Americké akcie ve středu podpořily hospodářské výsledky firem. Indexy uzavřely na nových rekordech
|

Americké akcie ve středu podpořily hospodářské výsledky firem. Indexy uzavřely na nových rekordech

Americké akcie se ve středu po úterních ztrátách vyšplhaly do plusu. Index S&P 500 posunul zavírací maximum na 1 782 bodů, stejně jako Dow, jehož nový zavírací rekord je na 15 821,63 bodu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow připsal 0,45 % na 15 821,63 bodu, S&P 500 0,81 % na 1 782 bodů, čímž si oba zajistily nová zavírací maxima, a technologický Nasdaq zpevnil o 1,16 % na 3 965,58 bodu.

Tahouny indexu Dow byly společnosti Microsoft, Home Depot a Walt Disney, nedařilo se naopak DuPontu, Mercku a Verizon Communications. Cena ropy Brent se pohybovala kolem 106,8 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI mírně podražila na 93,8 dolaru za barel.

Americké akcie (13. listopadu 2013)

Náladu na trhu podpořila zpráva maloobchodní firmy Macy's, která zmírnila obavy investorů z toho, jak se maloobchodním společnostem povede v nadcházející předvánoční sezóně. Posílily hlavně akcie firem zaměřených na spotřební zboží. Akcie Macy's zpevnily o 9,39 % na nový rekord. Provozovatel obchodních domů uvedl, že jeho tržby díky propagačním kampaním rostou a podnikání se před hlavní nákupní sezónou zlepšuje. Optimismus firmy podpořil zájem investorů o akcie výrobců spotřebního zboží a celý sektor přidal na burze 1,6 %.

"Macy's a celý sektor maloobchodu vytáhly trh nahoru," říká Tim Ghriskey, investiční ředitel Solaris Asset Management. "Očekávání byla kvůli prázdninové sezóně velmi nízká, nyní se možná trochu zvedla. Trh očekává ekonomické oživení, které dále potáhne tržby a zisky společností."

Dařilo se i Tesle Motors (+0,69 %) v reakci na prohlášení ředitele firmy Elona Muska o tom, že po požáru jednoho z vozů Model S nebude společnost stahovat všechny vozy stejné řady. "U našich vozů existuje pětkrát nižší pravděpodobnost požáru než u průměrného benzínového auta," prohlásil v úterý Musk. "Reakce některých médií na ohlášené požáry byla 'extrémně nepřesná a neopodstatněná'," dodal.

V průběhu večera se však objevila zpráva o tom, že byli přivoláni hasiči k jedné z továren Tesly ve Freemontu v Kalifornii kvůli údajnému požáru. Akcie v after-marketu po zprávě obrátily mírně do mínusu. Společnost následně vydala prohlášení, že se nejednalo o požár, ale nehodu, při níž unikl horký kov z nízkotlakého zařízení a zranil tři zaměstnance. Akcie reagovaly smazáním ztrát a posilovaly.

Akcie automobilky General Motors posílily o téměř 5 % poté, co společnost oznámila, že přesouvá své mezinárodní ústředí ze Šanghaje do Singapuru. V Šanghaji sídlo přesto zůstane, bude však nově dohlížet pouze na aktivity společnosti v Číně.

Cenné papíry výrobce bot Crocs zpevnily o téměř 10 %, což je nejvíce za celý rok. Výrobce zvažuje své strategické možnosti poté, co jednání o stažení firmy z burzy pohořela. Informovaly o tom zdroje obeznámené se situací. Firma pozastavila jednání o svém stažení z burzy, včetně debat s KKR & Co. a Blackstone Group. Podle zdrojů jednání neuspěla kvůli nesouladu ohledně cenových očekávání.

Po ukončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky společnost Cisco Systems. Ve svém prvním fiskálním čtvrtletí firma vykázala zisk 53 centů na akcii (odhad: 51 centů na akcii) a ohlásila 63% hrubou marži, přestože analytici očekávali pouze 61,9 %. Firma zároveň schválila 15miliardový zpětný odkup akcií. V after-marketu ale její akcie ztrácely až 8 % kvůli nepříznivému výhledu. "Firma má problém s tržbami, které nerostou," uvedl pro CNBC Brian Marshall z ISI Group.

Office Depot podražila o 3,26 %. Společnost, která v minulém týdnu dokončila fúzi s OfficeMax, jmenovala na post výkonného ředitele a předsedy správní rady nového řetězce Rolanda Smitha.

Verizon Communications oslabila o 0,3 % a táhla dolů celý sektor telekomunikací poté, co oznámila akvizici technologické firmy upLynk, díky níž by ráda expandovala v oblasti streamování videa.

Rozpočtový deficit USA se snížil, nad monetární politikou však visí otazníky

Rozpočtový deficit Spojených států se v říjnu snížil na 92 miliard USD. Pokles byl mnohem výraznější, než se čekalo. Ke snížení schodku přispělo zlepšení ekonomické situace země a úsporné kroky, díky kterým klesly státní výdaje a vzrostly příjmy z daní. Ministerstvo financí dodalo, že není jisté, zda částečné uzavření úřadů na počátku měsíce mohlo mít na čísla o rozpočtu dopad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že se deficit v říjnu sníží na 104 miliardy USD z loňských srovnatelných 120 miliard USD. Říjen je prvním měsícem nového rozpočtového roku. Státní příjmy se v říjnu meziročně zvýšily o 8 % na 199 miliard USD. Výdaje vlády pak klesly o 5 % na 291 miliard USD.

Janet Yellenová, nástupkyně Bena Bernankeho na pozici šéfa Fedu, tento týden vystupuje před americkými zákonodárci. Trh by mohl mírně reagovat na to, co ve čtvrtek Yellenová řekne. Investoři budou vyhlížet jakoukoli zmínku o tom, kdy Fed začne s omezováním tempa nákupu dluhopisů. Ve středu večer byly zveřejněny poznámky Yellenové ke čtvrtečnímu slyšení před Kongresem. Yellenová v nich tvrdí například to, že se stav americké ekonomiky zlepšuje, ale zaměstnanost se stále pohybuje hluboko pod svým potenciálem.

Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart v úterý prohlásil, že možné omezení nakupování dluhopisů ze strany Fedu je stále na pořadu jednání FOMC, včetně prosincového zasedání. Investoři se uklidňovali tím, že by Fed k utažení kohoutků přistoupil až v březnu příštího roku, nečekaně dobrá čísla z trhu práce za říjen, která trhům vyrazila dech, přestože kvůli zhoršující se míře participace byla vnímána spíše smíšeně, znovu probudila obavy z toho, že Fed utlumí svou aktivitu na trhu s dluhopisy již letos v prosinci.

Bude USA největším světovým producentem ropy?

Spojené státy vytěžily v říjnu díky silnému růstu produkce z břidlicových ložisek více ropy, než kolik jí dovezly. Stalo se tak poprvé za takřka dvě desetiletí, sdělil ve středu Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Těžba zemního plynu v USA pokračuje v růstu na další rekordy a podle předpovědi EIA se mírně zvýší i příští rok.

Spojené státy vykročily v posledních letech díky využívání plynu a ropy z hlubokých břidlicových hornin směrem k energetické nezávislosti. V plynu už získaly soběstačnost a v těžně ropy se vracejí do pozice světové jedničky. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý předpověděla, že do roku 2015 Spojené státy předstihnou v těžbě ropy Saúdskou Arábii a Rusko a stanou se největším producentem ropy na světě.

Těžba ropy v říjnu dosáhla 7,7 milionu barelů denně. Poprvé od roku 1995 tak překročila objem dovozu, uvedla agentura AP bez udání podrobnějších čísel. Loni produkce ropy v USA rostla dosud rekordním tempem 760 000 barelů denně na 6,4 milionu barelů denně, což bylo maximum za 20 let. Pro letošek EIA na počátku roku předpověděl nárůst na průměrných 7,3 milionu barelů denně, což je maximum od roku 1988. Příští rok se čeká další prudký vzestup a v roce 2015 by podle odhadů měla těžba v USA překonat hranici deseti milionů barelů denně, nad níž se pohybuje produkce Ruska a Saúdské Arábie.

Vysoký růst těžby umožnil Spojeným státům omezit dovoz ropy tak výrazně, že letos přišly o pozici největšího světového dovozce této suroviny. Na první příčce je podle nedávných údajů americké vlády vystřídala Čína. Spojené státy jsou ale nadále největším spotřebitelem ropy na světě.

EIA zvýšila odhad domácí těžby plynu na dvě miliardy metrů krychlových denně. To by proti předpokládané letošní produkci znamenalo nárůst o procento. Rok 2014 by tak byl čtvrtým rokem vzestupu těžby plynu v USA na nová maxima.

Dolar ve středu na devizových trzích oslabil. Důvodem jsou komentáře některých představitelů centrální banky USA, podle kterých by měla banka zatím ponechat v platnosti svá stimulační opatření. Euro posilovalo navzdory prohlášení představitele Evropské centrální banky Petera Praeta, který uvedl, že by ECB mohla začít kupovat majetek nebo snížit depozitní sazbu do negativního teritoria, aby zvýšila inflaci.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK, CNBC

Nezaměstnanost v Polsku v lednu podle očekávání vzrostla
před 10 minutami

Nezaměstnanost v Polsku v lednu podle očekávání vzrostla

Míra nezaměstnanosti v Poslku v lednu stoupla na 6,9 % z 6,6 % v předchozím měsíci. Analytici s tímto zvýšením...
Polsko Nezaměstnanost Pracovní trh
Inflace v eurozóně v lednu klesla na 1,3 %
Inflace v eurozóně v lednu klesla na 1,3 %
před 29 minutami

Inflace v eurozóně v lednu klesla na 1,3 %

Tempo meziročního růstu cen v eurozóně v lednu podle očekávání kleslo na 1,3 % z 1,4 % v předchozím měsíci....
Eurozóna Inflace Evropská ekonomika
Turkmenistán zahájil stavbu afghánské části plynovodu TAPI
před 43 minutami

Turkmenistán zahájil stavbu afghánské části plynovodu TAPI

Turkmenistán zahájil výstavbu afghánské části plynovodu TAPI, kterým bude dodávat plyn do Pákistánu a Indie. V pátek...
Zemní plyn Komodity
Asijské trhy zakončily týden v zelených číslech, jihokorejský Kospi…
Asijské trhy zakončily týden v zelených číslech, jihokorejský Kospi…
před hodinou

Asijské trhy zakončily týden v zelených číslech, jihokorejský Kospi zpevnil zhruba o 1,5 %

Asijské akciové trhy v pátek uzavřely v plusových číslech, když investory povzbudila předcházející zisková seance na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Na konci června zahájí Temelín odstávku druhého bloku
Na konci června zahájí Temelín odstávku druhého bloku
před hodinou

Na konci června zahájí Temelín odstávku druhého bloku

Odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Temelín začne 29. června a potrvá dva měsíce. Odstávka prvního bloku, jež...
ČEZ Akcie ČR Energetika
Britská banka RBS je po deseti letech opět v zisku
Britská banka RBS je po deseti letech opět v zisku
09:58

Britská banka RBS je po deseti letech opět v zisku

Britská finanční skupina Royal Bank of Scotland je po deseti letech opět v celoročním zisku. Banka, která je z téměř...
Spojené království Banky Evropské banky
Dalio: V USA hrozí v blízké době hospodářská recese
09:40

Dalio: V USA hrozí v blízké době hospodářská recese

Existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že Spojené státy se ještě před příštími prezidentskými volbami v roce 2020...
Spojené státy americké (USA) HDP Americká ekonomika
Pražská burza v úvodu mírně stoupá. Index PX +0,17 %, ČEZ +0,39 %,…
09:20

Pražská burza v úvodu mírně stoupá. Index PX +0,17 %, ČEZ +0,39 %, Erste -0,49 %, Komerční banka +0,16 %, VIG -2,06 %

Pátek je posledním dnem platnosti nabídky na odkup akcií Fortuny ze strany majoritního vlastníka za cenu 182,50 Kč za...
Akcie ČR
ČEZ letos investuje v Temelíně téměř miliardu korun
ČEZ letos investuje v Temelíně téměř miliardu korun
09:00

ČEZ letos investuje v Temelíně téměř miliardu korun

Energetický gigant ČEZ letos investuje do modernizace jaderné elektrárny Temelín 900 milionů korun. Jde o 60...
ČEZ Akcie ČR
Růst německé ekonomiky ve 4. čtvrtletí mírně zpomalil
08:44

Růst německé ekonomiky ve 4. čtvrtletí mírně zpomalil

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta, a tempo jeho...
Německo HDP Hospodářský růst
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, dařilo se titulům ze…
Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, dařilo se titulům ze…
včera v 22:30

Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, dařilo se titulům ze sektorů průmyslu a energetiky

Americké akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly. Díky průmyslovým a energetickým firmám stouply Dow a S&P 500...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Řecko schválilo prodej soluňského přístavu
včera v 21:05

Řecko schválilo prodej soluňského přístavu

Řecký parlament ve čtvrtek schválil prodej většinového podílu v soluňském přístavu. Majitelem koncese na provoz...
Řecko Privatizace Doprava
Šéf firmy Snap si loni vydělal téměř 638 milionů dolarů
včera v 21:03

Šéf firmy Snap si loni vydělal téměř 638 milionů dolarů

Generální ředitel americké společnosti Snap Evan Spiegel si za loňský rok vydělal téměř 638 milionů dolarů, a to díky...
Americké akcie Sociální sítě Management
Brazílie doufá,že SpaceX vyšle své vesmírné rakety z jejího území
včera v 20:22

Brazílie doufá,že SpaceX vyšle své vesmírné rakety z jejího území

Americké firmy SpaceX a Boeing projevily zájem o vyslání svých vesmírných raket z brazilské základny Alcantara. Podle...
Brazílie Technologie
Rakousko podalo žalobu kvůli dostavbě maďarské jaderné elektrárny
včera v 18:13

Rakousko podalo žalobu kvůli dostavbě maďarské jaderné elektrárny

Rakousko ve čtvrtek podalo u Soudního dvora Evropské unie žalobu kvůli plánované dostavbě maďarské jaderné elektrárny...
Maďarsko Rakousko Energetika
Evropské akcie ve čtvrtek doháněly ztráty, nakonec uzavřely smíšeně
Evropské akcie ve čtvrtek doháněly ztráty, nakonec uzavřely smíšeně
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek doháněly ztráty, nakonec uzavřely smíšeně

Evropské akcie zakončily čtvrteční obchodování kolem nuly, když odpoledne smazaly většinu dopoledních ztrát.
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tykač je připraven investovat miliardu eur na energetickém trhu
včera v 17:39

Tykač je připraven investovat miliardu eur na energetickém trhu

Finančník a majoritní vlastník těžební skupiny Czech Coal Pavel Tykač vstupuje na evropský energetický trh...
Uhlí a koks Energetika Česká republika
ČR v žebříčku importérů do Německa překonala Švýcarsko, je sedmá
včera v 17:37

ČR v žebříčku importérů do Německa překonala Švýcarsko, je sedmá

Česká republika loni v žebříčku importérů do Německa překonala Švýcarsko a je sedmá. Zahraniční obchod mezi Českem a...
Česká republika Německo Mezinárodní obchod
USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo
včera v 17:16

USA: Zásob benzínu přibylo, zásob ropy ubylo

Objem zásob benzínu na území Spojených států se v týdnu do 16. února zvětšil o 0,261 milionu barelů (předcházející...
Americká ekonomika Pohonné hmoty Ropa