Americké akcie v úterý uzavřely kolem nuly, během dne na tom byly výrazně hůře
|

Americké akcie v úterý uzavřely kolem nuly, během dne na tom byly výrazně hůře

Americké akcie v úterý zahajovaly výrazně v mínusu. Přibližně půl hodiny po otevření burz však všechny tři nejvýznamnější americké akciové indexy začaly ztráty mazat a již v polovině obchodní seance se pohybovaly kolem nuly, kde nakonec i uzavřely. Z makrodat investory příjemně překvapil nečekaný růst indexu nákupních manažerů ve službách.

Americké akcie Shrnutí obchodování v USA

Dow oslabil o 0,13 % na 15 618,22 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,28 % na 1 762,97 bodu. Technologický Nasdaq posílil o 0,08 % na 3 939,86 bodu. Nejvíce odepisovaly telekomunikační tituly a energetický sektor. Na červené nule naopak uzavřel sektor cyklického spotřebního zboží a pouze mírnou ztrátu zaznamenaly také technologické tituly.

Americké akcie (5. listopadu 2013)

"Navzdory rostoucí nervozitě investorů ohledně udržitelnosti silného býčího trendu jsou dle mého názoru akcie stále v dobré kondici," říká Peter Cardillo ze společnosti Rockwell Global Capital. "Domnívám se, že se býci ještě nějakou dobu nedají medvědy vytlačit a že budeme nadále svědky pouze intradenních poklesů."

Nejvýznamnější úterní události na americkém trhu:

  • ISM index nákupních manažerů ve službách v říjnu nečekaně vyskočil na 55,4 bodu (odhad: 54 bodů, září: 54,4 bodu).
  • Akcie internetové společnosti Twitter míří na burzu. Veřejné obchodování na NYSE začne ve čtvrtek.
  • Výsledky NYSE Euronext ve 3Q2013: Upravený zisk na akcii 0,53 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 574 milionů USD. Akcie NYSE Euronext v řádném obchodování +1,65 %.
  • Výsledky CVS Caremark ve 3Q2013: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (odhad společnosti: 1,00 až 1,03 USD, loni: 0,85 USD), tržby 32 miliard USD (odhad: 31,53 miliardy USD, meziročně +5,8 %). Akcie CVS Caremark v řádném obchodování +2,00 %.
  • Výsledky DIRECTV ve 3Q2013: Zisk na akcii 1,28 USD (odhad: 1,008 USD), tržby 7,88 miliardy USD (odhad: 7,842 miliardy USD). Akcie DIRECTV v řádném obchodování -1,30 %.

Z indexu Dow nejvíce posílily akcie společnosti Cisco Systems (+2,15 %) a cenné papíry Microsoft (+1,95 %). Nejvíce naopak oslabily cenné papíry mobilních operátorů Verizon (-1,92 %) a AT&T (-2,52 %).

Akcie internetového rádia Pandora posílily o 8,61 % poté, co společnost uvedla, že si její posluchači v říjnu přehráli celkem 1,47 miliardy hodin hudby a audio pořadů (meziročně +18 %). Firma dále uvedla, že její tržní podíl v říjnu dosáhl 8,1 % (loni ve stejném období: 6,6 %). Počet aktivních posluchačů rádia vzrostl v říjnu meziročně z 59,2 milionu na 71 milionů.

Dařilo se také cenným papírům poskytovatele internetových služeb AOL (+8,52 %). Společnost vykázala čtvrtletní zisk na akcii 0,02 USD (loni: 0,22 USD) při tržbách 561,3 milionu USD (odhad: 548,8 milionu USD, loni: 531,7 milionu USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,55 USD (odhad: 0,49 USD).

Nevydařenou obchodní seancí si naopak prošly cenné papíry cestovní agentury Orbitz Worldwide (-19,73 %), která svými kvartálními finančními výsledky zaostala na úrovni zisku za odhady analytiků. Firma dosáhla čtvrtletního zisku 0,11 USD na akcii (odhad: 0,13 USD, loni: 0,14 USD) a tržeb 220,9 milionu USD (loni: 198,3 milionu USD).

Výsledková sezóna: Tesla investory nepřesvědčila

Po závěru trhů reportovaly čtvrtletní výsledky svého hospodaření například společnosti Tesla Motors a 21st Century Fox.

Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors vykázal čtvrtletní ztrátu 38,5 milionu USD, tedy 0,32 USD na akcii (loni: ztráta 1,05 USD na akcii) při tržbách 431,3 milionu USD (loni: 50,1 milionu USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,12 USD (odhad: 0,11 USD) při upravených tržbách 602,6 milionu USD. Výsledky stáhly dolů náklady na otevření nových autosalonů a vysoké investice do dobíjecích stanic v USA a Evropě. Společnost v komentáři k výsledkům uvedla, že ve třetím čtvrtletí vyrobila 6 500 a prodala více než 5 500 vozů Model S. Craig Irwin, analytik ze společnosti Wedbush, nicméně upozorňuje, že očekávání trhu byla pro uplynulý kvartál nastavena až na 5 850 prodaných automobilů, a skutečný počet je proto pro investory mírným zklamáním. Tesla dále uvedla, že rozdíl mezi vyrobenými a prodanými vozy tvoří zásoby vytvářené pro dodávky na evropský trh.

Ve čtvrtém čtvrtletí firma plánuje prodat téměř 6 tisíc vozů Model S, což posouvá odhady celoročních prodejů na 21 500 vozů. Generální ředitel společnosti Elon Musk zároveň uvedl, že výrobu brzdí dodávky baterií. To by se však mělo v příštím roce změnit díky dohodě s firmou Panasonic. Automobilce také výrazně vzrostly náklady na vývoj, protože se chystá v příštím roce začít prodávat svůj další model, crossover Model X. Musk dodal, že počet autosalonů a servisních center ve třetím čtvrtletí stoupl o 20 % na více než 100. Firma také zvýšila počet svých dobíjecích stanic Supercharger, které jsou pro majitele vozů zdarma. V Severní Americe má nyní 31 těchto stanic. Akcie Tesla Motors v řádném obchodování posílily o 0,92 % na 176,81 USD, v after-marketu však v reakci na výsledky oslabovaly o více než 12 %.

Výsledky Tesla Motors ve 3Q2013

Zábavní společnost 21st Century Fox dosáhla ve třetím čtvrtletí zisku 1,26 miliardy USD, tedy 0,54 USD na akcii (loni: 0,94 USD na akcii) při tržbách 7,06 miliardy USD (loni: 6 miliard USD). Upravený zisk na akcii dosáhl 0,33 USD na akcii (odhad: 0,34 USD na akcii). Akcie 21st Century Fox v after-marketu po zveřejnění výsledků oslabovaly o 2 %.

Výsledky 21st Century Fox ve 3Q2013

Dolar posílil vůči euru, stagnoval k jenu

Dolar v úterý podpořily příznivé údaje z amerického sektoru služeb, který podle zprávy institutu ISM v říjnu překvapivě zrychlil růst. Tyto údaje by mohly být dalším argumentem pro to, aby americká centrální banka začala svou uvolněnou měnovou politiku omezovat již v tomto roce. Jednotnou evropskou měnu naopak oslabovaly spekulace, že by Evropská centrální banka mohla již tento týden naznačit další uvolňování měnové politiky, možná dokonce snížit úrokové sazby na nové minimum.

Eurodolar zahajoval na hladině 1,352 a své intradenní minimum stanovil až u 1,345. Kolem desáté hodiny se dolar obchodoval za 1,3475 EUR/USD. Vůči japonskému jenu americká měna v první polovině úterní obchodní seance výrazně oslabovala. Poté se však odrazila od hladiny 98,15 USD a posílila zpět k 98,55 JPY.

Světové ceny ropy v úterý zamířily dolů, když severomořská ropa Brent zlevnila zhruba o 0,7 % na 105,30 USD za barel a znovu se dostala na své čtyřměsíční minimum. Na novou nejnižší hodnotu za čtyři měsíce se propadla i cena severoamerické lehké ropy WTI, která klesla přibližně o procento na 93,40 USD za barel.

Ceny ropy aktuálně ovlivňují především rostoucí zásoby této komodity ve Spojených státech, které jsou jejím největším spotřebitelem na světě. Analytici před zveřejněním zpráv organizace API a úřadu EIA o zásobách ropy očekávají, že se rezervy minulý týden zvýšily o zhruba 1,8 milionu barelů.

Zlato se v úvodu úterní obchodní seance prodávalo za 1 315 USD za trojskou unci a v průběhu dne se pohybovalo v pásmu 1 306 až 1 320 USD za trojskou unci. Krátce po uzavření amerických burz žlutý kov osciloval kolem 1 311 USD za trojskou unci.

Zdroj: ČTK, Bloomberg
Americké akcie v pátek posílily, všechny tři hlavní indexy se dostaly…
Americké akcie v pátek posílily, všechny tři hlavní indexy se dostaly…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek posílily, všechny tři hlavní indexy se dostaly na nová rekordní maxima

Americké akcie zakončily týden v kladném pásmu, všechny tři hlavní indexy skončily na nových zavíracích maximech a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Amazon zaplatí 100 milionů eur kvůli daňovému sporu v Itálii
včera v 20:51

Amazon zaplatí 100 milionů eur kvůli daňovému sporu v Itálii

Italský daňový úřad se dohodl s americkým internetovým obchodem Amazon na vyřešení sporu ohledně daňových nedoplatků...
Amazon Itálie Daně
Unilever prodá divizi margarínů za 6,8 miliardy eur firmě KKR
včera v 19:21

Unilever prodá divizi margarínů za 6,8 miliardy eur firmě KKR

Britsko-nizozemský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever se dohodl na prodeji divize margarínů a pomazánek....
Unilever Potraviny Fúze a akvizice
Ocelárna ArcelorMittal prodala frýdecko-místecké válcovny
včera v 19:05

Ocelárna ArcelorMittal prodala frýdecko-místecké válcovny

Firma ArcelorMittal Ostrava (AMO) prodala své válcovny plechu ve Frýdku-Místku polské firmě Stalprodukt. Transakci...
Ocelářské firmy ArcelorMittal Česká republika
Potíže ruské banky donutily Řecko odložit prodej části přístavu
včera v 18:17

Potíže ruské banky donutily Řecko odložit prodej části přístavu

Řecko muselo odložit podpis smlouvy o prodeji většinového podílu v soluňského přístavu, plánovaný na pátek. Oznámila...
Řecko Rusko Banky
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně…
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně…
včera v 18:00

Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden mírně klesly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely smíšeně. Investoři se vraceli ke čtvrtečním zasedáním ECB a britské centrální...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Polovina domácností v ČR podle průzkumu vychází s příjmy snadno,…
včera v 17:07

Polovina domácností v ČR podle průzkumu vychází s příjmy snadno, půlka obtížně

Polovina českých domácností vychází se svými příjmy snadno, druhá polovina domácností jen s obtížemi. Vyplývá to z...
Platy a osobní ohodnocení Česká republika
Pražská burza v pátek klesla, objem obchodů překonal miliardu korun
Pražská burza v pátek klesla, objem obchodů překonal miliardu korun
včera v 16:45

Pražská burza v pátek klesla, objem obchodů překonal miliardu korun

Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 0,32 % na 1 062,05 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Česko má zájem na dobrém fungování eurozóny, řekl Babiš
včera v 16:19

Česko má zájem na dobrém fungování eurozóny, řekl Babiš

Česká republika má zájem na dobrém fungování eurozóny, uvedl v pátek český premiér Andrej Babiš. V Bruselu se...
Česká republika Evropská unie Eurozóna
Průmyslová výroba v Rusku v listopadu klesla nejvíce za 8 let
včera v 16:01

Průmyslová výroba v Rusku v listopadu klesla nejvíce za 8 let

Průmyslová výroba v Rusku v listopadu klesla o 3,6 %, což je největší pokles za posledních osm let. V předchozím...
Rusko Průmysl Průmyslová výroba
Ze světa investičních doporučení (15. prosince)
včera v 15:30

Ze světa investičních doporučení (15. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Průmyslová výroba v USA v listopadu zpevnila o 0,2 %
včera v 15:15

Průmyslová výroba v USA v listopadu zpevnila o 0,2 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v listopadu vzrostla o 0,2 %. V pátek to oznámila americká centrální banka....
Spojené státy americké (USA) Průmysl Průmyslová výroba
Německo a Francie chtějí plán na reformu eurozóny do června
včera v 14:48

Německo a Francie chtějí plán na reformu eurozóny do června

Německo a Francie se chtějí na společném postoji k budoucnosti hospodářské a měnové unie shodnout do března. Na...
Německo Francie Evropská unie
EPH koupil dvě elektrárny na biomasu v Itálii
včera v 14:15

EPH koupil dvě elektrárny na biomasu v Itálii

Energetický a průmyslový holding koupil v Itálii dvě elektrárny spalující biomasu, Biomasse Italia a Biomasse Crotone...
Energetika Česká republika Itálie
Německý řetězec sexshopů Beate Uhse požádal o insolvenční řízení
včera v 14:01

Německý řetězec sexshopů Beate Uhse požádal o insolvenční řízení

Německý řetězec sexshopů Beate Uhse podal žádost o insolvenční řízení a provede sanaci. Nepodařilo se mu...
Německo Bankrot
Bitcoin v pátek pokračuje v růstu, nedaří se však ethereu
včera v 13:40

Bitcoin v pátek pokračuje v růstu, nedaří se však ethereu

Nejpopulárnější kryptoměna bitcoin uzavírá pracovní týden v červených číslech. Ve 13.30 bitcoin podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin Měny
Volkswagen na Slovensku dokončil investice za 800 milionů eur
Volkswagen na Slovensku dokončil investice za 800 milionů eur
včera v 13:18

Volkswagen na Slovensku dokončil investice za 800 milionů eur

Slovenská divize německé automobilky Volkswagen dokončila investice v hodnotě téměř 800 milionů eur do výroby...
Volkswagen Auta Německo
ČEZ vede exkluzivní jednání s jedním zájemcem o bulharská aktiva
ČEZ vede exkluzivní jednání s jedním zájemcem o bulharská aktiva
včera v 12:59

ČEZ vede exkluzivní jednání s jedním zájemcem o bulharská aktiva

Energetická společnost ČEZ vede exkluzivní jednání s jedním zájemcem o jejích zbývajících aktivech v Bulharsku....
ČEZ Akcie ČR Bulharsko