Americké akcie v úterý pokračovaly v poklesu. Alcoa "zahájila" výsledkovou sezónu
|

Americké akcie v úterý pokračovaly v poklesu. Alcoa "zahájila" výsledkovou sezónu

Ceny amerických akcií v úterý opět klesaly. Investory nadále znervózňuje nejistota ohledně amerického rozpočtu a stále silněji i hrozba dosažení dluhového stropu. Po ukončení obchodování své čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejnila společnost Alcoa, která je považovaná za indikátor stavu globální ekonomiky. Překonala odhady analytiků na úrovni zisku i tržeb.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 1,07 % na 14 776,53 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,23 % na 1 655,45 bodu a technologický Nasdaq klesl o 2,00 % na 3 694,83 bodu. Největší ztráty zasáhly technologický sektor a tituly ze sektoru zdravotnictví. V zeleném teritoriu uzavřel jako jediný sektor služeb.

Americké akcie (8. října 2013)

"Situace začíná být opravdu napjatá a lze jen těžko odhadovat, jak spor mezi demokraty a republikány dopadne," říká Paul Zemsky ze společnosti ING U.S. Investment Management. "Investoři navíc přestávají věřit, že k vyřešení současného shutdownu dojde v nejbližších dnech, a začínají se proto připravovat i na možnost výrazného zpomalení tempa růstu americké ekonomiky," doplňuje.

Obavy investorů nepramení pouze z neochoty amerických politiků najít shodu ohledně rozpočtu na nový fiskální rok. Stále aktuálnější je též hrozba dosažení dluhového stropu na úrovni 16,7 bilionu USD, k čemuž podle amerického ministra financí Jacka Lewa dojde bez dohody zákonodárců 17. října. Demokrati, kteří ovládají Senát, by se však mohli pokusit obejít republikánskou Sněmovnu reprezentantů a opatření na zvýšení dluhového stropu prohlasovat bez ní. Lídr senátní většiny Herry Reid by prý mohl toto opatření pokusit odhlasovat ještě tento týden.

Americký prezident Barack Obama v telefonickém rozhovoru s republikánským předsedou Sněmovny reprezentantů Johnem Boehnerem prohlásil, že nemíní uvolnění finančních prostředků pro vládní úřady a zvýšení dluhového stropu spojovat s jakýmikoli dalšími politickými podmínkami. Boehner po telefonátu a setkání s republikánskými kongresmany řekl, že si neklade pro jednání s prezidentem žádné konkrétní podmínky ani ultimáta.

Výnos amerických pokladničních poukázek splatných 31. října 2013

V aukci krátkodobých poukázek výnosy vzrostly nejvýše od roku 2008. Výnosy takzvaných "Halloween bills" v psoledních dnech jasně ukazují, jak roste nervozita na trhu, především s krátkodobým americkým dluhem.

David Bianco z Deutsche Bank je v otázce rozpočtových tahanic amerických politiků nadále optimistou. Jeho nejtemnější, avšak zcela nepravděpodobný scénář je nicméně opravdu černočerný. Trh podle něj stále počítá s tím, že se američtí politici dohodnou a odvrátí platební neschopnost americké vlády. Případné nesplácení závazků ze strany Spojených států by však podle Bianca vyvolalo zděšení, v důsledku čehož by finanční trhy zažily obrovský šok. Index S&P 500 by podle něj v takovém případě mohl spadnout až na 850 bodů.

Z indexu Dow v úterý nejvíce oslabily akcie Visa (-1,96 %), JPMorgan Chase (-1,83 %) a DuPont ( 1,76 %). V pozitivním teritoriu naopak uzavřely cenné papíry společností Wal-Mart (+1,43 %), Procter & Gamble (+0,91 %) a Coca-Cola (+0,59 %). Cenným papírům maloobchodního řetězce Wal-Mart k růstu pomohlo plánované snížení ceny nového mobilního telefonu iPhone 5C pod 50 dolarů při uzavření dvouleté smlouvy na mobilní služby. Snížení ceny pod psychologickou hranici 50 dolarů ohlásil i maloobchodní řetězec s elektronikou RadioShack.

Pesimismus investorů však nejvíce zasáhl technologické tituly. Akcie Netflix oslabily o 4,98 %, Priceline.com o 4,22 % a cenné papíry Tesla Motors o 4,57 %. Nedařilo se ani akciím sociálních sítí Facebook (-6,70 %), LinkedIn (-6,16 %) a Yelp (-7,64 %).

Po závěru trhů své finanční výsledky za třetí čtvrtletí reportoval hliníkárenský gigant Alcoa, který je považován za spolehlivý indikátor stavu globální ekonomiky. Alcoa byla tradičně první společností, která své finanční výsledky reportovala jako první z indexu Dow a zahajovala výsledkovou sezónu. V této roli ji však v září vystřídala společnost Nike. Alcoa vykázala za třetí čtvrtletí zisk ve výši 24 milionů USD (0,02 USD na akcii, loni ztráta 0,13 USD). Očištěný zisk 0,11 USD na akcii (loni zisk 0,03 USD) překonal odhady analytiků na úrovni 0,05 USD na akcii. Tržby společnosti dosáhly 5,77 miliardy USD (odhad 5,63 miliardy USD, loni 5,83 miliardy USD). Akcie Alcoa na výsledky reagovaly v after-marketu prudkým růstem až o 4 %. AKTUALIZOVÁNO (22.30): Necelou půl hodinu po oznámení výsledků však posilovaly již pouze o 1,5 %.

Kvartální finanční výsledky po závěru trhů reportoval také provozovatel sítí rychlého občerstvení KFC, Taco Bells a Pizza Hut, společnost Yum! Brands. Firma vykázala za čtvrtletí od června do srpna očištěný zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,93 USD) při tržbách 3,53 miliardy USD. Akcie Yum! Brands na výsledky reagovaly v after-marketu poklesem o více než 8 %.

Dolar nadále pod tlakem. Ropa zdražuje

Americký dolar se v úterý vůči koši ostatních předních měn nadále držel v blízkosti osmiměsíčního minima. Výraznější pohyb nezaznamenal ani kurz eura vůči dolaru. Eurodolar zahajoval na hladině 1,358 a během dne se pohyboval v pásmu 1,356 až 1,360. Dolar nakonec nepatrně oslabil, když se krátce po uzavření amerických burz pohyboval kolem 1,357 EUR/USD. Vůči japonskému jenu dolar posílil z 96,68 JPY na 96,90 JPY.

Světové ceny ropy kvůli slabému dolaru a geopolitickým rizikům rostly. Cena severomořské ropy Brent se v polovině úterní obchodní seance vyšplhala až k 110,75 USD za barel, kolem desáté hodiny se pak pohybovala kolem 110 USD za barel. Mírně zdražila i severoamerická lehká ropa WTI, a to z 103,20 USD za barel na 103,50 USD za barel. K růstu ceny černého zlata přispívá zejména slabý dolar a opětovně rostoucí napětí na Korejském poloostrově. Strmější růst cen na druhou stranu brzdí vyšší objem těžby ropy ve Spojených státech i v oblastech Severního moře.

Zlato zahajovalo na úrovni 1 327 USD za trojskou unci a během dne se pohybovalo v pásmu 1 316 až 1 330 USD za trojskou unci. Kolem desáté hodiny se však cena žlutého kovu pohybovala prakticky beze změny kolem 1 320 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, CNBC
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a…
před 27 minutami

Americké akcie v závěru středečního obchodování prudce oslabily a odevzdaly denní zisky. Investoři hodnotili zápis z jednání FOMC

Americké akciové indexy se po většinu středeční obchodní seance držely v plusu a po zveřejnění zápisu z lednového...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v…
20:50

Zápis z lednového zasedání FOMC potvrzuje odhodlání zvyšovat úroky v USA

Zápis z lednového zasedání měnového výboru americké centrální banky signalizuje jasné odhodlání jejích představitelů...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady
19:46

Unipetrol má nového člena vedení a tři nové členy dozorčí rady

Petrochemický holding Unipetrol má nového člena představenstva firmy a tři nové členy dozorčí rady. Novým členem...
Unipetrol Akcie ČR PKN Orlen
Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér
18:58

Polsko činí kroky k zastavení stavby plynovodu, řekl premiér

Polsko se aktivně snaží zablokovat plánovanou stavbu plynovodu Nord Stream 2, kterou podle Varšavy Německo porušuje...
Polsko Německo Rusko
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě
18:20

Merkelová varuje před politickým vlivem Číny v Evropě

Čína by své investice na Balkáně neměla spojovat s politikou, varovala ve středu na tiskové konferenci s makedonským...
Čína Německo Politika
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore…
18:00

Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, akcie Glencore zdražily o více než 5 %

Evropské akciové trhy uzavřely v polovině pracovního týdne smíšeně. V centru pozornosti investorů byly odhady...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá
17:50

Největším obchodním partnerem Německa zůstala Čína, ČR je desátá

Největším obchodním partnerem Německa se v loňském roce podruhé za sebou stala Čína. Česká republika obsadila desátou...
Německo Mezinárodní obchod Čína
Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit
17:39

Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit

Na osmidenní cestu se 33 zastávkami po celé Británii ve středu z Londýna vyrazil velký červený autobus se sloganem o...
Spojené království Evropská unie Politika
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny
17:23

Intel prý chce investovat pět miliard dolarů do izraelské továrny

Americký výrobce čipů Intel hodlá investovat pět miliard dolarů do rozšíření produkce ve své továrně na jihu Izraele....
Intel Americké akcie Investice
Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka
17:05

Průzkumné vrty u Kypru budou pokračovat i přes blokádu Turecka

Průzkumné vrty za účelem těžby zemního plynu jihovýchodně od Kypru budou pokračovat navzdory turecké blokádě, řekl ve...
Kypr Turecko Těžba
Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi
17:00

Část EU žádá podmínit unijní fondy kooperací v migrační krizi

Některé státy Evropské unie by chtěly, aby byl přístup k penězům z unijních fondů po roce 2020 podmíněn kromě jiného...
Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se…
16:45

Pražská burza ve středu stoupla zhruba o půl procenta, dařilo se většině finančních titulů

Pražská burza se ve středu odrazila od ztráty z úterní seance, když index PX zpevnil o 0,46 % na 1 111,21 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington
16:17

Zbrojní sankce připravily Rusko o miliardy, tvrdí Washington

Sankce vůči Rusku, které loni přijal americký Kongres, připravily Moskvu o zbrojní zakázky minimálně za tři miliardy...
Spojené státy americké (USA) Rusko Mezinárodní obchod
USA: Prodeje starších domů v lednu klesly o 3,2 %
16:03

USA: Prodeje starších domů v lednu klesly o 3,2 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v lednu meziměsíčně klesly o 3,2 % na celoročně přepočítané tempo 5,38...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru…
15:47

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v únoru podle předběžných dat stoupl na 55,9 bodu, tempo růstu sektoru služeb se rovněž zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v únoru podle předběžných údajů společnosti Markit stoupl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů
Ze světa investičních doporučení (21. února)
15:30

Ze světa investičních doporučení (21. února)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Broadcom snížil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Qualcomm
15:20

Broadcom snížil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Qualcomm

Americký výrobce čipů Broadcom ve středu snížil nabídku na převzetí rivala Qualcomm na 117 miliard USD ze 121 miliard...
Americké akcie Fúze a akvizice
Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí…
Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí…
15:13

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně, o investici do nich ale přemýšlí desetina

Češi důvěřují kryptoměnám minimálně. Virtuální měny, jako jsou bitcoin, ethereum, litecoin a další, jsou důvěryhodné...
Česká republika Kryptoměny Měny
Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU
Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU
14:54

Ekonomická úroveň ČR se bude podle MF přibližovat 19 zemím EU

Ekonomická úroveň Česka v poměru k 19 zemím eurozóny v následujících letech poroste. Ministerstvo financí v aktuální...
Česká republika Česká ekonomika Evropská unie