily naopak cenné papíry výrobce letadel Boeing (+5,40 %), a to poté, co firma reportovala velmi solidní finanční výsledky a zároveň zlepšila odhad celoročního zisku.

Akcie biotechnologického gigantu Amgen (-0,46 %) oslabily v reakci na včerejší finanční výsledky (upravený zisk na akcii: 1,94 USD, tržby: 4,75 miliardy USD). V úterý po závěru trhů své kvartální finanční výsledky reportoval také výrobce polovodičů Broadcom (zisk na akcii: 0,76 USD, tržby: 2,15 miliardy USD), který sice naplnil očekávání analytiků, avšak snížil svůj výhled pro čtvrté čtvrtletí a současně také oznámil plán zrušit 1 150 pracovních míst. Akcie Broadcom celý den snižovaly ztráty ze včerejšího after-marketu, kde odepisovaly více než 8 %, a středeční seanci nakonec uzavřely se ztrátou 2,87 %.

Vydařenou obchodní seancí si naopak prošly akcie americké společnosti Corning (+14,20 %), která oznámila, že od Samsungu koupí jeho podíl ve společném podniku Samsung Corning Precision Materials na výrobu skla pro obrazovky z tekutých krystalů. Firma současně oznámila, že zahájí zpětný odkup akcií v objemu 2 miliard USD, a také zveřejnila předběžné finanční výsledky za třetí čtvrtletí, podle kterých její zisk na akcii klesl meziročně z 0,36 USD na 0,28 USD při růstu tržeb z 2,0 na 2,1 miliardy USD.

Po závěru trhů zveřejnily výsledky svého hospodaření například americká telekomunikační společnost AT&T, vývojář antivirových programů Symantec nebo provozovatel cestovatelského portálu TripAdvisor.com. AT&T vykázala upravený zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,65 USD) při tržbách 32,16 miliardy USD (odhad: 32,19 miliardy USD). Akcie AT&T na výsledky v after-marketu prakticky nereagovaly.

Společnost Symantec dosáhla ve třetím čtvrtletí upraveného zisku na akcii 0,50 USD (odhad: 0,44 USD) při tržbách 1,7 miliardy USD (odhad: 1,69 miliardy USD). Výhled firmy na posledním čtvrtletí letošního roku počítá se ziskem na akcii 0,41 až 0,43 USD. Analytici přitom očekávali 0,51 USD na akcii. Akcie Symantec v after-marketu v reakci na slabší výhled odepisovaly až 12 %.

I českým cestovatelům známá společnost TripAdvisor vykázala očištěný zisk na akcii 0,45 USD při tržbách 255 milionů USD. Zisk byl v souladu s odhady, tržby za nimi zaostaly o jeden milion dolarů.

Bank of America je zodpovědná za podvod související s nekvalitními hypotéčními cennými papíry, které před lety prodávala její divize Countrywide. Rozhodla o tom ve středu porota. Verdikt lze podle agentury Reuters považovat za velké vítězství americké vlády. Žaloba viní banku, že způsobila polostátním hypotéčním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac vysokou ztrátu. Podvedla je údajně prostřednictvím programu, který zahájila hypotéční banka Countrywide. Tu Bank of America koupila v roce 2008, tedy na samém začátku globální finanční krize.

Dolar stále poblíž 2letých minim. Ropa zlevňuje kvůli růstu zásob

Dolar vůči euru v první polovině středeční obchodní seance mírně posiloval, a vzdálil se tak bezmála dvouletému minimu, na kterém se vůči jednotné evropské měně ocitl v úterý. Trh tím částečně reagoval na prudký nárůst krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu v Číně. Americká měna se totiž v této souvislosti ukázala jako bezpečnější investice. Po posílení k 1,374 EUR/USD však dolar začal znovu oslabovat a kolem desáté hodiny se obchodoval zpět u 1,378 EUR/USD. K japonskému jenu americká měna oslabila z 98,14 JPY na 97,36 JPY.

Úrokové sazby na peněžním trhu v Číně ve středu vystoupaly nejvýše od července. Podle analytiků za tímto vývojem mohly stát obavy, že velké čínské banky odepisují nesplácené úvěry, ale také znepokojení, že čínská centrální banka omezí přísun peněz na trhy, aby se pokusila snížit inflační riziko.

Světové ceny ropy ve středu klesaly a barel americké lehké ropy WTI se během dne obchodoval dokonce za 96,25 USD, nejníže za poslední skoro čtyři měsíce. Krátce po uzavření amerických burz se ropa WTI obchodovala za 97 USD za barel. Cenám černého zlata aktuálně neprospívají zprávy o nečekaně výrazném nárůstu zásob suroviny ve Spojených státech, které jsou jejím největším světovým spotřebitelem.

Barel severomořské ropy Brent zlevnil dokonce o více než 2 % na 107,50 USD. Zásoby ropy se v září zvyšovaly i v Číně, která je jejím druhým největším spotřebitelem na světě. Dovoz suroviny podle oficiální tiskové agentury Nová Čína dosáhl rekordního maxima. "Dalšími faktory ukazujícími na pokles cen jsou teplý podzim na severní polokouli a libyjská ropa, která se dostává zpět na trhy," poznamenal makléř Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache, jehož citovala agentura Reuters.

Cena zlata se ve středu pohybovala v úzkém pásmu 1 330 až 1 338 USD za trojskou unci. Žlutý kov tak investorům mnoho příležitostí k obchodování nenabídl.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
včera v 22:00

Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a odevzdaly denní zisky. Investoři hodnotili zápis z jednání FOMC

Americké akciové indexy se po většinu středeční obchodní seance držely v plusu a po zveřejnění zápisu z lednového...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
včera v 20:50

Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v USA

Zápis z lednového zasedání měnového výboru americké centrální banky signalizuje jasné odhodlání jejích představitelů...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady
včera v 19:46

Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady

Petrochemický holding Unipetrol má nového člena představenstva firmy a tři nové členy dozorčí rady. Novým členem...
Unipetrol Akcie ČR PKN Orlen
Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér
včera v 18:58

Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér

Polsko se aktivně snaží zablokovat plánovanou stavbu plynovodu Nord Stream 2, kterou podle Varšavy Německo porušuje...
Polsko Německo Rusko
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
včera v 18:20

Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě

Čína by své investice na Balkáně neměla spojovat s politikou, varovala ve středu na tiskové konferenci s makedonským...
Čína Německo Politika
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
včera v 18:00

Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore zdražily o více než 5 %

Evropské akciové trhy uzavřely v polovině pracovního týdne smíšeně. V centru pozornosti investorů byly odhady...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá
včera v 17:50

Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá

Největším obchodním partnerem Německa se v loňském roce podruhé za sebou stala Čína. Česká republika obsadila desátou...
Německo Mezinárodní obchod Čína
Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit
včera v 17:39

Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit

Na osmidenní cestu se 33 zastávkami po celé Británii ve středu z Londýna vyrazil velký červený autobus se sloganem o...
Spojené království Evropská unie Politika
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
včera v 17:23

Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny

Americký výrobce čipů Intel hodlá investovat pět miliard dolarů do rozšíření produkce ve své továrně na jihu Izraele....
Intel Americké akcie Investice
Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka
včera v 17:05

Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka

Průzkumné vrty za účelem těžby zemního plynu jihovýchodně od Kypru budou pokračovat navzdory turecké blokádě, řekl ve...
Kypr Turecko Těžba
Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi
včera v 17:00

Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi

Některé státy Evropské unie by chtěly, aby byl přístup k penězům z unijních fondů po roce 2020 podmíněn kromě jiného...
Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterní seance, když index PX zpevnil o 0,46 % na 1 111,21 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington
včera v 16:17

Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington

Sankce vůči Rusku, které loni přijal americký Kongres, připravily Moskvu o zbrojní zakázky minimálně za tři miliardy...
Spojené státy americké (USA) Rusko Mezinárodní obchod
USA: Prodeje starších domů v lednu klesly o 3,2 %
včera v 16:03

USA: Prodeje starších domů v lednu klesly o 3,2 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v lednu meziměsíčně klesly o 3,2 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru…
včera v 15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru podle předběžných dat stoupl na 55,9 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v únoru podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Ze světa investičních doporučení (21. února)
včera v 15:30

Ze světa investičních doporučení (21. února)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Broadcom snížil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Qualcomm
včera v 15:20

Broadcom snížil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Qualcomm

Americký výrobce čipů Broadcom ve středu snížil nabídku na převzetí rivala Qualcomm na 117 miliard USD ze 121 miliard...
Americké akcie Fúze a akvizice
Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí…
Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí…
včera v 15:13

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí desetina

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně. Virtuální měny, jako jsou bitcoin, ethereum, litecoin a další, jsou důvěryhodné...
Česká republika Kryptoměny Měny
Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU
Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU
včera v 14:54

Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech poroste. Ministerstvo financí v aktuální...
Česká republika Česká ekonomika Evropská unie