Americké akcie ve středu podpořily hospodářské výsledky firem. Indexy uzavřely na nových rekordech
|

Americké akcie ve středu podpořily hospodářské výsledky firem. Indexy uzavřely na nových rekordech

Americké akcie se ve středu po úterních ztrátách vyšplhaly do plusu. Index S&P 500 posunul zavírací maximum na 1 782 bodů, stejně jako Dow, jehož nový zavírací rekord je na 15 821,63 bodu.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow připsal 0,45 % na 15 821,63 bodu, S&P 500 0,81 % na 1 782 bodů, čímž si oba zajistily nová zavírací maxima, a technologický Nasdaq zpevnil o 1,16 % na 3 965,58 bodu.

Tahouny indexu Dow byly společnosti Microsoft, Home Depot a Walt Disney, nedařilo se naopak DuPontu, Mercku a Verizon Communications. Cena ropy Brent se pohybovala kolem 106,8 dolaru za barel, americká lehká ropa WTI mírně podražila na 93,8 dolaru za barel.

Americké akcie (13. listopadu 2013)

Náladu na trhu podpořila zpráva maloobchodní firmy Macy's, která zmírnila obavy investorů z toho, jak se maloobchodním společnostem povede v nadcházející předvánoční sezóně. Posílily hlavně akcie firem zaměřených na spotřební zboží. Akcie Macy's zpevnily o 9,39 % na nový rekord. Provozovatel obchodních domů uvedl, že jeho tržby díky propagačním kampaním rostou a podnikání se před hlavní nákupní sezónou zlepšuje. Optimismus firmy podpořil zájem investorů o akcie výrobců spotřebního zboží a celý sektor přidal na burze 1,6 %.

"Macy's a celý sektor maloobchodu vytáhly trh nahoru," říká Tim Ghriskey, investiční ředitel Solaris Asset Management. "Očekávání byla kvůli prázdninové sezóně velmi nízká, nyní se možná trochu zvedla. Trh očekává ekonomické oživení, které dále potáhne tržby a zisky společností."

Dařilo se i Tesle Motors (+0,69 %) v reakci na prohlášení ředitele firmy Elona Muska o tom, že po požáru jednoho z vozů Model S nebude společnost stahovat všechny vozy stejné řady. "U našich vozů existuje pětkrát nižší pravděpodobnost požáru než u průměrného benzínového auta," prohlásil v úterý Musk. "Reakce některých médií na ohlášené požáry byla 'extrémně nepřesná a neopodstatněná'," dodal.

V průběhu večera se však objevila zpráva o tom, že byli přivoláni hasiči k jedné z továren Tesly ve Freemontu v Kalifornii kvůli údajnému požáru. Akcie v after-marketu po zprávě obrátily mírně do mínusu. Společnost následně vydala prohlášení, že se nejednalo o požár, ale nehodu, při níž unikl horký kov z nízkotlakého zařízení a zranil tři zaměstnance. Akcie reagovaly smazáním ztrát a posilovaly.

Akcie automobilky General Motors posílily o téměř 5 % poté, co společnost oznámila, že přesouvá své mezinárodní ústředí ze Šanghaje do Singapuru. V Šanghaji sídlo přesto zůstane, bude však nově dohlížet pouze na aktivity společnosti v Číně.

Cenné papíry výrobce bot Crocs zpevnily o téměř 10 %, což je nejvíce za celý rok. Výrobce zvažuje své strategické možnosti poté, co jednání o stažení firmy z burzy pohořela. Informovaly o tom zdroje obeznámené se situací. Firma pozastavila jednání o svém stažení z burzy, včetně debat s KKR & Co. a Blackstone Group. Podle zdrojů jednání neuspěla kvůli nesouladu ohledně cenových očekávání.

Po ukončení obchodování zveřejnila hospodářské výsledky společnost Cisco Systems. Ve svém prvním fiskálním čtvrtletí firma vykázala zisk 53 centů na akcii (odhad: 51 centů na akcii) a ohlásila 63% hrubou marži, přestože analytici očekávali pouze 61,9 %. Firma zároveň schválila 15miliardový zpětný odkup akcií. V after-marketu ale její akcie ztrácely až 8 % kvůli nepříznivému výhledu. "Firma má problém s tržbami, které nerostou," uvedl pro CNBC Brian Marshall z ISI Group.

Office Depot podražila o 3,26 %. Společnost, která v minulém týdnu dokončila fúzi s OfficeMax, jmenovala na post výkonného ředitele a předsedy správní rady nového řetězce Rolanda Smitha.

Verizon Communications oslabila o 0,3 % a táhla dolů celý sektor telekomunikací poté, co oznámila akvizici technologické firmy upLynk, díky níž by ráda expandovala v oblasti streamování videa.

Rozpočtový deficit USA se snížil, nad monetární politikou však visí otazníky

Rozpočtový deficit Spojených států se v říjnu snížil na 92 miliard USD. Pokles byl mnohem výraznější, než se čekalo. Ke snížení schodku přispělo zlepšení ekonomické situace země a úsporné kroky, díky kterým klesly státní výdaje a vzrostly příjmy z daní. Ministerstvo financí dodalo, že není jisté, zda částečné uzavření úřadů na počátku měsíce mohlo mít na čísla o rozpočtu dopad.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že se deficit v říjnu sníží na 104 miliardy USD z loňských srovnatelných 120 miliard USD. Říjen je prvním měsícem nového rozpočtového roku. Státní příjmy se v říjnu meziročně zvýšily o 8 % na 199 miliard USD. Výdaje vlády pak klesly o 5 % na 291 miliard USD.

Janet Yellenová, nástupkyně Bena Bernankeho na pozici šéfa Fedu, tento týden vystupuje před americkými zákonodárci. Trh by mohl mírně reagovat na to, co ve čtvrtek Yellenová řekne. Investoři budou vyhlížet jakoukoli zmínku o tom, kdy Fed začne s omezováním tempa nákupu dluhopisů. Ve středu večer byly zveřejněny poznámky Yellenové ke čtvrtečnímu slyšení před Kongresem. Yellenová v nich tvrdí například to, že se stav americké ekonomiky zlepšuje, ale zaměstnanost se stále pohybuje hluboko pod svým potenciálem.

Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart v úterý prohlásil, že možné omezení nakupování dluhopisů ze strany Fedu je stále na pořadu jednání FOMC, včetně prosincového zasedání. Investoři se uklidňovali tím, že by Fed k utažení kohoutků přistoupil až v březnu příštího roku, nečekaně dobrá čísla z trhu práce za říjen, která trhům vyrazila dech, přestože kvůli zhoršující se míře participace byla vnímána spíše smíšeně, znovu probudila obavy z toho, že Fed utlumí svou aktivitu na trhu s dluhopisy již letos v prosinci.

Bude USA největším světovým producentem ropy?

Spojené státy vytěžily v říjnu díky silnému růstu produkce z břidlicových ložisek více ropy, než kolik jí dovezly. Stalo se tak poprvé za takřka dvě desetiletí, sdělil ve středu Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Těžba zemního plynu v USA pokračuje v růstu na další rekordy a podle předpovědi EIA se mírně zvýší i příští rok.

Spojené státy vykročily v posledních letech díky využívání plynu a ropy z hlubokých břidlicových hornin směrem k energetické nezávislosti. V plynu už získaly soběstačnost a v těžně ropy se vracejí do pozice světové jedničky. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý předpověděla, že do roku 2015 Spojené státy předstihnou v těžbě ropy Saúdskou Arábii a Rusko a stanou se největším producentem ropy na světě.

Těžba ropy v říjnu dosáhla 7,7 milionu barelů denně. Poprvé od roku 1995 tak překročila objem dovozu, uvedla agentura AP bez udání podrobnějších čísel. Loni produkce ropy v USA rostla dosud rekordním tempem 760 000 barelů denně na 6,4 milionu barelů denně, což bylo maximum za 20 let. Pro letošek EIA na počátku roku předpověděl nárůst na průměrných 7,3 milionu barelů denně, což je maximum od roku 1988. Příští rok se čeká další prudký vzestup a v roce 2015 by podle odhadů měla těžba v USA překonat hranici deseti milionů barelů denně, nad níž se pohybuje produkce Ruska a Saúdské Arábie.

Vysoký růst těžby umožnil Spojeným státům omezit dovoz ropy tak výrazně, že letos přišly o pozici největšího světového dovozce této suroviny. Na první příčce je podle nedávných údajů americké vlády vystřídala Čína. Spojené státy jsou ale nadále největším spotřebitelem ropy na světě.

EIA zvýšila odhad domácí těžby plynu na dvě miliardy metrů krychlových denně. To by proti předpokládané letošní produkci znamenalo nárůst o procento. Rok 2014 by tak byl čtvrtým rokem vzestupu těžby plynu v USA na nová maxima.

Dolar ve středu na devizových trzích oslabil. Důvodem jsou komentáře některých představitelů centrální banky USA, podle kterých by měla banka zatím ponechat v platnosti svá stimulační opatření. Euro posilovalo navzdory prohlášení představitele Evropské centrální banky Petera Praeta, který uvedl, že by ECB mohla začít kupovat majetek nebo snížit depozitní sazbu do negativního teritoria, aby zvýšila inflaci.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ČTK, CNBC

Americké akcie v úterý převážně posilovaly, nedařilo se ale velkým…
Americké akcie v úterý převážně posilovaly, nedařilo se ale velkým…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý převážně posilovaly, nedařilo se ale velkým technologickým titulům

Akciové indexy ve Spojených státech v úterý na vlně pokračujícího optimismu ohledně schvalování daňové reformy...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Kanada zrušila plánovaný nákup stíhaček amerického Boeingu
včera v 21:49

Kanada zrušila plánovaný nákup stíhaček amerického Boeingu

Kanadská vláda zrušila plánovaný nákup 18 stíhaček od americké společnosti Boeing. Firmě dala zároveň najevo, že má...
Kanada Zbraně Boeing
Trump schválil vojenský rozpočet, poslední slovo má ale Kongres
včera v 21:15

Trump schválil vojenský rozpočet, poslední slovo má ale Kongres

Americký prezident Donald Trump v Bílém domě podepsal zákon o vojenském rozpočtu na příští rok, který počítá s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Geopolitická rizika
Creditreform: Bankrotů bude letos v Německu nejméně za 23 let
včera v 20:56

Creditreform: Bankrotů bude letos v Německu nejméně za 23 let

Počet firemních bankrotů v Německu by měl v letošním roce díky příznivému vývoji ekonomiky klesnout na nejnižší...
Německo Byznys a podnikání Bankrot
Brusel varuje před dopady daňové reformy v USA
Brusel varuje před dopady daňové reformy v USA
včera v 20:32

Brusel varuje před dopady daňové reformy v USA

Evropská komise v úterý varovala amerického ministra financí Stevena Mnuchina, že plánovaná daňová reforma ve...
Spojené státy americké (USA) Daně Mezinárodní obchod
Scania se odvolala proti pokutě 880 milionů eur za kartel
včera v 20:08

Scania se odvolala proti pokutě 880 milionů eur za kartel

Švédský výrobce nákladních automobilů Scania se odvolal proti pokutě 880 milionů eur, kterou mu koncem září vyměřila...
Švédsko Auta Evropská unie
Facebook se chystá danit příjmy z reklamy v jednotlivých zemích
Facebook se chystá danit příjmy z reklamy v jednotlivých zemích
včera v 19:22

Facebook se chystá danit příjmy z reklamy v jednotlivých zemích

Americká společnost Facebook po tlaku veřejnosti a některých evropských vlád změní způsob, jakým odvádí daně. Více...
Facebook Americké akcie Internet
Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti daňovým únikům
včera v 19:15

Europoslanci chtějí přitvrdit v boji proti daňovým únikům

Řada zemí Evropské unie nedostatečně postupuje proti daňovým únikům a proti praní špinavých peněz a mnoho bank tyto...
Evropská unie Daně
Čínská BAIC Motor chce ukončit prodej aut se spalovacím motorem
včera v 19:00

Čínská BAIC Motor chce ukončit prodej aut se spalovacím motorem

Jedna z největších čínských automobilek BAIC Motor chce do roku 2025 ukončit prodej vlastních vozů s tradičním...
Čína Auta Elektřina
Saudi Aramco zvýšila plán investic, půjdou i do infrastruktury
Saudi Aramco zvýšila plán investic, půjdou i do infrastruktury
včera v 18:26

Saudi Aramco zvýšila plán investic, půjdou i do infrastruktury

Saúdskoarabský ropný koncern Saudi Aramco zvýšil plán investic na příštích deset let na 414 miliard dolarů. V úterý...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Investice
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusu, akcie společnosti Gemalto…
Evropské burzy v úterý uzavřely v plusu, akcie společnosti Gemalto…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý uzavřely v plusu, akcie společnosti Gemalto vyletěly vzhůru o více než 34 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusu. Obchodování se neslo ve znamená čekání na výsledek...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Unipetrol: Další nehoda v Záluží, dopad na hospodářské výsledky se…
včera v 17:49

Unipetrol: Další nehoda v Záluží, dopad na hospodářské výsledky se analyzuje

Společnost Unipetrol v úterý v podvečer oznámila, že z důvodu požáru a výbuchu na jednotce parciální oxidace (POX) v...
Unipetrol Akcie ČR Rafinérie
Klimatická konference představila další projekty proti oteplování
včera v 17:40

Klimatická konference představila další projekty proti oteplování

Na úterní mezinárodní klimatické konferenci v Paříži byly představeny nové závazky, které mají podpořit boj proti...
Životní prostředí Politika Ekologie
EK schválila převzetí části firmy Air Berlin aerolinkami easyJet
EK schválila převzetí části firmy Air Berlin aerolinkami easyJet
včera v 17:26

EK schválila převzetí části firmy Air Berlin aerolinkami easyJet

Evropská komise v úterý schválila plánované převzetí části aktivit zkrachovalých německých aerolinek Air Berlin...
Evropská unie Německo Doprava
Kvůli chybám v měření emisí úřady nařídily svolat vozy VW Touareg
včera v 17:05

Kvůli chybám v měření emisí úřady nařídily svolat vozy VW Touareg

Německý Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) nařídil celosvětově svolat 57 600 sportovně-užitkových vozů...
Volkswagen Auta Německo
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie Fortuny však klesly zhruba…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie Fortuny však klesly zhruba…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie Fortuny však klesly zhruba o 1,5 %

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, když index PX zpevnil o 0,14 % na 1 059,51 bodu. Nahoru burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Audi upouští od plánů na prodej motocyklové značky Ducati
včera v 16:23

Audi upouští od plánů na prodej motocyklové značky Ducati

Německý výrobce luxusních automobilů Audi upustil od plánů na prodej své italské motocyklové značky Ducati. Uvedl to...
Auta Německo Evropské akcie
LimeBike nabízející sdílení jízdních kol expanduje do Evropy
včera v 16:05

LimeBike nabízející sdílení jízdních kol expanduje do Evropy

Americká společnost LimeBike nabízející sdílení jízdních kol rozšiřuje své aktivity do Evropy. Tento měsíc zahajuje...
Spojené státy americké (USA) Evropa
PepsiCo si od Tesly objednala 100 elektrických kamionů
PepsiCo si od Tesly objednala 100 elektrických kamionů
včera v 15:20

PepsiCo si od Tesly objednala 100 elektrických kamionů

Společnost PepsiCo si od amerického výrobce elektromobilů Tesla objednala 100 elektrických nákladních vozů Tesla Semi...
PepsiCo Tesla Americké akcie